arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۹۰۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۱ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

مشاور امنیت ملی بایدن: مجبوریم به دیپلماسی با ایران بازگردیم

مشاور امنیت ملی بایدن روز جمعه در میزگرد مجازی که با حضور رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی ترامپ و با اجرای کاندولیزا رایس وزیر خارجه جورج دبلیو بوش برگزار شد، با انتقاد از خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای که باعث افزایش توانایی‌های ایران شد، گفت مجبوریم به دیپلماسی با ایران بازگردیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مشاور امنیت ملی بایدن با انتقاد از خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای که باعث افزایش توانایی‌های ایران شد، گفت مجبوریم به دیپلماسی با ایران بازگردیم.

 جیک سالیوان روز جمعه در میزگرد مجازی که با حضور رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی ترامپ و با اجرای کاندولیزا رایس وزیر خارجه جورج دبلیو بوش برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت بایدن با رویکرد دولت ترامپ در مواجهه با تهدیدهای ناشی از ایران متفاوت است، افزود: برنامه هسته‌ای ایران نسبت به چند سال گذشته به طرز چشمگیری پیشرفت کرده است. آنها از زمان خروج دولت سابق آمریکا از توافق هسته‌ای به ساخت بمب اتم بسیار نزدیکتر شده‌اند و توانایی موشک بالستیک آنها هم به طرز چشمگیری پیشرفت کرده است.

مشاور امنیت ملی بایدن مدعی شد: حمایت بی‌پروایانه آنها از تروریسم در منطقه فروکش نکرده است، در برخی زمینه‌های دیگر همچون حمله به متحدانمان، حمایتشان از نیابتی‌ها در حمله به نیروهای آمریکایی و متحدانمان جسورتر شده است.

سالیوان اظهار کرد: همه اینها ما را به این سمت وا می‌دارد که اگر بتوانیم به دیپلماسی بازگردیم، می‌توانیم برنامه هسته‌ای را در جعبه قرار دهیم. این می‌تواند سکویی برای ایجاد تلاش جهانی شامل متحدان و شرکایمان در منطقه و همچنین اروپا باشد تا سایر تهدیدهای ناشی از ایران شامل موضوع موشک بالستیک ایران مد نظر قرار گیرد.

وی ادعا کرد: ما مجبوریم این تهدیدهای قابل ملاحظه و سایر رفتارهای مخرب ایران را در منطقه مورد توجه قرار دهیم. با این حال، نخستین اولویت حیاتی ما باید این باشد که با بحران هسته‌ای فزاینده ایران برخورد کنیم که در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به داشتن تجهیزات مورد نیاز برای سلاح اتمی است.

مشاورامنیت ملی بایدن اظهار کرد: مایلیم که اطمینان یابیم که برخی از عناصر (توافق) را برپا داریم و محدودیت‌هایی را بر این برنامه هسته‌ای ایران اعمال کنیم که در طول دو سال گذشته رها شد.

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان