arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۸۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۱ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۹

آمریکا: گزینه فشار به کره شمالی را در دستورکار قرار می‌دهیم

ساعاتی پس از آنکه کره شمالی تلاش آمریکا برای برقراری تماس با این کشور را یک «فریب سخفیف» خواند، وزیر خارجه ایالات متحده از بررسی گزینه فشار به «پیونگ‌ یانگ» سخن به میان آورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز (پنجشنبه) بعد از دیدار با مقام‌های کره جنوبی در «سئول» تصریح کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا طی چند هفته آینده سیاست واشنگتن در قبال کره شمالی را مورد بازبینی قرار داده و فشار علیه این کشور را به‌عنوان یکی از گزینه‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهد.

بنا بر گزارش شبکه «تی آر تی» ترکیه، درست ساعاتی پس از آن که یک دیپلمات کره شمالی هرگونه مذاکره با واشنگتن را به تغییر سیاست‌های این کشور در مقابل پیونگ‌یانگ منوط کرد، بلینکن نیز گفت که هر دو گزینه فشار و دیپلماسی را برای رویارویی با کره شمالی مورد بررسی قرار می‌دهد.

بلینکن امروز (پنجشنبه) در جلسه‌ای مشترک با مقام‌های کره جنوبی در سئول گفت که دولت بایدن با رایزنی نزدیک با همپیمانان خود، بازبینی سیاست آمریکا در قبال کره شمالی را ظرف چند هفته آینده تکمیل می‌کند.

وی در ادامه بدون هرگونه شفاف‌سازی ادامه داد که آمریکا در بازبینی سیاست خود در قبال کره شمالی گزینه‌های دیپلماتیک و اعمال فشار را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کره شمالی بامداد پنجشنبه با اعلام اینکه ایالات متحده با ارسال چند پیام از طریق ایمیل و تلفن به دنبال برقراری تماس با این کشور بوده است، تلاش دولت جدید آمریکا برای برقراری تماس با این کشور را «فریبی سخیف» برای اتلاف وقت توصیف کرد.

بلینکن ضمن آنکه برنامه موشکی کره شمالی را به‌عنوان تهدید تلقی کرد، گفت: «ما به کاهش تهدیدات ناشی از برنامه موشکی کره شمالی و بهبود زندگی مردم آن جا هستیم».

بلینکن به همراه «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا، اولین تور آسیایی خود را به عنوان وزیر خارجه آمریکا برگزار کرده است.

مقام‌های دو کشور آمریکا و کره جنوبی در بیانیه‌ای مشترک متعهد به همکاری در خصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله کره شمالی شدند.

در بیانیه مشترک دو کشور در این خصوص تأکید شده است: «وزرای دو کشور تأکید کردند که موضوعات هسته‌ای (اتمی) و موشک بالستیک کره شمالی برای اتحاد دو کشور اولویت دارد و بر تعهد مشترک برای رسیدگی و حل این موضوعات تأکید کردند».

کره شمالی می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود دولت آمریکا به ریاست بایدن در تلاش برای برقراری تماس با کره شمالی بوده اما این تلاش‌ها به درب بسته خورده و پیونگ‌یانگ آنها را بی‌پاسخ گذاشته است. به علاوه دفتر نمایندگی کره شمالی در سازمان ملل نیز از پذیرفتن دیپلمات‌های آمریکایی خودداری کرده است.

خبرگزاری رویترز بامداد یکشنبه نوشت: «افشای تلاش‌های ناموفق دولت بایدن برای ارتباط با کره شمالی سوالات و نگرانی‌هایی را درباره نحوه اقدام واشنگتن برای کاهش تنش‌ها با پیونگ‌یانگ بر سر برنامه‌های موشکی و اتمی این کشور به‌وجود آورده است».

بلینکن روز گذشته همچنین در دیدار با «چو یو یانگ» وزیر خارجه کره جنوبی، برنامه‌های هسته ای و موشکی کره شمالی را تهدیدی برای منطقه و جهان خواند. وی گفت: «ایالات متحده با کره جنوبی، ژاپن و دیگر متحدانش برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی همکاری خواهد کرد.»

بلینکن و آستین، وزرای خارجه و دفاع آمریکا در اولین سفر خارجی خود، به شرق آسیا آمده و هدف از این سفر را تقویت اتحادهای آسیایی آمریکا برای مقابله با تهدید‌های چین و کره شمالی خوانده‌اند.

نظرات بینندگان