arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۷۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۸ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

عوارض مسمومیت آلودگی هوا را با علائم کرونا اشتباه نگیرید

فوق تخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریبا یکسان است با این تفاوت که کرونا معمولا اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را به دنبال دارد. وی افزود: آلودگی هوا برای افراد معمولی تغییرات آنی و لحظه ای ایجاد نمی کند بلکه سوزش چشم، سردرد و حالت تهوع از جمله علائم شایع آلودگی هوا در افراد معمولی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فوق تخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریبا یکسان است با این تفاوت که کرونا معمولا اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را به دنبال دارد.

دکتر علیرضا فاطمی با تاکید بر این که برای تشخیص بین مسمومیت ناشی از آلوگی هوا یا ابتلا به کرونا باید به پزشک مراجعه کرد افزود: آلودگی هوا برای افراد معمولی تغییرات آنی و لحظه ای ایجاد نمی کند بلکه سوزش چشم، سردرد و حالت تهوع از جمله علائم شایع آلودگی هوا در افراد معمولی است.

وی افزود: آلودگی هوا می تواند آلرژی و بیماری های زمینه ای در مبتلایان به بیماری های ریوی را تشدید کند.

به گزارش روز یک شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فاطمی با اشاره به این که افرادی که بیماری های زمینه ای آلرژیک دارند ممکن است آبریزش بینی شدید تری در آلودگی هوا در مقایسه با سایرین تجربه کنند خاطرنشان کرد: ممکن است تداخل بیماری های زمینه ای همانند آلرژی با آلودگی هوا در این افراد عوارضی مشابه با کرونا داشته باشد.

فوق تخصص عفونی با بیان این که سینوزیت هم می تواند ترشحات پشت حلق را در آلودگی هوا افزایش دهد توضیح داد: این نشانه ها وعلائم نباید با کرونا اشتباه گرفته شود چرا که درافرادی که ریه های تحریک پذیر با آلرژن ها دارند، ممکن است علائمی همانند سرفه، تنگی نفس که از شایع ترین نشانه های ابتلا به کووید ۱۹ می باشد ایجاد شود.

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به این که آب ریزش بینی، سوزش گلو، ترشحات پشت حلق و یا سرفه های تک تک می تواند از دیگر علامت آلودگی هوا باشد گفت: معمولا سردرد های مقطعی و سوزش چشم از علائم شایع کرونا نیست.

وی سرگیجه، عدم توجه و فراموشی لحظه ای را از دیگر علامت های آلودگی هوا ذکر کرد و گفت: علائم و اختلالاتی که در مغز و اعصاب به واسطه ابتلا به کرونا ایجاد می شود طولانی مدت است و شاید ماهها زمانبر باشد ولی در آلودگی هوا بعد پاک شدن هوا سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ از بین می رود.

این پزشک افزود: خلطی که به علت آلودگی هوا از گلو خارج می‌شود، سیاه رنگ است، در حالی که که خلط بیمار مبتلا به کرونا معمولا روشن است و چنانچه عفونی شده باشد، رنگ سبز متمایل به زرد دارد و سرفه‌های ناشی آلودگی هوا و کرونا تقریبا شبیه به هم هستند.

فاطمی نسبت به قرارگیری طولانی در معرض آلودگی هوا خصوصا در افراد در معرض خطر هشدار داد و افزود: اگر چنانچه مدت آلودگی هوا طولانی و پایدار باشد، ممکن است عوارضی همانند سکته های مغزی را نیز در پی داشته باشد.

وی یکی دیگر از نشانه های کرونا را درد عضلات و قفسه سینه ذکر کرد و ادامه داد: علامت های خستگی، کوفتگی و سرگیجه که نشانه های مشخص آلودگی هواست را با کرونا اشتباه نگیرید ضمن این که سر دردهای ناشی از آلودگی هوا با مصرف مسکن‌ها بهبود می‌یابد، ولی سردردهای کرونا ممکن است به هر مسکنی جواب ندهند.

عوارض مسمومیت آلودگی هوا را با علائم کرونا اشتباه نگیرید

نظرات بینندگان