arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۶۳۵۷
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۵ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

جهانگیری: زنان در شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا نقش اساسی داشتند

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ملت بزرگ ایران به ویژه زنان نهایت صبوری را در جنگ اقتصادی به نمایش گذاشتند، گفت: مردم کاری کردند که سیاست دولت آمریکا در منطقه علیه ایران به شکست کشیده شد و زنان در آن نقش اساسی داشتند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: به گزارش پایگاه اطلاع ر سانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز، تجلیل از زنان شهید، جانباز و آزاده را اقدامی ارزشمند، مهم و ماندگار دانست و گفت: امروز رسالت سنگینی بر عهده همه مسوولان و آحاد ملت است و این رسالت حفظ فرهنگ شهادت و ایثارگری و انتقال آن از نسلی به نسل دیگر است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: تصور ما این بود که تا پیش از انقلاب آنچه در مورد ایثار و شهادت از تاریخ اسلام، تشیع و ایران گفته می شد، شاید در طول تاریخ آمیخته با گزافه و غلو شده باشد اما در انقلاب اسلامی و حرکت امام و یاران محدودش در سال ۱۳۴۲ تا بهمن ۱۳۵۷ انسان هایی دیدیم که با خودگذشتگی حبس‌ها، شکنجه‌ها و تبعیدها را تحمل کردند و پای امام و انقلاب اسلامی ایستادند.

وی با بیان اینکه همین روحیه ایثار و شهادت طلبی بود که انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند، افزود: شعار معروف پیروزی گل در برابر گلوله با اتکا به همین فرهنگ رخ داد.

جهانگیری با بیان اینکه ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی در برابر همه دنیای ظالم، زورگو و متجاوز قرار گرفت، گفت: همه در جنگی که صدام حسین علیه کشورمان برپا کرد دارای نفع بودند، آمریکایی‌ها طراحی کردند و سلاح‌های پیشرفته شوروی سابق و فرانسه در اختیار رژیم بعثی قرار گرفت. سلاح‌های شیمیایی از سراسر اروپا در اختیار عراق قرار گرفت و کشورهای حاشیه خلیج فارس دلارهای نفتی را به حساب صدام حسین واریز کردند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس با گستاخی فراموش کردند که چه جنایت‌هایی علیه ملت ایران انجام دادند تا صدام بتواند به جنگ و جنایت‌هایش ادامه دهد. این در حالی بود که ایران برای تامین قطعات برخی تجهیزاتش مجبور بود به ده‌ها دلال و واسطه متوسل شود.

وی با ستایش از بانوانی که در این صحنه به خاطر اهدای ۴ تا ۸ عضو خانواده از آنها تجلیل شد، گفت: این افراد نماد ایثار و فداکاری هستند که در تاریخ انقلاب مشاهده شده اند. ما به چشم خود دیدیم که مادری روستایی که از دار دنیا فقط یک فرزند داشت آن را تقدیم امام و انقلاب کرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه ایران، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران با این فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی همواره خواهد ماند، تصریح کرد: مسوولیت انتقال این فرهنگ به نسل جوان و نسل آینده، بر دوش همه مسئولیت سنگینی است. چرا که در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی شهدا دین بزرگی بر گردن ما دارند.

وی با بیان اینکه نمی توان از جمهوری اسلامی ایران با این همه اهدای خون به سادگی گذشت، خاطر نشان کرد: مادران شهدا و زنان جانبازان و ایثارگران از یک سو نقشی مادری،‌ تشویق کننده، نگهدارنده و اعزام کننده در دوران انقلاب و جنگ بر عهده داشتند و از سوی دیگر نقشی ستایش آمیز در قامت شهید، جانباز، آزاده و ایثارگر ایفا کردند که در این مراسم به درستی به آن پرداخته شد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز افزود: زنان ایرانی در همه صحنه های انقلاب و تاریخ جمهوری اسلامی ایران نقش اول را برعهده داشتند.

وی با بیان اینکه الان نیز کشور دچار جنگ اقتصادی ظالمانه است که از طرف آمریکای گردن کلفت فشار نه تنها بر دولت و نیروهای مسلح بلکه بر ضعیف ترین آحاد جامعه قرار گرفته است، گفت: آمریکا زندگی اقشار آسیب پذیر ایران را هدف گرفته تا زندگی آنان را متلاشی کند و مقام معظم رهبری راه مقابله با این جنگ اقتصادی در سه سال اخیر را مقاومت حداکثری و راهبردی ترسیم کردند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه ملت بزرگ ایران به ویژه زنان در خانواده‌های ایرانی نهایت بزرگواری و صبوری را در این جنگ اقتصادی به نمایش گذاشتند، ادامه داد: زنان و مردم ایران کاری کردند که سیاست دولت آمریکا در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران به شکست کشیده شده است و زنان در به شکست نشاندن این سیاست آمریکا نقش اساسی داشته اند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور خاطر نشان کرد: کادر درمانی کشور با حداقل امکانات و تجهیزات با دستانی خالی و حتی در اوایل شروع این بیماری بدون تجهیزات حفاظتی به مقابله با این بیماری رفتند و شهدایی تقدیم کشور کردند که در تاریخ کشور ماندگار شدند.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ شهادت و ایثار در کشور همچنان زنده بماند و قدردان ایثارگری‌ها و جانفشانی‌های شهدا باشیم، گفت: باید این راه نورانی در همه سطوح کشور زنده بماند و ادامه یابد.

جهانگیری با اشاره به اینکه اگر به آینده کشور فکر می کنیم راهی جز زنده نگه داشتن یاد شهدا نداریم، افزود: با حضور رهبری مقتدر،‌ توانا و غیرقابل قیاس با رهبران جهان و با کوله‌باری از دانش و تجربه که مسئولیت کشور را بر دوش گرفته‌اند و همچنین حضور ملتی بزرگ قادر هستیم از این شرایط سخت عبور کنیم.
براساس این گزارش در این مراسم از هفت کتاب و مجله که در زمینه نقش زنان در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نگارش درآمده بود، رونمایی و از ۶ زن ایثارگر، جانباز و آزاده با اهدای لوح تقدیر، قدردانی شد.

نظرات بینندگان