arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۹۰۸۱
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۱ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

وزیر خارجه آلمان: به نظر نمی‌رسد از سیاست‌ خارجی دولت ترامپ چیز زیادی باقی مانده باشد

وزیر امور خارجه آلمان از چرخشی آشکار در سیاست خارجی آمریکا سخن گفته و از این تحول استقبال کرده است. برجام، افغانستان، اوکراین، ناوالنی و سیاست مشترک در قبال روسیه و چین محور مذاکرات اروپا با دولت بایدن خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر امور خارجه آلمان از چرخشی آشکار در سیاست خارجی آمریکا سخن گفته و از این تحول استقبال کرده است. برجام، افغانستان، اوکراین، ناوالنی و سیاست مشترک در قبال روسیه و چین محور مذاکرات اروپا با دولت بایدن خواهد بود.

به گزارش ایسنا ، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از منتقدان جدی سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ بود. او اکنون از تغییر آشکار در رویکرد خارجی دولت بایدن می‌گوید و آن را نشانه تحولی مثبت می‌داند.

وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته است: «من باید کمی به این موضوع عادت کنم که بین من و همتای آمریکایی‌ام تماس تلفنی وجود داشته باشد و افزون بر آن بر سر تقریبا همه نکات اتفاق نظر داشته باشیم.»

ماس انتخاب آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا را گامی مثبت در مناسبات بین اروپا و این کشور دانست.

وزیر امور خارجه آلمان البته در این مصاحبه تاکید کرده است که اختلاف نظر با آمریکا و از جمله بر سر لوله انتقال گاز روسیه به اروپا "نورداستریم ۲" و عضویت گرجستان و اوکراین در ناتو وجود دارد.

ماس تاکید کرده که تغییر مهم در رویکرد خارجی دولت بایدن، فراهم شدن امکان گفت‌وگو با آمریکا به عنوان یک متحد قابل اعتماد در عرصه بین‌المللی است.

وزیر امور خارجه آلمان گفت: «ما در سال‌های گذشته از این موضوع که سیاست خارجی آمریکا به سختی قابل پیش‌بینی و محاسبه بود، ناخشنود بودیم.»

هایکو ماس گفت که اکنون قرار بر تغییر این وضعیت است و این همان چیزی است که آلمان و اروپا منتظر آن بودند. او تاکید کرد که اروپا خواستار نقش فعال‌تر آمریکا در جهان و به‌ویژه در ارتباط با بحران‌های موجود در آفریقا و وضعیت اوکراین است.

وزیر امور خارجه آلمان یادآور شد که تضمین امنیت و ثبات در جهان بدون مشارکت آمریکا به عنوان یک قدرت برتر ممکن نیست.

توافق هسته‌ای با ایران

هایکو ماس از رویکرد دولت بایدن در قبال برجام و احتمال بازگشت آمریکا به این توافق استقبال کرده و از چرخش در مناقشه اتمی با ایران سخن گفته است.

وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با رویترز گفت: «به باور من، تروئیکای اروپایی و آمریکا خیلی سریع می‌توانند گفت‌وگوهای خود را بر سر برنامه هسته‌ای ایران از سر گیرند.»

ماس تاکید کرد که بریتانیا، فرانسه و آلمان به‌رغم خروج آمریکا از برجام همچنان به توافق هسته‌ای پایبند ماندند.

او دوباره تصریح کرد که جمهوری اسلامی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها باید به تعهدات برجامی خود پایبند بماند.

صلح افغانستان

ماس گفت که اروپا و به خصوص کشورهای عضو پیمان ناتو از دولت جدید آمریکا انتظار دارند به تک‌روی دولت پیشین آمریکا در ارتباط با افغانستان پایان داده و سیاست دیگری در پیش گیرد.

وزیر امور خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد که در ارتباط با حضور نظامی در افغانستان، وزیران دفاع کشورهای عضو پیمان ناتو در ماه فوریه گرد هم آمده و بر سر راهکاری مشترک به توافق برسند.

