arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۹۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۴ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۰

انجام ۱۱۰ هزار ماموریت اورژانس در طرح نوروزی/ روند آرام افزایش آمار مبتلایان به کرونا

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه از ۲۵ اسفند تا امروز، اورژانس ۱۱۵، ۱۱۰ هزار ماموریت انجام داده است، گفت: از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۰۱ ماموریت، ماموریت ترافیکی و ۹۲ هزار ماموریت غیر ترافیکی بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه از ۲۵ اسفند تا امروز، اورژانس ۱۱۵، ۱۱۰ هزار ماموریت انجام داده است، گفت: از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۰۱ ماموریت، ماموریت ترافیکی و ۹۲ هزار ماموریت غیر ترافیکی بوده است.

 پیرحسین کولیوند در نشستی خبری با اصحاب رسانه در خصوص طرح سلامت نوروزی ۱۴۰۰ گفت: سال گذشته برای مناسبتهای مختلف ما طرح‌ها و عملیاتهای ویژه‌ای را برنامه ریزی کردیم.

وی با اشاره به طرح سلامت نوروزی ادامه داد: سیاست وزارت بهداشت و به ویژه نگاه تخصصی وزیر بهداشت به عنوان فرمانده اصلی میدان مبارزه با کرونا این بود که کسی به سفر نرود. چراکه بیشترین عامل‌ها را که در انتقال ویروس کرونا تجربه کردیم در مسافرتها، دوره همی‌ها و تجمعات بوده است و معمولا در عزاداری‌ها و عروسی‌ها انتقال‌ها بسیار بیشتر و گسترده بوده و ویروس سریع انتشار پیدا می‌کرد. امروز نیز شاهدیم که آرام آرام آمار مبتلایان به کرونا بالا میرود.

رییس اورژانس کشور خاطرنشان کرد: اما با تمام این تفاسیر طرحی را به نام طرح سلامت نوروزی را از ۲۵ اسفند شروع و تا ۱۵ الی ۱۷ فروردین با شدت ادامه میدهیم.

کولیوند با بیان اینکه این طرح چند عملیات را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: یکی از آن‌ها بحث اورژانس و بیماریهای ۱۱۵ و بحث بهداشت (به بهداشت محیط و هم مدیریت بیماری‌های واگیر) و سازمان انتقال خون و دارو و تجهیزات و بحث درمان است و نهایتا پوشش همگانی را براساس طرح سلامت نوروزی برای مردم در نظر گرفتیم.

وی با بیان اینکه در اورژانس همیشه آماده باش هستیم، تصریح کرد: در این ایام آماده باش اضطراری‌تری را اعلام کردیم و تمامی همکاران‌مان شیفتهای خود را چند برابر کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه نگاه‌مان برای برنامه عملیات سلامت نوروزی هم انسجام خدمت‌رسانی در بهداشت و درمان و هم بالا بردن حفظ و توان عملیاتی خدمت‌رسانی در بهداشت و درمان و تهیه دارو و تجهیزات و در دسترس بودن اقلام برای مردم و ذخیره‌سازی خون است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اجرای طرح نوروزی گفت: از ۲۵ اسفند که طرح آغاز شده تا امروز، اورژانس ۱۱۵.۱۱۰ هزار ماموریت انجام داده است، که از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۰۱ ماموریت، ماموریت ترافیکی بوده است و ۹۲ هزار ماموریت غیر ترافیکی بوده است؛ مصدومان ترافیکی نسبت به سال گذشته چند برابر شده است و این نشان میدهد که مسافرت‌ها که زیاد شده باعث شده که مصدومان ترافیکی بیشتر باشد.

کولیوند با اشاره به دو طرح ۲۴۷ و ۷۲۴ که برای سکته‌های حاد قلبی و مغزی است، گفت: از ۲۵ اسفند تا کنون، ۴۷۴ نفر نجات پیدا کردند.

