arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۸۰۷۷
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۰ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

کلاهبرداری اسکیمری فروش میوه

فرمانده انتظامی استان البرز از دستگیری اعضای باندی که به صورت گسترده در سطح کشور و در پوشش میوه فروشی اقدام به ۲۰ میلیارد کلاهبرداری از ۲ هزار نفر کرده بودند، خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرمانده انتظامی استان البرز از دستگیری اعضای باندی که به صورت گسترده در سطح کشور و در پوشش میوه فروشی اقدام به ۲۰ میلیارد کلاهبرداری از ۲ هزار نفر کرده بودند، خبر داد.

 سردار "عباسعلی محمدیان"، بیان داشت: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا شهرستان "فردیس" مبنی بر برداشت از حساب بانکی آن ها در حالی که کارت عابر بانکشان نزد خودشان بوده، بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در بررسی های اولیه مشخص شد که برداشت ها به صورت اینترنتی نبوده و از طریق دستگاه پوز به روش اسکیمر و کپی کارت بانکی از حساب مال باختگان انجام شده است.

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: در استعلام از حساب مال باختگان مشخص شد که وجوه به یک حساب مشخص واریز و حدود ۲ میلیارد ریال از وجوه برداشت شده، صرف خرید طلا از یک طلافروشی در یکی از استان های جنوبی کشور شده است .

سردار محمدیان خاطرنشان کرد: بلافاصله نیابت قضائی دریافت و کارشناسان پلیس فتا شهرستان فردیس با همکاری کارشناسان پلیس فتا استان موفق به دستگیری ۲ نفر در این ارتباط شده و حدود ۶ میلیارد ریال از وجوهی که در حساب آن ها بود مسدود شد.

این مقام ارشد انتظامی بیان داشت: متهمان پس از انتقال به پلیس فتا شهرستان فردیس و در بازجویی های صورت گرفته ضمن اعتراف به کپی ۲ هزار کارت بانکی در سطح کشور به عضویت در باند کلاهبرداری اسکیمری با هدایت سردسته باند اشاره کردند که نامبرده از متهمان سابقه دار و حرفه ای در کپی کارت های بانکی و سابقه کلاهبرداری اسکیمری در استان های مختلف را دارد و تحت تعقیب مراجع قضائی و انتظامی بوده و در حال حاضر متواری است.

سردار محمدیان گفت: با توجه به اظهارات متهمان دستگیر شده و تحلیل و بررسی کارشناسان این پلیس مشخص شد که متهم اصلی بعد از دستگیری همدستان خود به استان های دیگر متواری شده و بعد از گذشت زمان، مجدداً در شهر های دیگر اقدام به تشکیل باند جدید کلاهبرداری به روش اسکیمری و کپی کارت های شهروندان می کند.

فرمانده انتظامی استان البرز خاطرنشان کرد: در ادامه، با اقدامات گسترده پلیسی، مخفیگاه متهم اصلی پرونده که سرکرده یک باند پیچیده اسکیمری در سطح کشور است در تهران شناسایی و با دریافت نیابت قضائی در یک عملیات غافلگیرانه متهم دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه وی کلیه تجهیزات اسکیمر و کارت های کپی شده که آماده تخلیه بود کشف شد .

وی اظهار داشت: متهم دستگیر شده در اعترافاتش ضمن اشاره به تشکیل یک باند جدید در یکی از شهرهای حاشیه تهران در پوشش فروش میوه با خودرو وانت پیکان اذعان داشت که قبلا نیز با اجاره یک میوه فروشی در شهرستان "فردیس" اقدام به کپی کارت های بانکی شهروندان و برداشت وجه از حساب آن ها کرده است.

سردار محمدیان گفت: در ادامه کارشناسان پلیس فتا با دریافت نیابت قضائی به محل مورد نظر در اطراف تهران اعزام و در چندین عملیات غافلگیرانه ۷ نفر از اعضای این باند را دستگیر و از مخفیگاه نامبردگان یک دستگاه پیکان وانت و یک دستگاه پوز کشف کردند.

فرمانده انتظامی استان البرز افزود: متهمان به صراحت به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری به روش اسکیمری از ۲ هزار نفر از شهروندان به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال در سراسر کشور اعتراف کرده و در تشریح جزئیات این کلاهبرداری ها اذعان داشتند که با اجاره مغازه در مکان های شلوغ و یا با تعمیر وانت های اوراقی، از آن ها برای فروش میوه اقدام و با کپی کارت های مشتریان اقدام به کلاهبرداری می کردند.

وی بیان داشت: متهمان برای ناشناس بودن هویت خود، اقدام به خرید کارت بانکی افراد مختلف کرده و از طریق سایت دیوار با عنوان استخدام، افراد را فریب داده و از آن ها به عنوان طعمه برای پولشویی وجوه برداشت شده استفاده می کردند و برای این که شناسایی نشوند هر ۲ ماه یک بار مخفیگاه خود را تغییر می دادند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار محمدیان با اشاره به این که تا کنون ۲۰۰ نفر از مال باختگان شناسایی شده اند و تلاش برای شناسایی سایر آن ها ادامه دارد از شهروندان خواست هنگام خرید، کارت خود را شخصا به دستگاه کارت خوان کشیده و رمز آن را وارد کرده و تمامی سرمایه خود را در یک حساب متمرکز نکنند تا در صورت دسترسی غیر مجاز، از میزان ضرر و زیان آن ها کاسته شود.

نظرات بینندگان