arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۸۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۲ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

دعوت میشل عون از سعد حریری به کاخ ریاست‌جمهوری لبنان

«میشل عون» رئیس جمهور لبنان در سخنرانی امشب خود که از تلویزیون لبنان پخش شد، از سعد الحریری خواست هرچه سریعتر درباره تشکیل کابینه اقدام کند. او در این سخنرانی حریری را خطاب قرار داد و گفت: «نخست‌وزیر مکلف را برای تشکیل فوری کابینه با توافق من و براساس سازوکار قانون اساسی به کاخ بعبدا (ریاست جمهوری) دعوت می‌کنم».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «میشل عون» رئیس جمهور لبنان چهارشنبه شب شرایط این کشور را بسیار شکننده و خطرناک خواند و از ‌مامور به تشکیل کابینه خواست اگر از انجام مأموریت محوله عاجز است، کنار برود.

عون در سخنرانی امشب خود که از تلویزیون لبنان پخش شد، از سعد الحریری خواست هرچه سریعتر درباره تشکیل کابینه اقدام کند. او در این سخنرانی حریری را خطاب قرار داد و گفت: «نخست‌وزیر مکلف را برای تشکیل فوری کابینه با توافق من و براساس سازوکار قانون اساسی به کاخ بعبدا (ریاست جمهوری) دعوت می‌کنم».

او سکوت در شرایط فعلی لبنان را جایز ندانست و گفت:‌ «به منظور عدم ایجاد دو دستگی در مواضع سیاسی ترجیح دادم سکوت کنم ولی از امروز به بعد دیگر سکوت جایز نیست».

رئیس جمهور لبنان به حریری گفت‌: «اگر او احساس می‌کند از تشکیل دولت ناتوان است، باید راه را برای کسی که قادر به این کار است، باز کند».

او دعوت امشب خود از سعد الحریری را صادقانه دانست و گفت که او باید فورا اقدام به انتخاب بین دو گزینه پیش‌رو کند و سکوت و نشستن در خانه از این به بعد فایده‌‌ای ندارد. عون تصریح کرد: «همه باید لبنان را نجات دهیم».

لبنان بعد از انفجار مهیب بندر بیروت در مرداد ماه گذشته که صدها کشته و زخمی و ویرانی گسترده برای پایتخت برجای گذاشت، با شدیدترین بحران از زمان استقلال این کشور مواجه است.

تظاهرات مردمی باعث شد دولت «حسان دیاب» استعفا دهد. ویرانی بندر بیروت و رکود اقتصادی ناشی از کرونا و خلأ سیاسی اوضاع را بدتر کرده و کشورهای اروپایی مانند فرانسه، دریافت کمک‌های اروپا و صندوق بین‌المللی پول را منوط به تشکیل دولت جدید و اعمال اصلاحات موردنظر کرده‌اند.

نزدیک به ۱۵۰ روز است که سعد الحریری از سوی میشل عون مأمور به تشکیل کابینه شده ولی تشکیل کابینه به دلیل اختلاف آن دو در توزیع وزارتخانه‌ها و تصدی آن‌ها توسط افراد و جریان‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است.

طی این مدت، حسان دیاب به رغم استعفا، به درخواست عون، مسئولیت دولت پیش‌برد امور را برعهده دارد.

او هفته گذشته بعد از طولانی شدن فرایند تشکیل کابینه درباره عواقب این تأخیر هشدار داد و گفت:‌ «برای تشکیل دولت جدید منتظر چه هستید؟ در حالی که لبنانی‌ها دیگر توان تحمل وضعیت کشور را ندارند و دیگر "وزیر مزایده‌ای یا وزیر مناقشه‌ای" برایشان فایده‌‌ای ندارد»

نظرات بینندگان