arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۲۳۱
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۱ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۱

حضور افغان ها در نوشهر ممنوع است/ سخنان تاسف بار يک بخشدار در استان مازندران

بخشدار مركزي نوشهر حضور اتباع افغان در بخش مركزي اين شهرستان را ممنوع اعلام كرد. بر اين اساس گفته شده است بهمن خواجوند اين مساله را در گردهمايي دهياران بخش مركزي نوشهر اعلام كرد و گفت: «نوشهر شهري توريستي است و وجود افاغنه در اين حوزه به شدت ممنوع است.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شرق: حدود 20 روز پيش در رسانه ها خبري منتشر شد مبني بر اينكه پليس اصفهان براي روز سيزده بدر ورود اتباع كشور افغانستان را در پارك صفه اصفهان ممنوع اعلام كرد. اين خبر در اولين لحظات پس از انتشار با واكنش شديد و منفي بسياري از رسانه ها و فعالان اجتماعي مواجه شد. حجم اعتراضات به اين اقدام ناپسند به حدي بود كه وب سايتي كه خبر اوليه اين موضوع را انتشار داده بود بلافاصله آن را از روي خروجي خود برداشت. با اين حال اما اعتراضات و واكنش ها به اين مساله و اين نوع نگاه تا چندين روز پس از آن همچنان ادامه داشت.

حالادر جديدترين مورد بر اساس خبري كه «فارس» منتشر كرده است بخشدار مركزي نوشهر حضور اتباع افغان در بخش مركزي اين شهرستان را ممنوع اعلام كرد. بر اين اساس گفته شده است بهمن خواجوند اين مساله را در گردهمايي دهياران بخش مركزي نوشهر اعلام كرد و گفت: «نوشهر شهري توريستي است و وجود افاغنه در اين حوزه به شدت ممنوع است.»

 وي از دهياران خواست نسبت به شناسايي افاغنه به اتفاق فرماندهان پايگاه هاي بسيج اقدام كنند و گزارش فعاليت هاي خود را به واحد سياسي فرمانداري نوشهر اعلام كنند. خواجوند ادامه داد: «مازندران جزء استان هاي معين براي نگهداري افاغنه نيست و بايد هرچه سريع تر آنها را براساس ضوابط از استان خارج كنيم.» با اين حال بسياري از افغان هايي كه در ايرانند داراي مجوز اقامت و كار هستند و همين مساله جواز لازم براي حضور و فعاليت آنها در همه شهرها قلمداد مي شود.

 در همين حال احمد محيط فر جامعه شناس در اين باره به شرق مي گويد: «در مجموع اين كار، كار درستي نيست هم به لحاظ انساني و هم زحمتي كه آنها براي ما كشيده اند و هم ما براي آنها. و اينكه اين چه سياست غلطي است كه مدام در حال توليد بحران است، ولي اين را مي دانم: اينكه در مجموع اقدامي مناسب و متناسب با خواست مردم نيست. ايران طي دهه هاي گذشته يكي از مراكز امن براي افغان ها بوده. هم آنها در اينجا ارتباط برقرار كرده و كار و تحصيل كرده اند و هم ايران از خدمات آنها استفاده كرده است. در مجموع اين ميزباني و ميهماني به صورت نسبي خوب بوده، البته فراز و نشيب داشته اما مطلوب بوده است.»

