arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۹۶۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۱ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

بایدن یک تصمیم دیگر ترامپ را لغو کرد؛ امارات از پرداخت تعرفه معاف نیست

خبرگزاری رویترز گزارش داد دولت بایدن، توافق لحظه آخری دولت ترامپ برای معافیت امارات از پرداخت تعرفه ۱۰ درصدی واردات آلومینیوم را لغو کرده و این تعرفه به قوت خود باقی خواهد ماند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: خبرگزاری رویترز گزارش داد دولت بایدن، توافق لحظه آخری دولت ترامپ برای معافیت امارات از پرداخت تعرفه ۱۰ درصدی واردات آلومینیوم را لغو کرده و این تعرفه به قوت خود باقی خواهد ماند.

به گزارش رویترز، ترامپ روز ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) و در آخرین روز از ریاست جمهوری خود اعلام کرده بود که امارات متحده عربی را از تعرفه واردات آلومینیوم معاف می کند و گفته بود که دو کشور بر سر این مورد به توافق رسیده اند.

رئیس جمهوری سابق آمریکا اندکی پس از تعیین امارات متحده عربی به عنوان "شریک امنیتی بزرگ" و امضای قرارداد فروش ۵۰ فروند هواپیمای جنگنده «لاکهید مارتین اف ۳۵» (F-۳۵ Lockheed Martin Corp)، این معافیت را صادر کرده بود.

اما هفته گذشته، دولت بایدن اعلام کرد که این قرارداد و برخی توافق های دیگر را به منظور بررسی بیشتر متوقف می کند.

در نهایت هم کاخ سفید اواخر روز دوشنبه پس از اعلام نقض قرارداد امضا شده توسط دولت پیشین گفت: وضع تعرفه آلومینیوم در حمایت از تولید کنندگان داخلی موثرتر از برداشتن آن است.

بایدن در توضیح این تصمیم تاکید کرد: «از نظر من، شواهد موجود نشان می دهد که واردات آلومینیوم از امارات متحده عربی بر روی تولید داخلی تاثیرگذار است و در نتیجه تهدید برای امنیت ملی ما است».

وی افزود: «با توجه به منافع امنیت ملی ما حفظ تعرفه های اعمال شده برای واردات آلومینیوم از امارات متحده عربی ضروری و مناسب است».

امارات متحده عربی هنوز در این خصوص اظهار نظری نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید هم در پی اعلام این تصمیم دولت دموکرات گفت: «نباید تغییر تصمیم ترامپ "تحقیر آمیز تلقی شود و به روابط دیپلماتیک نزدیک میان آمریکا و امارات متحده عربی خدشه وارد کند، بلکه باید به عنوان بخشی از بازنگری گسترده سیاست های تجاری دولت پیشین در نظر گرفته شود».

بایدن هم در توضیح این تصمیم اضافه کرد: «وزارت بازرگانی آمریکا اگر متوجه شود به تولیدکنندگان داخلی آسیبی نرسیده می تواند به تولیدکنندگان امارات متحده عربی معافیت دهد». این در حالی است که وزارت بازرگانی پیش از تصمیم لحظه آخر دولت ترامپ، از هر ۳۳ درخواست معافیت، ۳۲ درخواست تولیدکندگان اماراتی را رد کرده بود.

بر اساس اطلاعات دفتر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا، واردات آلومینیوم از امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۹ بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

نظرات بینندگان