arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۸۴۲۹
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۰۸ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۹

مقام روس: مراحل خروج روسیه از پیمان آسمان های باز آغاز شده است

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین اعلام کرد: مراحل خروج روسیه از پیمان آسمان های باز آغاز شده است و این مراحل چندان طولانی نخواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین اعلام کرد: مراحل خروج روسیه از پیمان آسمان های باز آغاز شده است و این مراحل چندان طولانی نخواهد بود.

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: کارشناسان غربی با آسودگی خاطر می گویند که در صورت بازگشت آمریکا به پیمان آسمان های باز، روسیه ممکن است از خروج از این پیمان خودداری کند.

وی افزود: ممکن است این طور باشد اما به یک نکته اشاره نمی کنند که امریکا باید سریع به پیمان آسمان های باز بازگردد.

اولیانوف این مطلب را در واکنش به توئیت یک مرکز تحلیل اطلاعات تسلیحاتی به نام «آرمز کنترل آسوس» اظهار داشت که در آن گفته شده است ناظران بر روند کنترل تسلیحات هسته ای روسیه و آمریکا خاطرنشان کردند که این دو کشور پیام داده اند که برای گفت و گوی درخصوص کنترل تسلیحات امادگی دارند ازجمله اینکه مسکو در صورت بازگشت آمریکا به پیمان آسمان های باز از این پیمان خارج نخواهد شد.

پیمان آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

آمریکا روز ۲۲ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰(۲ آذر ماه سال ۹۹) از پیمان آسمان های باز خارج شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از خروج آمریکا از پیمان گفت: پیمان «آسمان‌های باز» با خروج آمریکا عملا خاصیت و قابلیت خود را از دست داد که واقعه‌ای ناگوار است.

به گزارش ایرنا، لاوروف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ گفت: البته که با خروح آمریکا از پیمان آسمان های باز، یکی دیگر از ابزار برای دفاع از ثبات و امنیت جهانی ضعیف شد که مساله ناگواری است.

وی افزود: آمریکا بدون مدرک و با استناد به این ادعا که روسیه از مدتها پیش و بطور منظم قرارداد منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد و پیمان آسمان های باز را نقض کرده است از این قراردادها خارج شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: این بار هم ایالات متحده آمریکا بدون ارائه مدرک و شواهد اتهام وارد کرد و در همین حال موارد نقض این قراردادها از سوی واشنگتن را که برای همه معلوم و آشکار است، پنهان کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه سایر کشورهای غربی عضو پیمان آسمان های باز از بازگویی حقیقت خجالت می کشند و سعی دارند در این شرایط بد برای آنها حرکت درست کنند.

نظرات بینندگان