arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۷۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۶ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

تاریخ سازی کارگردان‌های زن در اسکار ۲۰۲۱

برای اولین بار در تاریخ اسکار، جایزه در بخش بهترین کارگردان سال، دو فیلمساز زن موفق به کسب نامزدی شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برای اولین بار در تاریخ اسکار، جایزه در بخش بهترین کارگردان سال، دو فیلمساز زن موفق به کسب نامزدی شدند.

به نقل از ورایتی، در سالی که آکادمی اسکار در میان نامزد‌های خود در بخش بازیگری تنوع زیادی را ایجاد کرده است، در بخش کارگردانی نیز یک رکورد ثبت شد و دو فیلم از کارگردان‌های زن برای نخستین بار در تاریخ آکادمی در بخش بهترین کارگردانی نامزد شدند. این دو کارگردان کلویی ژائو برای فیلم «عشایر» و امرلاند فنل برای «زن جوان نویده دهنده» بودند.

ژائو و فنل در این بخش با دیوید فینچر (مَنک)، لی آیزاک چانگ (میناری) و توماس وینتربرگ (یک دور دیگر) که انتخاب او هم شگفتی آفرین بود، رقابت خواهند کرد. آرون سورکین برای (دادگاه شیکاگو ۷) و رجینا کینگ (یک شب در میامی) هر دو از مدعیان بخش کارگردانی بودند، اما نامزد نشدند.

ژائو که در حال حاضر پر افتخار‌ترین فیلمساز در یک فصل جوایز است، به نظر می‌رسد در این شاخه بیش از کارگردان‌های دیگر مدعی دریافت جایزه باشد. فیلم او داستان زنی بیوه را روایت می‌کند که با یک ون در آمریکا به دنبال شغل است و با دیگر خانه به دوش‌ها روبرو می‌شود. فرانسیس مک دورمند بازیگر این نقش این است که در بخش بهترین بازیگر نیز نامزد شده است.

فنل هم برای فیلم «زن جوان نوید دهنده» علاوه بر کارگردانی در بخش بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی هم نامزد شده است.

در این سال عجیب و غریب به دلیل ویروس کرونا، سینما‌ها در طول سال ۲۰۲۰ تعطیل بودند و شرکت‌های استریمینگ (نتفلیکس) توانستند بیشترین نامزدی را در اسکار کسب کنند. اما هر دو فیلم «عشایر» و «زن جوان نوید دهنده» توسط استودیو‌های فیلمسازی منتشر شدند. «عشایر» توسط کمپانی سرچ لایت و «زن جوان نوید دهنده» به وسیله فوکوس پیکچرز اکران شدند.

سال گذشته، آکادمی اسکار فیلمساز‌های زنی مثل گرتا گرویگ برای فیلم «زنان کوچک» و لولو ونگ برای «وداع» را برای نامزدی در اسکار نادیده گرفت که اعتراضات و واکنش‌های زیادی به همراه داشت.

پیش از این تنها ۵ کارگردان زن در تاریخ اسکار نامزد بخش بهترین کارگردانی شده اند. کاترین بیگلو هم تنها زنی است که جایزه بهترین کارگردانی را در تاریخ ۹۲ ساله اسکار دریافت کرده است.


 باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات بینندگان