arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۶۲۲۹
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۰ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

آمریکا: به دفاع از پادشاهی عربستان و امنیت آن متعهدیم

پس از حمله حوثی‌های یمن به اهدافی در خاک عربستان سعودی، ایالات متحده اعلام کرد که در کنار پادشاهی عربستان و مردمش ایستاده است. اظهارات دولت آمریکا در قبال عربستان در حالی صوت گرفته که روابط این دو متحد قدیمی پس از ریاست جمهوری جو بایدن کمی تنش‌دار شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آمریکا: به دفاع از پادشاهی عربستان و امنیت آن متعهدیمدویچه وله: پس از حمله حوثی‌های یمن به اهدافی در خاک عربستان سعودی، ایالات متحده اعلام کرد که در کنار پادشاهی عربستان و مردمش ایستاده است. سخنگوی وزارت دفاع عربستان ایران را متهم به قاچاق موشک و پهپاد به  حوثی ها کرد.

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه هشتم مارس بر تعهد این کشور در دفاع از عربستان سعودی در مقابل حملات پهپادی و موشکی حوثی‌های یمن که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند، تاکید کرد.

 

مقامات عربستان گفته‌اند که در جریان حمله موشکی و پهپادی شامگاه یک شنبه هفتم مارس به تاسیسات نفتی این کشور از جمله تاسیسات آرامکو، خسارت مالی و جانی وارد نشده است.

این حملات که از سوی شیعیان حوثی صورت گرفت، باعث شد قیمت نفت برنت به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه برسد که از ژانویه ۲۰۲۰ تا کنون بی سابقه بوده است.

اظهارات دولت آمریکا در قبال عربستان در حالی صوت گرفته که روابط این دو متحد قدیمی پس از ریاست جمهوری جو بایدن کمی تنش‌دار شده بود. جو بایدن از دولت عربستان خواسته تا موازین حقوق بشر را رعایت کند. هم‌زمان کمک‌های مالی ایالات متحده به عربستان برای جنگ یمن را متوقف کرده است.

 

سفارت آمریکا در عربستان در توییتی به زبان عربی نوشت: «حمله ددمنشانه حوثی‌ها به غیرنظامیان و ساختارهای حیاتی، نقض احترام به جان انسان‌ها و بی توجهی به تلاش‌ها برای برقراری صلح است.»

در ادامه این توییت تاکید شده که ایالات متحده در کنار عربستان سعودی و مردمش ایستاده است و آمده: «تعهد ما به دفاع از پادشاهی [عربستان] و امنیت آن قطعی است.»

حمله‌ای با ۱۴ پهپاد و هشت موشک

حوثی‌ها می‌گویند در حمله شامگاه یک شنبه با ۱۴ پهپاد و هشت موشک بالستیک به اهدافی در شهرهای دمام، عصیر و جازان حمله کرده‌اند. ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی که در یمن علیه حوثی‌ها می‌جنگد گفته ۱۲ پهپاد و دو موشک بالستیک این گروه را که به سمت جازان شلیک شده بوده خنثی کرده‌اند.

 

وزارت دفاع عربستان بعدا اعلام کرد که یک پهپاد مسلح را که از سمت دریا شلیک شده بود پیش از آنکه به هدفش در رأس التنوره برخورد کند، خنثی کرده است. همچنین به گفته این وزارت خانه ترکش‌های یکی از موشک‌های بالستیک در نزدیکی محوطه مسکونی که در اختیار شرکت آرامکوست فرود آمده‌اند.

این دو منطقه در شرق عربستان و در سواحل خلیج فارس و نزدیکی ایران، عراق و بحرین قرار دارند. در حالی که یمن حدود هزار کیلومتری جنوب غربی این منطقه و در خلیج عدن است. بیشترین پالایشگاه‌های شرکت آرامکو در استان‌های شرقی عربستان قرار دارند.

سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی روز دوشنبه ایران را متهم کرد که موشک و پهپاد به شورشیان یمن می‌رساند. ژنرال ترکی المالکی که فرماندهی نیروهای ائتلاف عربی در یمن را نیز بر عهده دارد در گفت گو با تلویزیون العربیه این اتهام را متوجه جمهوری اسلامی کرد.

پیشتر نیز ایران متهم به ارسال موشک و پهپاد به حوثی‌های یمن شده بود. جمهوری اسلامی اما این تهامات را رد می‌کند.

نظرات بینندگان