arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۱۷۶۶
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۶ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

نمکی: ویروس انگلیسی در ایران پخش شده است

وزیر بهداشت اظهار داشت: با فوت یک زن ۷۱ ساله در تهران که هیچ سفری هم نداشت، اثبات شد که ویروس انگلیسی کاملا در کشور پخش شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سعید نمکی روز شنبه در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، افزود: وجود ویروس جهش یافته کرونا، زنگ خطر جدی برای مدیریت کرونا است. سخت‌ترین آخر هفته‌ای که در طول این ۱۳ ماه بر من گذشت، همین دو روز گذشته بود. در این مدت مشاهده کردم که فراز و نشیب‌ها چطور ما را گرفتار می‌کند. این ویروس جهش یافته کرونا یکی از ویروس‌هایی است که با اقتدارترین نظام‌های بهداشتی و درمانی در اروپا را به زانو در آورد. روزهای سختی برای ما آغاز می‌شود و بنابراین باید خودمان را برای مبارزه با چموش‌ترین ویروس جهش یافته کرونا آماده کنیم.

وی ادامه داد: روش مبارزه با ویروس کرونا جهش یافته با ویروس کرونا قبلی هیچ فرقی ندارد و فقط تشدید مراقبت‌ها و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی اهمیت دارد. میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شادگان تقریبا به صفر رسیده است و به همین میزان آسیب دیدیم. هرجا رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضعیف شد، نقطه آسیب پذیری ما نیز افزایش پیدا کرد.

سخت‌ترین روزهای مدیریت کرونا شروع شده است

وزیر بهداشت اظهار کرد: در روزهایی که دنیا مرگ‌های بسیار سنگینی به خاطر کرونا را تحمل کرد، ما توانستیم به مرگ‌های روزانه ۶۰ نفر به علت کرونا برسیم. سخت‌ترین روزهای مدیریتی ما در زمینه کووید ۱۹ شروع شده است. در تاریخ ۱۰ دی ماه نامه‌ای نوشتم و گفتم که پیش بینی من، ورود به خیز سهمگین بیماری است که همه را گرفتار می‌کند، اگر برخی اصول بهداشتی رعایت نشود و اگر ما را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها بگذارند.

وی افزود: همچنین در مورد ورود ویروس جهش یافته کرونا پیش بینی کرده بودیم. با وجود این‌که انگلیسی‌ها به دروغ در ابتدا گفتند سرایت این ویروس ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته، من به صراحت به همکارانم گفتم هم قدرت سرایت چند برابر است و هم قدرت بیماری زایی و مرگ و میر این ویروس به مراتب بیشتر از چیزی است که اعلام می‌شود. تمام تلاش ما در مکاتباتی که داشتیم این بود که بیشتر مراقب مرزهای زمینی و دریایی و هوایی باشیم. حتی اعلام کردیم موارد غیرقانونی که برای قشم یا محل‌های دیگر جنس می‌آورند را هم تست انجام شود.

ویروس جهش یافته سرکش‌تر از ویروس قبلی است

نمکی گفت: ویروس جهش یافته کرونا بسیار سرکش است و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا و مرگ و میر به مراتب بالاتر از ویروس قبلی دارد. الان باید فکر کنیم که این ویروس جهش یافته همه جا چرخیده است. گفته بودم که ویروس کرونا پاسپورت نمی‌خواهد. همان طور که ویروس ووهان همه جا را تسخیر کرده، ویروس جهش یافته انگلیسی نیز می‌تواند این کار را انجام بدهد و در دورترین نقطه این سرزمین هم خود را نشان بدهد.

وی ادامه داد: اولین گام، انجام تست‌های بیشتر است. در کنار تست‌های تشخیص سریع، باید تست‌های PCR هم انجام شود. اگر بیمار علامت داری دیدیم که هر دو تست او منفی بود هم نباید رها شود. حتما دوباره باید این بیمار تست شود. حتما باید نمونه‌های این بیمار برای تست‌های NGS به سه مرکز دانشکده بهداشت، انستیتو پاستور و معاونت تحقیقات و فناوری ارسال شود. جهش مختص ویروس انگلیسی یا آفریقای جنوبی نیست. با تنوع ژنتیکی که داریم حتما ممکن است به جهش‌های جدید در داخل مرزها برسیم یا از کشورهای همسایه، جهش‌های ویروس پا به مرزهای ما بگذارند. مرزها حتما باید به شدت مراقبت شوند. مطب‌های خصوصی هم به عنوان اولین جایگاهی که بیماران مراجعه می‌کنند، باید اطلاعات ثبت شود.

قرنطینه‌ها جدی گرفته شود

وزیر بهداشت اظهار کرد: قرنطینه‌ها باید جدی گرفته شود. اگر یک مورد مثبت ویروس جهش یافته کرونا پیدا کردیم، حتما باید به اجبار وارد قرنطینه شود. باید قدم‌ها را تندتر برداریم. متاسفانه آهنگ گرفتاری این ویروس ممکن است خیلی تندتر از گام‌هایی باشد که ما بر می‌داریم. امیدواریم با گام‌های تند و رصد مستمر بر این مشکل جدید نیز پیروز شویم.

نظرات بینندگان