arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۷۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۰ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

تذکر جدی ایران به آمریکا / خطیب زاده: واشنگتن باید واقعیت های ایران و منطقه را درک کند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان که امروز در نشست گفت و گوی تهران شرکت کرده بود، با اشاره به رویکرد آمریکا در سیاست بین المللی، گفت که آمریکا باید واقعیت جهان در حال گذار، خاورمیانه و ایران را درک کند.او با گفتن این که «آمریکا به وضوح در تلاش است از چنین تغییراتی در سیاست بین الملل رویگردانی کند یا آن را به تعویق بیاندازد»، ادامه داد: تغییراتی اساسی هم در سطح شناختی و هم در سطح عملی باید انجام بگیرد اما با پذیرش آغاز می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان که امروز در نشست گفت و گوی تهران شرکت کرده بود، با اشاره به رویکرد آمریکا در سیاست بین المللی، گفت که آمریکا باید واقعیت جهان در حال گذار، خاورمیانه و ایران را درک کند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره دیپلماسی دولت آمریکا گفت: (آمریکا) حتی از چندجانبه گرایی برای فرسودن دیپلماسی و رویگردانی از جندجانبه گرایی واقعی استفاده می کند. دولت های مختلف آمریکا از جمله دولت فعلی مستقر در کاخ سفید از استراتژی های مختلفی استفاده کرده اند اما تمامشان اهداف و دستورکار مشابهی دارند. این مشکل اصلی است.

خطیب زاده افزود: چگونگی رفتار آمریکا در منطقه ما به ویژه نسبت به ایران را ببینید. ایران به وضوح و به طور غیرقابل انکاری یکی از بازیگران اصلی و قاعده مند جهانی بوده است که چندین سال سعی کرده است مفاهیم جدیدی ارائه کند، از جمله مقاومت در برابر استیلا به عنوان مداخله، نظام قاعده مند جهانی مبتنی بر ویژگی ها و توان کشورها و عدالت و رویکردی جایگزین در سیاست بدین معنا که سیاست قدرت تنها روش ممکن نیست.

او با گفتن این که «آمریکا به وضوح در تلاش است از چنین تغییراتی در سیاست بین الملل رویگردانی کند یا آن را به تعویق بیاندازد»، ادامه داد: تغییراتی اساسی هم در سطح شناختی و هم در سطح عملی باید انجام بگیرد اما با پذیرش آغاز می شود. آمریکا باید واقعیت جهان در حال گذار، واقعیت های منطقه ما و واقعیت های ایران را درک کند. مشخص بوده است که متاسفانه آمریکا سعی داشته است ایران را از هر گونه اصلاحات بین المللی حذف کند، چهره ملت بزرگ ایران را پلید جلوه دهد و ایران را به یک استثنا در سیاست بین المللی تبدیل کند که به وضوح شکست خورده اند.

نظرات بینندگان