arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۸۷۹۷
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۴ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۹

سخنگوی کمیسیون تلفیق: بودجه سال آینده دو سقفی و دو زمانه بسته شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: بودجه سال آینده دو سقفی و دو زمانه بسته شد؛ یک سقف در ۶ ماهه اول و یک سقف در ۶ ماهه دوم سال آتی هزینه و اعتبارات تخصیص داده می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رحیم زارع در نشست خبری در تشریح مصوبات این کمیسیون، افزود: در بودجه سال ۱۴۰۰ وابستگی به نفت را کاهش دادیم طوری که منابع این موضوع از ۳۹۴ هزار میلیارد تومان به کمتر از ۲۶۰ هزار میلیارد تومان رساندیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتی در روزهای تعطیل نیز در حالا بررسی بودجه بودیم، گفت: جمع منابع عمومی دولت ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بود که به ۱۱۵۸ میلیارد تومان رسید. ۱۷۸ هزار میلیارد تومان شفاف سازی شد به طور مثال ۹۰ هزار میلیارد تومان در حوزه واگذاری سهام و بند و تبصره دو در کتاب بودجه آورده شده بود اما در ردیف ها نیامده و منابع آن صفر در نظر گرفته شده بود.

زارع افزود: ۳۰ هزار میلیارد تومان برای اوراق تسویه در نظر گرفته شده بود که به آن ۵ هزار میلیارد تومان افزوده شد این در حالی است که در ردیف‌های لایحه بودجه مبلغ آن یک ریال نوشته شده بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه ۵۳ هزار میلیارد تومان بر اساس نامه رئیس جمهور برای استفاده از اوراق در نظر گرفته شد، افزود: مابه‌التفاوت هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان تا ۸۴۱ هزار میلیارد تومان، ۱۷۸ هزار میلیارد تومان شفاف‌سازی بود و حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان نیز منابع جدید از حوزه مالیات، اوراق و اسناد ایجاد شد.

زارع اضافه کرد: در تبصره ۱۴ درباره دستورات مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تصمیماتی در حوزه منابع عمومی بودجه گرفتیم به طور مثال وزارت جهاد کشاورزی در سال آینده مکلف شد برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار هزار و ۷۵۷ میلیارد تومان اعتبار تخصیص دهد؛ همچنین برای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هزار و ۷۵۷ میلیارد تومان پیش‌بینی کردیم.

تخصیص اعتبار برای اثرات مخرب ریزگردها

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با  بیان اینکه برای وزارت کشور به منظور مقابله با اثرات مخرب ریزگرد و تأثیر بر شبکه برق حدود ۳۵۱ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفتیم، گفت: برای تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاهی حدود ۲۶۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شد، همچنین مقرر شد حدود ۵۲۷ میلیارد تومان از این محل میان ۱۳ دانشگاه جامع و برتر کشور به نسبت مساوی تقسیم شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰با بیان اینکه برای طرح‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور دو هزار و ۴۷ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شد، گفت: دو هزار و ۵۴۶میلیارد تومان برای طرح‌های آب و فاضلاب و راه‌های روستایی در سال آینده در نظر گرفته شد که این موضوع به آبرسانی به روستاها و رفع مشکلات راه‌های روستایی کمک چشمگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه ۸۷۷ میلیارد تومان برای طرح‌های آب و فاضلاب اهواز، حمیدیه،‌ کارون و باوی پیش‌بینی شد، تصریح کرد: افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان یک هزار میلیارد تومان یکی دیگر از مصوبات کمیسیون بود.

زارع گفت: ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی به منظور اشتغالزایی و توانمندی زنان سرپرست خانوار پیش‌بینی شد.

افزایش ۴ برابری حقوق سربازان در سال آینده 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با بیان اینکه افزایش ۴ برابری حقوق سربازان علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان که مربوط به رفت و آمد آنها است را در سال آینده مصوب کردیم، ادامه داد: برای سربازان متأهل تسهیلاتی مانند افزایش ۵۰ درصدی این پرداخت در نظر گرفته شده است. همچنین مقرر است به منظور اشتغال‌زایی مبلغ ۵۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره در زمان پایان خدمت پرداخت شود.

وی تصریح کرد: تمام تلاش همکاران ما این است که بررسی ردیف‌های پیشنهادی دولت در حوزه‌های مختلف طی روزهای آینده انجام شود و همزمان با این که همکاران ما کلیات بودجه را در صحن بررسی می‌کنند ما درباره ردیف‌های بودجه را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ همچنین درباره ۱۳۹ هزار میلیارد تومان منابع بودجه که توسط مجلس به منابع افزوده شده، تصریح کرد: این منابع به طور مثال ۱۷ هزار میلیارد تومانی است که از حقوق ورودی خودروها از مناطق آزاد به دست می‌آید همچنین رقم واقعی مالیات بر ارزش افزوده ۸۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود در حالی که دولت آن را ۶۶ هزار میلیارد در نظر گرفته بود.

زارعی با بیان اینکه از سوی دیگر عوارض خروج از کشور برای بهسازی روستاهای مرزی در نظر گرفتیم، ادامه داد:  دولت سود سهام شرکت‌های دولتی که کمتر از ۵۰ درصد بود را در لایحه بودجه نیاورده بود، که ما به ازای آن ۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم. منابع جدید نفتی نیستند و از آنجایی که پیش‌بینی دولت از این منابع نسبت به عملکرد آن در سال ۹۹ کمتر بود ما آن را افزایش دادیم، در واقع اتکای ما به نفت کمتر شده است و سهام و اسناد خزانه اسلامی را به سمت تولید هدایت کردیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات همچنین اضافه کرد: حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان برای جهاد کشاورزی به منظور تولید نهاده ، واکسن دامی و حمایت از بخش تولید به پیشنهاد مجلس اضافه شد.

نظرات بینندگان