به باور او، تعیین ماه آوریل برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان واقع‌بینانه نیست و امکان حصول توافق صلح در افغانستان تا آن زمان فراهم نمی‌شود. اشاره ماس به سیاست اعلام شده دولت ترامپ است. ترامپ اعلام کرده بود که در ماه آوریل همه نیروهای آمریکا را از افغانستان خارج خواهد کرد.

هایکو ماس می‌گوید که مهم توجه به ارتباط بین روند سیاسی و خروج نیروها از افغانستان است و نمی‌توان بدون دست‌یابی به راه حلی سیاسی اقدام به ترک افغانستان کرد.

به تاکید وزیر امور خارجه آلمان، در صورت خروج نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو از افغانستان این خطر وجود دارد که طالبان تن به مصالحه سیاسی با دولت افغانستان ندهد.

افزون بر آن، هایکو ماس گفت که خروج نیروهای نظامی ناتو از افغانستان باید در هماهنگی با همه کشورهای ذیربط صورت گیرد.

"نورداستریم ۲"، ناوالنی و پیمان "استارت نو"

وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که این کشور سیاست خارجی خود را دارد و خط مشی خود را بر اساس این که چه کسی در آمریکا زمام امور را در دست دارد، تعیین نمی‌کند.

ماس با اشاره به پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا، پروژه "نورداستریم ۲" تاکید کرد که آلمان برخلاف آمریکا اجرای چنین پروژه‌ای را صحیح می‌داند.

وزیر امور خارجه آلمان از دولت بایدن خواست که درباره صحیح بودن استفاده از ابزار تحریم و مجازات علیه متحدان خود بیاندیشد.

به باور او، اختلاف نظر بر سر این یا آن مسئله بین کشورهای متحد بر سر میز مذاکره و گفت‌وگو حل شدنی است و نه از طریق تحریم و مجازات. اشاره هایکو ماس به سیاست‌های تحریمی پیش‌بینی شده از سوی دولت ترامپ است.

افزون بر آن، دولت آلمان نسبت به سیاست آنتونی بلینکن که از پذیرش گرجستان و اوکراین در شمار اعضای ناتو سخن گفته بود، به دیده تردید می‌نگرد. به اعتقاد ماس، اوضاع گرجستان تغییر کرده است و درباره عضویت اوکراین در پیمان ناتو، نیاز به گفت‌وگو و مذاکره بیشتر وجود دارد.

هایکو ماس از تمدید پیمان کاهش سلاح‌های هسته‌ای "استارت نو" توسط دولت جو بایدن استقبال کرده و سیاست دولت ترامپ در روسیه را بی نتیجه خوانده است.

وزیر امور خارجه آلمان گفته است: «جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اکنون تنها ظرف چند ساعت پیمان "استارت نو" را برای پنج سال تمدید کرد.»

هایکو ماس به انتقاد دولت جدید آمریکا از بازداشت آلکسی ناوالنی اشاره کرده و افزوده که سیاست دولت جدید آمریکا نشان می‌دهد که می‌توان ضمن حفظ رویکردی انتقادی به عملکرد دولت روسیه در دیگر موارد مذاکرات سازنده‌ای با آن کشور داشت.

وزیر امور خارجه آلمان در مورد چین نیز گفته است که همراهی و مشارکت آمریکا با اروپا و دنبال کردن سیاستی مشترک بهتر می‌تواند در تنظیم مناسبات با چین و چالش‌های برخاسته از عملکرد آن کشور کارساز واقع شود.

هایکو ماس به تصمیم‌های اخیر دولت جو بایدن و وزارت امور خارجه این کشور ظرف یک هفته گذشته اشاره کرده و گفته است به نظر نمی‌رسد که از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در رویکرد بین‌المللی آمریکا چیز زیادی باقی بماند.

نظرات بینندگان