arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۸۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۴ - ۰۲ فروردين ۱۴۰۰

شیوع تولد نوزادان سزارینی با تاریخ تولد روز اول قرن جدید

با وجود هشدارها، در تاریخ ۱. ۱ . ۱۴۰۰ و همزمان با شروع سال نو، باز هم شاهد شلوغی عجیب بیمارستان‌ها و صف‌های طولانی برای انجام سزارین‌های به اصطلاح لاکچری هستیم!
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

با وجود هشدارها، در تاریخ ۱. ۱ . ۱۴۰۰ و همزمان با شروع سال نو، باز هم شاهد شلوغی عجیب بیمارستان‌ها و صف‌های طولانی برای انجام سزارین‌های به اصطلاح لاکچری هستیم!

پیگیری‌های خبرنگار ما از یک بیمارستان خصوصی ۱۰۰ تخت خوابی در تهران حاکی از افزایش سه تا چهار برابری آمار سزارین در نخستین روز از سال ۱۴۰۰ است!

یک ماما که در این بیمارستان مشغول به کار است گفت: «امروز نزدیک به ۲۰ زایمان سزارین داریم که بسیاری از آن‌ها غیراورژانسی و خارج از اندیکاسیون هستند.»

وی در پاسخ به این سؤال که در روزهای عادی، چند سزارین در این بیمارستان انجام می‌شود، بیان داشت: «در روزهای دیگر در بهترین حالت ۵ تا ۷ سزارین در روز داریم اما این آمار به دلیل رُند بودن تاریخ امروز به ۱۵ تا ۲۰ نفر رسیده است.»

در حالی که استانداردهای جهانی، نرخ ایده آل برای سزارین را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در نظر گرفته‌است قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت ایران، گفته است: ۴۹ درصد زایمان‌ها در کشور از طریق سزارین و ۵۱ درصد به صورت طبیعی انجام می‌شود!

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت نیز به بالا بودن آمار سزارین در کشور اذعان و تصریح کرد: «آمار سزارین ۵۰ درصد است که این آمار در کشور ما خیلی بالاست و مطلوب آن باید زیر ۱۸ درصد باشد حتی این آمار نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی که بعضاً از امکانات و تسهیلات بیشتری برخوردارند هم بالاتر است.»

تولد پیش از موعد و نارسی نوزاد، هزینه‌های زیادی را به سیستم سلامت و درمان و نسل آینده کشور وارد می‌کند و باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد به ویژه در بحران کرونا می‌شود و بیشترین ضربه را به نوزاد وارد می‌کند، چرا که بیشترین رشد و تکامل مغزی در سه ماهه آخر بارداری صورت می‌گیرد.

تسنیم 

نظرات بینندگان