arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۹۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۴ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۹

اثربخشی واکسن رازی کوو پارس با تغییرات ژنتیکی از بین نمی‌رود

رییس موسسه تحقیقات واکسن وسرم سازی رازی گفت: در واکسن "رازی کوو پارس" یکی از پروتئین های ویروس کرونا به نام اسپایک استفاده شده و باتوجه به اینکه این پروتئین از نظر ساختاری کمتر دستخوش جهش می شود واکسن در برابر تغییرات ژنتیکی ویروس اثربخشی خود را از دست نمی‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس موسسه تحقیقات واکسن وسرم سازی رازی گفت: در واکسن "رازی کوو پارس" یکی از پروتئین های ویروس کرونا به نام اسپایک استفاده شده و باتوجه به اینکه این پروتئین از نظر ساختاری کمتر دستخوش جهش می شود واکسن در برابر تغییرات ژنتیکی ویروس اثربخشی خود را از دست نمی‌دهد.

تفاهم نامه همکاری بین موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و دانشگاه علوم پزشکی ایران برای کارآزمایی بالینی واکسن نوترکیب تولید این مؤسسه تحقیقاتی با نام " رازی کوو پارس" با هدف تعیین دوز، امن بودن و ایمنی زایی امضا شد.

این مراسم با حضور دکتر جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر علی اسحاقی رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و معاونین این دو نهاد در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. این دانشگاه در اجرای مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا مشارکت می کند

رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در این مراسم با بیان این که مرحله مطالعاتی این واکسن به طور کامل ایرانی به صورت مستقل در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به پایان رسیده است، افزود: این مطالعه تاییدیه کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های پزشکی وزارت بهداشت را دریافت کرده و همکاری ما با دانشگاه علوم پزشکی ایران به منظور اجرای مرحله آزمایش انسانی این واکسن است.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی ایران، اسحاقی در خصوص مراحل اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن "رازی کوو پارس" هم اظهارداشت : مرحله نخست شامل ۱۳۳ داوطلب است که در ابتدا واکسن به ۱۳ نفر طی هشت روز تزریق می شود و اگر واکنش خاصی بروز نکند تزریق به گروه های ۲۰ نفره تا ۱۲۰ نفر دیگر ادامه خواهد داشت.

وی یادآور شد: این مرحله ۲۳ روز طول می کشد و مرحله دوم هم حدود ۴ تا ۵ ماه است که در صورت موفقیت وارد مرحله سوم می شویم و واکسن به تولید انبوه می رسد.

رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تشریح روند مطالعات انجام شده در این موسسه اظهار کرد: از اسفند پارسال کار مطالعاتی و آزمایش حیوانی بر روی موش، خوکچه، خرگوش و همستر آغاز شد، سپس با انجام آزمایش بر روی ۲۵ میمون ادامه یافت که پس از تزریق واکسن، تیتر آنتی بادی بالا رفت و ایمنی همورال و سلولی ایجاد شد و اکنون ۲۱۰ روز است که ایمنی در میمون ها پایدار است.

کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در این مراسم به رویکرد دانشگاه علوم پزشکی ایران برای حمایت و مشارکت در پژوهش های فناورانه و کاربردی اشاره کرد و گفت: تهیه واکسن برای یک بیماری نوپدید که هیچ گونه سابقه پژوهشی و نمونه تولید شده آن در دنیا وجود ندارد، کاری بزرگ و غرور آفرین است و امیدواریم همکاری این دانشگاه با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که از سال های گذشته آغاز شده در آینده نیز به صورت گسترده ادامه یابد.


ایرنا

نظرات بینندگان