arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۷۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۵ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

چین بزرگترین قرارداد تجارت آزاد جهان را تصویب کرد

قرارداد مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای (RCEP) که بزرگترین قرارداد تجارت آزاد جهان محسوب می‌شود، سه ماه زودتر از موعد در مجلس چین تصویب شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: به گزارش بلومبرگ، قرارداد مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) که بزرگترین قرارداد تجارت آزاد جهان محسوب می شود، سه ماه زودتر از موعد در مجلس این کشور تصویب شد. این توافق تجاری که 15 کشور عضو آن هستند در اواسط ماه نوامبر منعقد شد. این بزرگترین توافق نامه تجارت آزاد جهان است و شامل 10 عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن)، به علاوه چین، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند می شود.
توافقRCEP که برای اولین بار در سال 2011 پیشنهاد شد، ظرف 20 سال 90 درصد تعرفه واردات بین کشورهای امضا کننده را حذف می‌کند. همچنین قوانین مشترکی برای تجارت الکترونیکی، تجارت و مالکیت معنوی ایجاد خواهد کرد. این بلوک اقتصادی جدید نماینده حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی و همچنین جمعیت جهان است.
این  توافقنامه تجارت آزاد شامل چین، ژاپن و کره جنوبی است که به ترتیب اولین، دومین و چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا هستند. هند که در ابتدا یکی از شرکای این توافق بود، از شرکت در مذاکرات امتناع ورزیده است چراکه نگران است با گشودن بازار خود باعث رشد کسری تجاری با چین شود.

نظرات بینندگان