arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۸۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۵ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

هفتمین مورد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا شناسایی شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هفتمین مورد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا یا اروپایی را روز گذشته(سه‌شنبه) شناسایی کردیم که مربوط به یک مسافر از هلند بود و در یکی از استان‌های جنوبی مستقر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هفتمین مورد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا یا اروپایی را روز گذشته(سه‌شنبه) شناسایی کردیم که مربوط به یک مسافر از هلند بود و در یکی از استان‌های جنوبی مستقر است.

 سعید نمکی روز چهارشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور افزود: در هیچ کدام از نزدیکان این بیماران، ویروس جهش یافته کرونا پیدا نشده است.


وی ادامه داد: با وجود این‌که انگلیسی‌ها در ابتدا می‌گفتند فقط ۷۰ درصد قدرت سرایت آن بالاتر است و ما می‌گفتیم این ادعا صحیح نیست، ثابت شده که بسیار مهاجم‌تر از آن چیزی است که می‌گفتند و به شدت می‌تواند بیماری زایی یا مرگ و میر آن بالا باشد. این موضوع این هشدار را به ما می‌دهد که مردم باید هوشیار باشند. زیرا نمی‌دانیم از کدام روزنه با وجود همه تلاشی که می‌کنیم، این ویروس وارد می‌شود. اگر فاصله گذاری رعایت نشده و سفرها محدود نشود، مطمئن باشید از این ویروس زیان‌های سرشاری می‌بریم.


کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران
وزیر بهداشت بیان کرد: نگرانی‌هایی را باید اعلام کنم. یکی از این نگرانی‌ها در مورد کلانشهرها و به خصوص تهران است. گزارش‌ هایی که همکاران من فرستادند و دیروز با سه رییس دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران و ایران جلسه داشتیم نشان می‌دهد آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران نصف شده و از ۸۱ درصد به ۳۹ درصد رسیده است. این زنگ خطر بزرگی است که در آینده نزدیک گرفتار می‌شویم. نسبت بسیار مستقیمی بین عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش بستری و مرگ و میر وجود دارد.


وی افزود: اگر خدای نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم‌تر و سرکش‌تر شویم، این آوار سنگینی بیشتری خواهد داشت.
نمکی ادامه داد: اتوبوس‌های شهری و مترو و بازارها در تهران مراکز پرخطری هستند که قسمتی از آن دست مردم است. در مورد افزایش ظرفیت مترو و اتوبوس درون شهری باید این گرفتاری را حل می‌کردیم.


نمکی گفت: باز از مردم تقاضا می‌کنم که در مورد سفرها و دورهمی‌ها و برگزاری مراسم و رفتن به مراکز خرید اگر دقت کافی نکنند و فاصله گذاری کاهش پیدا کند، گرفتاری‌های بزرگی در مورد مدیریت بیماری خواهیم داشت. امیدواریم همکاران ما در سراسر کشور در طرح ملی شهید سلیمانی همکاری کنند. از همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی خواستم که کانون‌های جدید آلودگی را شناسایی کنیم.


وضعیت استان‌های شمالی ملتهب است
وزیر بهداشت اظهار کرد: وضعیت استان‌های شمالی به خصوص مازندران، استان ملتهبی است و بیش از هزار و ۱۰۰ بستری در این استان داریم. گرچه با همکاری همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها به حداقل ممکن رسیده، اما باز هم مقدار بالایی است.
وی ادامه داد: موارد فوتی در استان‌های شمالی باز هم رقم‌های غیرقابل قبولی است. در استان گلستان، گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم. گرچه همکاران ما تلاش بی وقفه‌ای می‌کنند.


نمکی گفت: در استان‌های جنوبی باز هم شاهد افزایش مختصری هستیم. به خصوص در هرمزگان با توجه به افزایش سفرها به جزایر جنوبی شاهد این افزایش هستیم. امیدواریم این سفرهای بی رویه کام مسافران و میزبانان را تلخ نکند.


وضعیت واکسن کرونا
وی بیان کرد: در ثبت واکسن کرونا از چهار منبع مهم جهان که یک منبع اروپایی، یک منبع از چین و یک سازنده در روسیه و همچنین دو شرکت تولیدکننده در هندوستان در حال کار هستیم که خوش بختانه پرونده‌ها رسیدگی شده است. به علاوه آنچه در سبد کوواکس داریم که شرکت‌های اروپایی و آسیایی در آن هستند و امیدواریم اولین محموله‌ها را برای واکسیناسیون گروه‌های آسیب پذیر را به زودی وارد کنیم.


نمکی افزود: همچنین واکسنی که در انستیتو پاستور با همکاری فنی کشور کوبا پیگیری می‌کردیم به نتیجه رسیده است. در مجموعه‌ای از بخش خصوصی در حال کار با یکی از شرکت‌های معتبر آسیایی هستیم.


وزیر بهداشت ادامه داد: کارآزمایی بالینی در مورد واکسن برکت نیز به خوبی پیش می‌رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی را گرفته و این مرحله هم شروع می‌شود. یک مجموعه دیگر نیز از هفته آینده اجازه کارآزمایی بالینی را می‌گیرد.


فوت ۹۱ نفر به علت کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در کشور
نمکی اظهار کرد: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته در کشورهای مختلف جهان حدود ۱۵ هزار ۸۷۹ نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و در این کشور 91 نفر نیز فوت کردند.


وی ادامه داد: در بین این کشورها آمریکا با چهار هزار و ۴۵ مرگ، انگلیس با ۱۶۳۱ فوتی، برزیل با ۱۲۰۶ مورد مرگ، آلمان با ۹۸۸ مرگ، آفریقای جنوبی ۶۸۰ فوتی، مکزیک ۶۵۹ مرگ، اسپانیا ۵۹۱، روسیه ۵۶۴، ایتالیا ۵۴۱، فرانسه ۴۱۷ و ایران هم متاسفانه با ۹۱ مورد مرگ و میر قرار دارد.
وزیر بهداشت بیان کرد: گرچه این رقم در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان رقم کمتری است، اما باز هم مایه تاسف است.

 

 

نظرات بینندگان