arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۹۰۴۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۵ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۰

دولت اردوغان همچنان به خاطر فتح الله گولن بازداشت می کند

پلیس ترکیه ۱۵۰ نفر از نیروهای ارتش را به اتهام ارتباط با «فتح الله گولن» رهبر مذهبی مخالف دولت ترکیه و دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ بازداشت کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: خبرگزاری «آناتولی» ترکیه روز سه شنبه گزارش داد که این اقدام بخشی از عملیات نیروهای امنیتی ترکیه در ۵۳ منطقه برای پاکسازی شبکه های مرتبط با گولن واعظ منتقد رئیس جمهوری کنونی این کشور است که در حال حاضر در ایالت متحده به سر می برد.

این خبرگزاری افزود: دادستان های ترکیه دستور دستگیری ۱۸۴ مظنون از جمله ۱۲۳ نفر از آنها را که در حال حاضر در ارتش خدمت می کنند، صادر کردند. نیروهای امنیتی همچنین مظنونین را در شمال قبرس،محل استقرار ارتش ترکیه، هدف قرار داده اند.

آناتولی گزارش داد که پلیس در تلاش برای دستگیری دیگر مظنونان از جمله ۲ سرهنگ، ۷ سرگرد، ۱۰ سردار و ۲۲ ستوان است.

مقامات ترکیه گولن را که در ایالات متحده اقامت دارد ، طراح اصلی کودتای نافرجام در اواسط ژوئیه ۲۰۱۶ در این کشور می دانند. ترکیه سازمان گولن را به عنوان سازمان تروریستی طبقه بندی کرده است.

ترکیه در جریان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ (تیر- مرداد ۹۵) بسیاری از حامیان گولن را دستگیر کرد و بازداشت مظنونان کودتا هنوز در دستور کار نیروهای پلیس این کشور است. حدود ۸۰ هزار نفر زندانی و ۱۵۰ هزار نیروی غیرنظامی، پرسنل نظامی و دیگر افراد دخیل در این رویداد از کار خود اخراج یا تعلیق شده اند.

گولن که در پی تبعید به ایالت پنسیلوانیا در آمریکا از سال ۱۹۹۹ (۷۸-۱۳۷۷) در آنجا زندگی می کند، مدعی است هیچگونه دخالتی در این کودتا نداشته است.

این در حالی است که چندی پیش نیز دادگاهی در استانبول نظمی مته جانتورک کارمند کنسولگری آمریکا در این شهر را به اتهام حمایت از گولن و کودتای سال ۲۰۱۶ علیه دولت ترکیه به پنج سال زندان محکوم کرد.

نظرات بینندگان