arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۷۹۹۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۹ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

حملۀ دزدان دریایی نیجریه به کشتی ترکیه؛ یک نفر کشته و ۱۵ ملوان ربوده شدند

ترکیه در تلاش است تا ۱۵ خدمه کشتی کانتینری «موتسارت» را که بامداد شنبه در سواحل نیجریه ربوده شد نجات دهد. در جریان حملۀ دزدان، یکی از خدمه کشتی کشته شد، پانزده نفر ربوده شدند و سه نفر دیگر نیز با شماری از دزدان در کشتی باقی ماندند. گفته می‌شود که دزدان در نهایت کشتی را رها کرده‌اند و اکنون «موتسارت» به سمت ساحل گابن در حال حرکت است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: ترکیه در تلاش است تا ۱۵ خدمه کشتی کانتینری «موتسارت» را که بامداد شنبه در سواحل نیجریه ربوده شد نجات دهد. در جریان حملۀ دزدان، یکی از خدمه کشتی کشته شد، پانزده نفر ربوده شدند و سه نفر دیگر نیز با شماری از دزدان در کشتی باقی ماندند.

گفته می‌شود که دزدان در نهایت کشتی را رها کرده‌اند و اکنون «موتسارت» به سمت ساحل گابن در حال حرکت است.

بنا بر اعلام دفتر رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان در این مدت توانسته است دو بار بصورت تلفنی با ناخدا فرقان یارِن، ناخدا چهارم این کشتی که درون آن باقی مانده و به گفتۀ خودش «کورکورانه» در حال هدایت آن است، گفتگو کند.

فرقان یارِن در جریان این مکالمات، اطلاعاتی را درباره این حادثه و پرسنل ربوده شده، در اختیار تیم نجات گذاشته است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از فرقان یارِن می‌نویسد: «کورکورانه سفر می‌کنم. تمام سیم‌ها را قطع کردند. هیچ چیز به‌جز رادار کار نمی‌کند. به من یک نقشۀ ‌راه دادند و کشتی را با توجه به آن هدایت می‌کنم.»

به گفتۀ ناخدا یارِن، دزدان دریایی خدمه کشتی را مورد ضرب و شتم قرار داده و درنهایت او را با یک پای مجروح در کشتی رها کرده‌اند.

تنها خدمۀ کشته شده در این حادثه، یک شهروند آذربایجان است. جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در پیامی توئیتری مرگ خدمه آذری در این حمله را تأیید کرد.

کشتی کانتینری «موتسارت» متعلق به شرکت «Boden» مستقر در استانبول است. قرار بود این کشتی طبق برنامه از بندر لاگوس در نیجریه رهسپار کیپ تاون در آفریقای جنوبی شود. کشتی آخرین بار موقعیت مکانی خود را در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب لاگوس گزارش داده بود و قرار بود حدود یک هفته دیگر وارد آفریقای جنوبی شود.

نظرات بینندگان