وی افزود: طی این مدت ۶۴ پرواز را توسط اورژانس هوایی داشتیم که ۱۰۰ مصدوم را توسط هوایی منتقل کردیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: کل مراجعینی که به مراکز بهداشت درمان سراسر کشور مراجعه کردند یک میلیون و ۲۵۵ هزار نفر است گفت از این تعداد ۲۷۲ هزار نفر بستری شدند و بقیه به صورت سرپایی درمان شدند. از این تعداد ۱۸ هزار و ۹۳۱ نفر در بخشهای ویژه بستری شدند.

کولیوند در ادامه گفت: تعداد جراحیهایی که به صورت اورژانسی در بیمارستانها انجام شده ۲۹ هزار و ۱۴۴ عمل جراحی اورژانسی است و ۶۶ هزار و ۲۰ نفر عمل جراحی الکتیو انجام شده است.

به گفته وی، بیشترین علت مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی ما در رده اول بیماریهای تنفسی است و سپس موارد ترومایی و سپس مشکلات قلبی و گوارشی و بعد بیماریهای مغزی است.

وی با بیان اینکه علاوه بر کارهای درمانی، مسائل بهداشتی را با شدت بیشتری مراقبت میکنیم گفت: ۳۰۰ هزار مورد بازرسی توسط همکاران بهداشت انجام شده که این بازرسی‌ها در راستای حفظ و سلامت مردم و مراقبتهای پیشگیرانه است. حدود ۳۲۵ هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد شدنی یا تاریخ گذشته توسط بازرسین کشف و معدوم شده است.

وی افزود: ۹ هزار و ۴۸۷ واحد صنفی به مراکز قضایی معرفی شدند و ۲ هزار و ۶۶ مورد به علت تخلفاتی که داشتند پلمپ شده است.

کولیوند در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ۸۹۱ هزار و ۶۳۱ مورد تست پی سی آر برای تشخیص مبتلایان به کرونا در کل کشور انجام شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در ۴ فروردین، مجموع ماموریتهای اورژانس ۱۰ هزار ماموریت بوده که هزار و ۳۲۰ ماموریت، ماموریت ترافیکی بوده است و کد ۷۲۴ و ۲۴۷.۹۵ مورد در کل کشور بوده است. همچنین کل مراجعین به مراکز بهداشتی و درمانی ۱۴۹ هزار و ۹۶۳ نفر بوده است که از این تعداد ۲۹ هزار و ۱۴۴ نفر بستری شدند و هزار و ۷۴۱ مورد در بخشهای ویژه تحت مراقبت قرار گرفتند.

کولیوند با اشاره به آمار روز گذشته اورژانس در طرح نوروزی گفت: روز گذشته ۳۰۵۴ عمل جراحی اورژانس و ۲۵۵۹ مورد عمل جراحی الکتیو را داشتیم. همچنین روز گذشته حدود ۱۴۶ هزار و ۹۹۵ تست پی سی آر انجام شده و رکورد انجام تست‌ها را دیروز ثبت کردند.

وی در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه در وانفسای کرونا اورژانس ریلی و دریایی را راه اندازی کردیم گفت: اولین دستگاه اتوبوس آمبولانس که توسط ایرانخودرو دیزل که به کمک سازمان اورژانس طراحی شده بود ساخته شد و به ناوگان زمینی اضافه شد. با اضافه شدن این دستگاه‌ها به ناوگان زمینی اورژانس دیگر نیازی به خرید اتوبوس آمبولانس از خارج از کشور نداریم.

رییس اورژانس کشور درباره تزریق واکسن کرونا به نیروهای اورژانس کشور گفت: به ۲۵ درصد اول از نیروها قبل از عید واکسن تزریق شد به ۲۵ درصد دوم در همین هفته واکسن تزریق می شود و ۲۵ درصد سوم در هفته بعد و تلاش می کنیم تا پایان فروردین کل نیروهای اورژانس واکسینه ‌شوند.

وی درباره عدم رعایت پروتکل ها در برخی اماکن گفت: همه دستگاه‌ها باید در خصوص رعایت پروتکل ها همکاری کنند نظر ما قطع سفرهای نوروزی بود وزارت بهداشت توان نظارت بر تمامی اماکن را ندارد ما مطمئن هستیم اگر همه همکاری کنند ما موفق خواهیم شد.

 ایلنا

نظرات بینندگان