arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۹۹۹۲۴
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۱ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

چرا دیر واکسن کرونا وارد می کنیم؟

رئیس سازمان غذا و دارو، به ارائه گزارشی از وضعیت بازار دارویی کشور در دوران کرونا پرداخت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان غذا و دارو، به ارائه گزارشی از وضعیت بازار دارویی کشور در دوران کرونا پرداخت.

 محمدرضا شانه ساز، صبح چهارشنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، به تشریح دستاوردهای حوزه دارویی کشور در دوران پس از انقلاب پرداخت.


وی با اشاره به جایگاه صنعت داروسازی کشور در پس از انقلاب، گفت: جایگاه صنعت داروسازی کشور در بعد از انقلاب و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. زیرا، در قبل از انقلاب ما فقط یک صنعت وابسته داروسازی داشتیم، اما صنعت دارویی کشور در شرایط کنونی به یک قدرت منطقه‌ای و حتی جهانی بدل شده است.


رئیس سازمان غذا و دارو، افزود: عرصه کرونا با همه آسیب‌هایی که داشته است، توانست زیرساخت‌های کشورهای موفق در صنعت داروسازی را نمایان ساخت. به طوری که ما در شرایط سخت تحریم‌ها توانسته ایم به تولید روزانه ۴۰ میلیون عدد ماسک سه لایه دست یابیم.
وی ادامه داد: تولید ۱۵ تا ۲۰ برابری محلول‌های ضد عفونی کننده و ساخت کیت‌های آزمایشگاهی و دستگاه‌های ونتیلاتور، از جمله دستاوردهای تلاشگران ایرانی در عرصه کرونا بوده است.


رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در دوران کرونا توانستیم هر دارویی که در دنیا تولید شد، در کنار از سه ماه آن دارو را در کشور تولید کنیم.
شانه ساز در ادامه به وضعیت تأمین واکسن کرونا اشاره کرد و افزود: نگاه ما در تأمین واکسن به تولید ملی است.
وی با عنوان این مطلب که تا زمان تولید انبوه واکسن ایرانی می‌بایست به واردات واکسن از منابع معتبر و مطمئن نگاه کنیم، گفت: ما برای تأمین واکسن کرونا، یک سبد واکسن تعریف کرده ایم و این طور نیست که بخواهیم فقط از یک کشور واکسن وارد کنیم.


رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه واردات واکسن از روسیه، چین، هند و کوبا در دستور کار قرار دارد، افزود: اولین محموله واکسن از روسیه وارد می‌شود.
شانه ساز با عنوان این مطلب که قرار است چند میلیون دوز واکسن روسی وارد کنیم، گفت: واکسن روسی از ایمنی و اثربخشی بالایی برخوردار است و از این بابت مطمئن هستیم.


رئیس سازمان غذا و دارو، در پاسخ به این سوال که چرا دیرتر از سایر کشورها نسبت به واردات واکسن اقدام کرده ایم، افزود: علت این کار، اطمینان از گذراندن فاز سه واکسن‌های در دست تولید در دنیا است.
وی توضیح داد: تمامی واکسن‌هایی که در مرحله تولید انبوه قرار دارند، می‌بایست فاز سه را بگذرانند ولی بعضی کشورهای منطقه و اطراف ما، تصمیم گرفتند در همان فاز سه مشارکت کنند و زودتر به واکسن دسترسی پیدا کنند. اما، سیاست ما این است که اجازه دهیم نتایج فاز سه مشخص شود و بعد برای انتخاب واکسن مورد اطمینان اقدام نمائیم.


رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه واکسن ایرانی ستاد اجرایی فرمان امام تا اواخر بهار به تولید انبوه می‌رسد، گفت: خوشبختانه مراحل بالینی تولید این واکسن با موفقیت در حال انجام است. ضمن اینکه سایر واکسن‌های در دست ساخت نیز مشغول مطالعات بالینی هستند.


شانه ساز در واکنش به اظهاراتی که بعضا در موضوع واکسن مطرح می شود، اظهار داشت: مرجع تایید واکسن در کشور، سازمان غذا و دارو است و درخواست بنده از دوستانی که قصد اظهار نظر در این حوزه را دارند، این است که با اطلاعات کامل و مستندات علمی حرف بزنند و اگر در حوزه واکسن تخصص ندارند، صحبتی نکنند که افکار عمومی را نگران کند.

 مهر

نظرات بینندگان