وي مي افزايد: « فكر مي كنم روي اين اتفاقات بايد كمي تامل كرد چون مغاير است با پيشينه كشورمان. البته اگر يك مورد بود، مي توانستيم به حساب بي سليقگي يك مدير بگذاريم.»
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۱۷
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
49
125
بارها به اتباع افغانی تذکر داده شده که به کشورشان برگردند. ولی اصلا" گوششان بدهکار نیست.تعدادی از افغانیها غیر رسمی در ایران زندگی میکنند اگر یکی از آنها مرتکب قتل یا جنایتی شوند چگونه باید مجرم را پیدا کرد؟ کشور ما در حال حاضر تحت فشار تحریمهای بین المللی است اگر از این گونه برخورد ایرانیها افغانها ناراحت هستند لطفا" هرچه سریعتر به کشورشان برگردند.بسیار ناسپاسی است که ایرانیها را متهم به بی مهری و بدرفتاری با میهمان و.... متهم نکنند.
پاسخ ها
مهرداد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
احتمال زیاد همین خانه ای که درونش نشسته ای آقای یا خانم ناشناس توسط همین افغان ها با سرعت بیشتر و دستمزد کمتر ساخته شده!
عبداله
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
مسأله را با پاک کردن صورت مسأله حل نمی کنند!
اينکه "اگر یکی از آنان مرتکب قتل یا جنایتی شوند چگونه باید مجرم را پیدا کرد؟" مسأله پلیس ایران است که از پسش هم بر می آید. یعنی این هم یک مسأله است کنار هزاران مسأله دیگر پلیس!
راستی ربط "فشار تحریم های بین المللی" را به موضوع متوجه نشدم!
همینطوری: کتابی از آرای علامه طباطبايي چاپ شده است به نام: "بر قلل رفیع استدلال"!!!
محمد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
شما که به نظر در کشوری غیر از ایران هستند و با پرچم امریکا نظر داده‌اید. اگر کشور امریکا اجازه ندهد که ایرانی‌ها در فستیوال‌ها، پارک‌ها، سینماها و حتی دانشگاه‌ها شرکت کنند بازهم می‌گویید که رفتار امریکایی‌ها با مهمانان ایرانی‌شان خیلی پسندیده است و چون الان امریکا با مشکل اقتصادی مواجه است حق دارد و اگر ایرانی‌ها ناراحت‌اند به کشورشان برگردند.
انسان انسان است چه ایرانی چه افغانی چه امریکایی. اینکه مانع شویم انسانی فارسی‌زبان و مسلمان وارد پارک شود با کدام منطق قابل‌فهم است.
مهرداد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
3
5
مهاجران غیر قانونی در خیلی کشورها وجود دارد و ایرانیان زیادی در کشورهای اروپایی و امریکایی به صورت غیرقانونی زندگی می کنند و اگر چنین جمله ای در مورد آنها از دهان یکی از مسئولین آن کشور خارج شود با واکنش شدید ی از طرف جامعه و دولت مواجه می شود ، حال اینکه این آقای بخشدار حتی لفظ غیر قانونی را به کار نبرده و همه افغان ها را خطاب کرده که متاسفانه به این رفتار تبعیض نژادی می گویند که در قرن 21 ام بسیار فاجعه بار است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
15
45
خوب کاری کرده دمش گرم
الان که ارزش پول افغانستان ازمال مابیشتره هم چیز هم که خوبه آزادی هم که هست اینجا چی میخوان دیگه یارانه هم که نمی گیرن هزینه تحصیل بچه هاشونم که ازشون می گیرن بیمه هم که نیستند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
9
4
اگر در کشورهای دیگر با مهاجران ایرانی انگونه رفتار شود ما چه حالی میشویم؟
اکر ما معتقد به این هستیم که روزی دست خداست پس چرا به این افغانها گیر دادیم که با کار ارزان باعث بیکاری ماها شدن. اونها روزی خودشونو میبرند ما روزی خودمونو، هرجا هم که بریم بیشتر از این گیرمان نمیاد.
مگه ما ادعای مدیریت جهان بر کل جهان اسلام را نداریم، این چه مدیریت یا ولایتی است که نژاد پرست است و در آن اروپاییها محترم و شرقیها نامحترمند؟
خدائیش فقط ادعای اسلام و فرهنگ داریم، اگه یه فامیل یا دوست اروپا آمریکا رفته دارید بپرسید نحوه رفتار اونها با مهاجرا چجوریه؟
یعنی اگه امام زمان بیاد توی دولت کریمه اش میگه افغانها یا عربها یا ...... فلانند، و فلانیها بهمانند. راستی راستی معنی دولت کریمه اینه.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
27
3
آقا من از اتباع کشور افغانستان یا همون چیزیکه شما میگید آوارگان افغانی هستم.من گذرنامه دارم و دارم بطور رسمی در دانشگاه درس میخونم ترم آینده هم انشاله فوق لیسانسمو گرفتم و خاهم رفت. من به چندین کشور دیگه هم سفر کردم.کجا ودر کدوم جامعه انسانی ونه اسلامی چنین برخوردهایی با یک انسان ونه مسلمان ونه شیعه میشه؟ من کاملا طبق قوانین این کشور وارد شدم دارم تحصیل میکنم و خاهم رفت تحصیلی که میتونستم در آمریکا داشته باشم اما چون علاقه به دین داشتم اینجا رو انتخاب کردم.رفقای من از همه کشورها هستن.آی کسانیکه مدعی تمدن چندین هزار ساله هستین بمراتب ملت های دیگه متمدنتر از شما هستن.سخن بسیار است ولی ....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
1
1
چیه؟ چرا نظر منو نذاشتی؟ نکنه تو هم نژاد پرستی؟یا جزو آنهایی هستی که فکر میکنن روزی تورو اونها میبرند؟
علیرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
6
21
افغانها در ایران باعث:
- ناامنی
- تجاوز
- دزدی
- شیادی
- قتل
- غارت
- بی حیثیتی
- بیکاری
- هدر رفتن بیت المال ایرانیان
و مسئول همه جنایاتی هستند که در ایران رخ داده و می دهد. پس باید این گروه را هر چه زودتر از ایران بیرون کرد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
4
8
براستی چراسخنان تاسف بارآیا همین افغانی های محترم کم به ملت ما هزینه واردکردن . کم جونای ماروبیکارکردن وکم جرم وجنایت مرتکب شدن وآیا بااین وضع گرانی باید اونارا هم تامین کنه ممکتمون . خوب الان الحمدالله اونا که داره وضعشون ازخیلی کشورابهترمیشه پس لطف کنن برگردن کشورشون . باورکنید اونا متاسفانه ماروقبول ندارن . برید توی مدارس ببینید ؟!....
ا.م
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
4
5
مکه خودمون کم بیکاری داریم این جامعه شناس عزیز اسم این کارو هرچی دوست داره بذاره
ولی باید افغان ها از ایران بروند!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
4
6
آقا این همه قتل و تجاوزی که اینا انجام دادند رو این آقای جامعه شناس ندیده؟ این مثل اینکه شعارهای غربی ها رو از خودشون بیشتر باور کرده
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
3
3
lمن خودم پیمانکار بازیافتم خودم شاهدم که افاغنه از همین کار چه درامد هنگفتی دارن هر کدومشون چند تا ماشین دارن که راننده هاشون ایرانین و چقدر هم پول از ایران خارج میکنن در ضمن جدیدا خودشون و هم از ما سرتر میدونن شاید تا حالا ده بار ازشون شنیدم که میگن ایرانی فقط به درد این میخوره که بهش پول بدی و سود ازش بگیری .از اینا دفاع نکنین که خدا میدونه اگه دستشون برسه به هیچکس رحم نمیکنن
بچه مسلمون
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
16
4
خوبه همین رفتار رو با ایرانیان مقیم سایر بلاد کنند؟
نظرات بینندگان