arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۶۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۰ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

بمب سیاسی در برزیل؛ «لولا داسیلوا» تبرئه شد؛ احتمال بازگشت رئیس جمهور سابق به سیاست

رئیس‌جمهور سابق برزیل با حکم دیوان عالی این کشور از محکومیت‌های قضایی تبرئه شد و هم‌اکنون راه برای ورود به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری 2022 و به چالش کشیدن رئیس‌جمهور فعلی برزیل هموار شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: با تصمیم روز گذشته (دوشنبه) دیوان عالی برزیل برای لغو مجموعه ای از حکم های قضایی علیه «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهور پیشین این کشور، احتمالاً این مقام عالیرتبه سابق این کشور آمریکایی در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی برزیل در مقابل «ژائیر بولسانارو» رئیس جمهور فعلی برزیل شرکت خواهد کرد.

بنا بر گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، حکم دیوان عالی برزیل که تحلیلگران آن را یک بمب سیاسی می نامند، به مفهوم آن است که لولا داسیلوا قطعاً در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲، ژائیر بولسانارو را به چالش خواهد کشید.

«توماس تراومان» ناظر سیاسی مستقر در ریو دو ژانیرو در این خصوص تصریح کرد: «انتخابات امروز آغاز می شود... تقریباً بعید است که لولا نامزد (انتخابات ریاست جمهوری برزیل) نشود. اگر مدل آمریکایی آن را بخواهیم بیان کنیم، شبیه رقابت سندرز مقابل ترامپ است».

روزنامه اقتصادی برزیلی «والور اکونومیکو» نیز در خصوص حکم دیوان عالی برزیل نوشت: «لولا به بازی بازمی گردد».

لولا در بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ برای دو دوره، رئیس جمهور بزرگ ترین اقتصاد آمریکای لاتین (برزیل) بوده است و شاهد دوره تاریخی رشد اقتصادی و کاهش فقر در برزیل بود.

لولا که سیاستمدار حزب کارگران (PT) برزیل است و هم اکنون ۷۵ سال سن دارد، امیدوار بود که در سال ۲۰۱۸ برای سومین بار بعنوان رئیس جمهور کشورش پیروز شود اما به رشوه خواری متهم شد و یک سال و نیم در زندان محبوس بود و راه برای پیروزی بولسانارو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ برزیل هموار شد.

لولا پس از گذراندن ۵۸۰ روز در پشت میله های زندان، در نوامبر ۲۰۱۹ آزاد شد اما محکومیت وی باعث شده بود که از تمامی حقوق سیاسی خود محروم شود.

«دسون فاچین» قاضی دیوان عالی ونزوئلا روز دوشنبه طی حکمی اعلام کرد که دادگاه شهر کوریتیبا صلاحیت محاکمه لولا به اتهام فساد را نداشته و او باید در دادگاه های فدرال شهر برازیلیا پایتخت برزیل محاکمه می شده است.

لولا داسیلوا که به پسر واکسی معروف است، در آوریل سال گذشته میلادی در گفت وگو با روزنامه گاردین، برخی گمانه زنی ها درباره شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ را کم اهمیت جلوه داد اما بولسانارو رو متهم کرد که با واکنش نامتناسب خود به شیوع ویروس کرونا، مردم برزیل را به سمت کشتارگاه سوق می دهد.

طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، برزیل با ۱۱ میلیون و ۵۱ هزار و ۶۶۵ مورد ابتلا و ۲۶۶ هزار و ۳۹۸ مورد فوتی، بعد از ایالات متحده و هند در رده سوم کشورهای جهان با بیشترین آمار مبتلایان به «کووید-۱۹» قرار دارد.

کارشناسان و تحلیلگران سیاسی، حکم روز دوشنبه دیوان عالی برزیل برای لغو احکام قضایی علیه لولا داسیلوا را یک نقطه عطف و خبری مثبت تلقی کرده اند.

تراومان در این خصوص گفت: «اگر کاملاً با بولسانارو مخالفید، این (حکم دیوان عالی برزیل) خبر خوبی است زیرا نامزدی داریم (لولا داسیلوا) که به طرز غیرقابل انکاری قدرتمند و محبوب است و می تواند بولسانارو را شکست دهد».

گزارش رسانه ها حاکی از آن است که لولا داسیلوا همچنان در برزیل یک چهره بانفوذ و با جذابیت های خاص تلقی می شود و طرفداران زیادی در بین قشر کارگر برزیل دارد و در دوران ریاست جمهوری خود، با اجرایی طرح هایی، میلیون ها کارگر را از فقر رها کرد.

برآورد مؤسسات نظرسنجی نشان می دهد که در بین ۱۰ کاندید احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ برزیل، لولا داسیلوا از شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برخوردار خواهد بود.

نظرات بینندگان