arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۸ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

توصیه‌های مهم برای برخورد اورژانسی با سوختگی‌ها

سوختگی یکی از آسیب‌هایی است که در مراسم چهارشنبه‌سوری برای افراد بسیاری رخ می‌دهد، با دانستن برخی نکات می‌توان تا پیش از رسیدن نیروهای امدادی به این دسته از مصدومان رسیدگی کرد و صدمه‌های ناشی از حادثه را کاهش داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: سوختگی یکی از آسیب‌هایی است که در مراسم چهارشنبه‌سوری برای افراد بسیاری رخ می‌دهد، با دانستن برخی نکات می‌توان تا پیش از رسیدن نیروهای امدادی به این دسته از مصدومان رسیدگی کرد و صدمه‌های ناشی از حادثه را کاهش داد.

هنگام برخورد با مصدومان سوختگی باید چند اقدام را انجام دهید.

۱. در صورتی که مصدوم هنوز مشتعل است یا صحنه هنوز ایمن نیست و خطر سوختگی هنوز وجود دارد کار نجات را به تیم آتش‌نشانی بسپارید.

۲. خارج کردن زیورآلات و کمربند از اندام سوخته از جمله انگشتر، ساعت، النگو، گردن‌بند و...

۳. در صورت امکان لباس‌های آلوده به مواد سوخته یا آغشته به مواد شیمیایی را خارج کنید و لباس‌های نیمه‌سوخته را در صورتی که نچسبیده از بدن مصدوم خارج کنید.

۴. طی مدت‌زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اول در صورت امکان اندام سوخته را در آب سرد (نه آب و یخ) قرار دهید.

۵. هیچ‌گونه ماده پوشاننده مانند کرم و پمادهای سوختگی و خمیردندان استفاده نکنید.

۶. در ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اول ناحیه سوخته را پانسمان نکنید.

۷. تاول‌ها را پاره نکنید.

۸. قیر گرم و چسبیده را با آب سرد خنک کنید و تلاشی برای پاک کردن یا کندن آن نکنید.

۹. ماده شیمیایی جامد مثل پودر آهک یا سموم شیمیایی جامد و ... را با استفاده از برس، پارچه یا کاغذ خشک پاک کنید و سپس با آب فراوان حداقل به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شستشو دهید.

۱۰. سوختگی شیمیایی مایع (اسید ، باز و...) را تا رسیدن تیم پزشکی با آب فراوان شسته شده و از خنثی کردن آن با مواد قلیایی یا اسیدی مانند سرکه، آبغوره و... خودداری کنید.

۱۱. برای شستشو از آبی که قابل نوشیدن است (آب رودخانه، آب شیر و...) استفاده کنید.

۱۲. در صورت سوختگی شیمیایی چشم، چشم را با آب فراوان تمیز (آب شیر) به مدت طولانی ادامه دهید در صورت وجود لنز در چشم، اگر لنز به چشم نچسبیده به سرعت خارج کنید در غیر این صورت دستکاری اضافی نکنید.

نظرات بینندگان