arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۸۸۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۷ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۹

سخنگوی بورل: احیای برجام نیازمند دیپلماسی حداکثری است

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اظهارات وزرای امور خارجه امریکا و ایران در خصوص احیای برجام تصریح کرد که عبور از این مقطع نیازمند دیپلماسی حداکثری است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: پیتر استانو روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا با آمریکا در رابطه با پرونده ایران همکاری کند. به ویژه با تغییر دولت آمریکا ضروری است که راهی را برای بازگشت آمریکا به برجام پیدا کنیم، چون این توافق عنصر اصلی در ساختار منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جهانی است.

وی همچنین ادامه داد که باید راهی را برای ایران پیدا کنیم که به اجرای کامل تعهداتش در برجام بازگردد.

این مقام اروپایی با این اینکه حل این مساله «کار ساده‌ای نیست» خاطر نشان کرد که تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه ماه گذشته با صدور بیانیه ای «حمایت خود را از دیپلماسی فشرده با هدف تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی توسط ایران اعلام کردند»

استانو همچنین به نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو برجام در ماه گذشته اشاره کرد و گفت: شرکت کنندگان در این نشست دورنمای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را تصدیق و آمادگی خود را با نگاه مثبت، برای پرداختن به این موضع در چارچوب تلاش‌های مشترک اعلام کردند.
وی با این مطالب نتیجه گرفت که تنها از طریق دیپلماسی و تلاش‌های مشترک می‌توان برجام را احیا کرد.
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر همین اساس خاطر نشان کرد؛ جوسپ بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام به تعامل با تمام طرف‌ها و تلاش برای تسهیل بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد. بنابراین هرکاری که لازم باشد ما و شرکا برای تسهیل بازگشت آمریکا انجام خواهیم داد.
رئیس جمهوری سابق آمریکا سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد اما جو بایدن رئیس جمهوری جدید این کشور وعده داده است که به این توافق بازمی‌گردد.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیروز در نشست خبری گفت ؛ رئیس جمهوری بایدن روشن کرده است که اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، ایالات متحده همان کار را خواهد کرد و از آن به عنوان سکویی برای یک توافق درازمدت‌تر و قوی‌تر شامل سایر مسایل دیگر استفاده کنیم.

بلینکن با بیان اینکه ما هنوز راه زیادی برای رسیدن به آن داریم،مدعی شده است: ایران در چندین زمینه به این توافق پایبندی ندارد، آنها باید به تبعیت از تعهداتشان بازگردند و ما نگاه می‌کنیم که آیا عمل کرده‌اند یا خیر. هنوز که به این مرحله نرسیده‌ایم.
در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری اینکه ایران با وجود نقض برجام از سوی آمریکا به تعهدات خود پایبند ماند، خطاب به وزیر خارجه این کشور ایالات متحده گفت: هرگز شکست حداکثری ترامپ را از یاد نبرید.

وی امروز در حساب کاربری توییتر خود با اشاره به واقعیت‌های برجامی خطاب به آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا نوشت: ایالات متحده برجام را نقض کرد، انتقال مواد غذایی و دارو را برای ایرانی‌ها مسدود کرد و پایبندان به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را مورد تنبیه قرار داد.

وی ادامه داد: اما ایران در مقابل و در طول مدت این افتضاح کریه به برجام پایبند ماند و تنها تدابیر جبرانی از قبل پیش‌بینی‌شده را اتخاذ کرد.

ظریف با طرح این پرسش که حالا چه کسی باید گام نخست را بردارد، خطاب به بلینکن یادآور شد: هرگز شکست حداکثری ترامپ را از یاد نبرید.
ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همواره اعلام کرد که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

نظرات بینندگان