arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۷۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۹ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

آمریکا: دولت بایدن روابط خود را با اسد عادی نخواهد کرد

در حالی که برخی دیپلمات‌ها در سازمان ملل فاش کردند، رایزنی‌هایی میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه جهت رسیدن به راه‌حلی سیاسی برای جنگ سوریه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ این شورا در حال انجام هستند، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، هرگز روابط خود را با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه عادی نخواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: در حالی که برخی دیپلمات‌ها در سازمان ملل فاش کردند، رایزنی‌هایی میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه جهت رسیدن به راه‌حلی سیاسی برای جنگ سوریه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ این شورا در حال انجام هستند، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، هرگز روابط خود را با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه عادی نخواهد کرد.

یک دیپلمات غربی در نیویورک به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: رایزنی‌های آمریکا بر تلاش‌های گی‌یر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه متمرکز است، پدرسن هفته آتی گزارش جدیدی را به اعضای شورای امنیت درباره دلایلی که مانع از تحقق پیشرفتی در دور اخیر نشست‌های کمیته قانون اساسی شدند، ارائه خواهد کرد و احتمالا او حمایت پنج کشور عضو دائم این شورا یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین را که بارها از اقداماتش حمایت کردند، خواستار خواهد شد.

در همین راستا اعضای غربی منتظر سخنرانی هستند که لیندا توماس گرینفیلد، رئیس فعلی شورای امنیت و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در این نشست ایراد خواهد کرد، سخنرانی که پیش‌بینی می‌شود بر سه پرونده بحران سوریه یعنی روند سیاسی که سازمان ملل میانجیگر آن است، کمک‌های بشردوستانه که ضرورت آنها بیشتر می‌شود و ادعای کذب زرادخانه دولت سوریه با سلاح‌های شیمیایی و استفاده از آنها در جنگ متمرکز باشد و این در حالی است که آمریکا بر محاکمه دولت اسد پافشاری دارد و این امر موجب مشکلات سخت و طولانی مدتی برای مردم سوریه می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره این وضعیت گفت: دولت بایدن به تبلیغ برای سازش سیاسی که به درگیری در سوریه پایان دهد، ادامه می‌دهد و این امر با رایزنی جدی با هم‌پیمانان و شرکای ما و پدرسن حاصل می‌شود.

پرایس تاکید کرد: این سازش سیاسی باید عواملی را که به خشونت و بی‌ثباتی در سوریه منجر می‌شوند، برطرف کند، ما مجموعه متنوعی از سازوکارهای موجود را برای پایان دادن قطعی مشکلات مردم سوریه به کار خواهیم گرفت، واشنگتن نیز به حمایت خود از سازمان ملل در مذاکرات برای سازشی سیاسی همسو با قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل از جمله قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ادامه خواهد داد.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با طرح این ادعا که سوریه یک فاجعه انسانی است و مردم آن تحت "حاکمیت ظالمانه" اسد سال‌های زیادی است در رنج هستند، تاکید کرد: دولت بایدن تلاش می‌کند نقش رهبری آمریکا در کمک‌های بشردوستانه را بازیابد. ما باید به سوری‌های نیازمند از جمله تعداد زیادی آواره در داخل خاک این کشور و نیز پناهجویانی که مجبور به فرار از سوریه شده‌اند، کمک‌های بیشتری داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه در اقداماتی که می‌توان برای تقویت افق‌های سازش سیاسی سوریه انجام داد، بازنگری شده، مدعی شد: توقف مستمر جنگ در سوریه نیازمند این است که دولت سوریه عملکرد خود را تغییر دهد.

در ادامه زمانی که به پرایس گفته شد، این مطلب به معنای تغییر رفتار است و نه رهبر مدعی شد: اسد هیچ کاری انجام نداده که بتواند مشروعیت از دست رفته او را بازگرداند و آمریکا هرگز در آینده نزدیک روابط خود را با دولت او به حالت عادی درنخواهد آورد.

نظرات بینندگان