arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۷۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۲۳ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

مقام روسیه: بعد از بازگشت آمریکا به برجام ۱۰ شرکت روس رفع تحریم می شوند

یک مقام روسیه‌ای می‌گوید حدود ۱۰ شرکت و سازمان این کشور به دلیل همکاری با ایران مشمول تحریم‌های یکجانبه آمریکا شده‌اند. حاضران در این نشست درباره احتمال بازگشت آمریکا به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) بحث و تبادل نظر کردند. کیکو گفته در صورت بازگشت آمریکا به برجام احتمال خروج این شرکت روسیه از تحریم‌های آمریکا هم مطرح است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: یک مقام روسیه‌ای می‌گوید حدود ۱۰ شرکت و سازمان این کشور به دلیل همکاری با ایران مشمول تحریم‌های یکجانبه آمریکا شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «ایتارتاس»، «دیمیتری کیکو» از مقام‌های وزارت دارایی روسیه امروز سه‌شنبه در «نشست والادای» این اظهارات را مطرح کرد.

حاضران در این نشست درباره احتمال بازگشت آمریکا به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) بحث و تبادل نظر کردند. کیکو گفته در صورت بازگشت آمریکا به برجام احتمال خروج این شرکت روسیه از تحریم‌های آمریکا هم مطرح است.

او گفت: «علاوه بر احتمال رفع تحریم‌ها علیه افراد ونهادهای ایرانی بحث رفع تحریم‌ها علیه شرکت‌هایی که در قلمرو قضایی کشورهای ثالث از جمله روسیه فعالیت می‌کنند نیز مطرح است.»

کیکو گفت: «طبق برآوردهای ما بعد از خروج آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۰ موسسه حقوقی از فدراسیون روسیه نیز مشمول تحریم‌های مختلف آمریکا شده‌اند.»

وی اضافه کرد: «فکر می‌کنم در چارچوب مذاکرات احتمالی آتی توسط فدراسیون روسیه لازم است علاوه بر درخواست از طرف‌ها برای بازگشت به توافق، منافع شرکت‌های روسیه‌ای هم در نظر گرفته شده و برای رفع تحریم از اشخاصی که بعد از خروج آمریکا از برجام در فهرست تحریم قرار گرفتند هم تلاش شود.»

کیکو گفت وزارت دارایی روسیه با شرکت‌های روسیه‌ای که مشمول تحریم‌ها شده‌اند همکاری می‌کند تا تبعات تحریم‌ها علیه آنها را به حداقل برساند.

این مقام روسیه‌ای تأکید کرد همکاری شرکت‌های روسیه‌ای با ایران باید ادامه پیدا کند. او گفت: «من معتقدم علی‌رغم مشکلاتی که برخی شرکت‌های روسیه‌ای الان با آنها مواجه هستند، اقداماتی که در حال حاضر برای آنها با توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ممنوعیتی وجود ندارند، به خصوص همکاری‌های فنی-نظامی باید ادامه یابند.»

وی اضافه کرد: «و من اطمینان دارم که شرکت‌های روسیه‌ای علاقه‌مند به همکاری‌های بیشتر با ایران هستند.»

نظرات بینندگان