arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۹۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۲ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۰

هلاکت ۲۷ داعشی و دستگیری ۵ تروریست؛ دستاورد عملیات شیر آماده در عراق

نیروهای امنیتی عراق با انجام رشته عملیات متعدد در نقاط مختلف کشور موفق به هلاکت دست‌کم ۲۷ داعشی در مخمور و دستگیری پنج تروریست در کرکوک و موصل شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: نیروهای امنیتی عراق همچنین اعلام کردند که ۲۷ داعشی در جریان عملیات پاکسازی کشته شدند.

عملیات پاکسازی مخفیگاه های داعش موسوم به "شیر آماده" که از دو هفته پیش آغاز شده است به کشته شدن بیش از ۲۷ داعشی و زخمی شدن بسیاری از آنها منجر شد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) در همین پیوند اعلام کرد؛ سرلشکر یحیی رسول سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه ای از کشته شدن حداقل ۲۷ داعشی در رشته کوه مخمور واقع در جنوب موصل مرکز استان نینوا در جریان عملیات مشترک نظامی بین نیروهای مسلح عراق و نیروهای پیشمرگه خبر داد.

بر اساس این اطلاعیه، عملیات مزبور با استقرار گروه های تک تیرانداز در فواصل مختلف و با اشراف بر ورودی و خروجی های مخفیگاه های داعش صورت گرفت.

نیروهای امنیتی عراق تحرک هسته های مخفی داعش در غارهای رشته کوه مخمور را زیر نظر گرفته و در نهایت، آنها را از بین بردند.

برخی مناطق استان نینوا به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی که مرتفع و سخت گذر بوده و امکان ورود گشت های نیروهای امنیتی به آنجا نیست، به محلی برای تجمع تروریست ها بدل شده است.

در جریان این عملیات که از ۹ مارس جاری (۲۰ اسفند) آغاز شده، تاکنون ۳۱۲ حمله هوایی صورت گرفت و به شناسایی و تخریب ۱۲۰ مخفیگاه و زخمی شدن شمار بسیاری از اعضای داعش منجر شد.

بنا به این گزارش، عملیات "شیر ​​آماده" ۱۴ روز ادامه داشته که بر اساس آنچه ذکر شد حداقل ۲۷ داعشی کشته شدند اما تعداد کشته شدگان واقعی که بیشتر از این عدد است به دلیل مدفون شدن اجساد زیر صخره های کوه دقیقاًً معلوم نیست.

در آخرین روز عملیات، ساعاتی پیش یک عضو داعش که از تک تیراندازها و بمباران های عملیات نیروهای امنیتی جان سالم به در برده بود، خود را تسلیم نیروهای امنیتی کرد که توسط آنها به ستاد مبارزه با تروریسم کشور تحویل داده شد و ضمن اعتراف به نقشه ها و عملیات ها، اطلاعاتی نیز در اختیار ستاد گذاشت.

طبق اطلاعیه صادره، این عملیات با هماهنگی و همکاری مشترک نیروهای امنیتی، دستگاه مبارزه با تروریسم و نیروهای پیشمرگه انجام شد.

به گزارش ایرنا بخش رسانه ای دستگاه امنیتی کرکوک نیز از دستگیری چهار "تروریست" در این استان و یک "تروریست" دیگر در استان الانبار خبر داد.

طبق این اطلاعیه، نیروهای امنیتی در عملیات جست وجو، یک مخفیگاه و دو ماده منفجره دست ساز کشف کردند.

همچنین بخش رسانه ای دستگاه امنیتی استان الانبار اعلام کرد که یک عملیات پیشگیرانه انجام داده و یک دسته مهمات و سلاح های مختلف را کشف و همچنین یک تروریست را دستگیر کرده است.

در ماه های اخیر در استان های کرکوک، صلاح الدین، ​​الانبار و دیالی که شاهد بیشترین حضور نظامیان اشغالگر آمریکاست، تحرکات اعضای داعش افزایش یافته است.

این در حالی است که اشغالگران آمریکایی یکی از اهداف اصلی خود را نابودی داعش در عراق اعلام کرده اند.

همچنین روز گذشته منابع امنیتی عراق از جان باختن یک نیروی امنیتی و زخمی شدن سه نیروی دیگر در پی درگیری با اعضای داعش در منطقه طوزخورماتو واقع در شرق استان صلاح الدین خبر دادند.

نظرات بینندگان