arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۲۳۰۸
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۴ - ۲۳ فروردين ۱۴۰۰

واکنش سریع به شیب تند مرگ

فروردین، همچنان پرمرگ، در هفته چهارمش قرار گرفت. با پایان تعطیلات نوروز، هر روز فوتی‌های بیشتری درپی ابتلا به کوویدـ 19در فهرست قربانیان کرونا ثبت می‌شوند؛ فوتی‌هایی که تعدادشان با سرعت زیادی در حال افزایش است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فروردین، همچنان پرمرگ، در هفته چهارمش قرار گرفت. با پایان تعطیلات نوروز، هر روز فوتی‌های بیشتری درپی ابتلا به کوویدـ 19در فهرست قربانیان کرونا ثبت می‌شوند؛ فوتی‌هایی که تعدادشان با سرعت زیادی در حال افزایش است.

 اول فروردین، 73نفر در یک روز جانشان را از دست دادند و در بیست‌ودومین روز، 258نفر. آخرین بار، آذر‌ماه سال گذشته بود که تعداد فوتی‌ها به بالای 250نفر رسید و با اعمال محدودیت‌ها، در روزهای آخر همان ماه، عدد فوتی‌ها به زیر 200نفر سقوط کرد. حالا به‌نظر می‌رسد شمار فوتی‌ها با جهش چندین برابری در موارد ابتلای روزانه، وضعیتی مشابه آذر سال گذشته پیدا کرده؛ این در حالی است که شرایط کشور، مانند پاییز پارسال نیست و محدودیت‌های اعلام شده برای شهرهای قرمز، دیگر پاسخگوی وضعیت فعلی نخواهد بود.

در 24ساعت اخیر، در کنار 258نفری که جانشان را از دست دادند، 21هزار و 63نفر مبتلا شدند که به‌گفته دست‌اندرکاران حوزه کرونا، این آمار را باید سه‌برابر کرد تا به عدد واقعی رسید. آخرین وضعیت کشور حکایت از قرمز بودن 257شهرستان دارد. تعداد نارنجی‌ها هم 129شهرستان است و تنها 51شهر در وضعیت زرد و 11شهر در وضعیت آبی به‌سرمی‌برند؛ این در حالی است که به‌گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت پیش از این، در کشور 47شهر قرمز و 126شهر نارنجی وجود داشت و تعداد شهرهای زرد و آبی خیلی کم بود. نمکی که نخستین گزارش شیوع کوویدـ 19در سال جدید را اعلام می‌کرد، خبر از آغاز موج سهمگین کرونا داد و گفت که در کمتر از 2تا 3هفته، میزان مرگ‌ها 5برابر شد:«در حال حرکت به سمت شرایط بدتری هستیم.» به‌گفته او، میزان رعایت پروتکل‌ها هم به 58درصد رسیده است و با این وضعیت، نقشه ایران از نظر شیوع کرونا، در هفته‌ آینده، به‌مراتب قرمزتر می‌شود و به سمت سیاهی می‌رود: «صف‌های طولانی مرغ، سفرها و دورهمی‌ها، منجر به خیز سنگین کرونا شد.» جهش یکباره آمار فوتی‌های کرونا، خیلی‌ها را نگران کرده است. یکی از آنها معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران است که به ایلنا گفته: «اگر تعداد ترخیصی‌ها بالا نرود، با کمبود تخت مواجه می‌شویم.»

این در حالی است که پیش از این هم پرستاران و پزشکان در بیمارستان‌های شهرهای قرمز گفته بودند که همین حالا هم تخت‌ها پرشده‌اند و از یکی از بیمارستان‌های تهران خبر می‌رسد که تعدادی از بیماران را در راهروی بخش کرونا بستری کرده‌اند. نادر توکلی می‌گوید، در یک روز اخیر، یک‌هزار نفر در تهران بستری شده‌اند و بیش از 6هزار نفر، مراجعه سرپایی داشته‌اند. حالا در شهر قرمز تهران، نزدیک به 6هزار بیمار مبتلا به کرونا بستری شده‌اند. از آن طرف، رئیس شورای شهر تهران هم گفته، تعداد فوتی‌های روزانه پایتخت از عدد 70گذر کرده است.


مدیریت کرونا نیاز به واکنش‌های سریعی دارد

شمار فوتی‌ها و ابتلاهای روزانه کرونا در شرایطی است که به‌گفته متخصصان هنوز نتیجه سفرهای نوروزی، در آمارها مشخص نشده و باید یک تا 2هفته دیگر صبر کرد، اما تا همین حالا هم به‌گفته حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کوویدـ 19، شدت شیوع، نتیجه سیاست‌های نادرست است. می‌گوید که همه آمارهایی که منتشر می‌شود، حاصل میزان مواجهه با ویروس است.

بی‌احتیاطی و بی‌توجهی به اجرای پروتکل‌های بهداشتی و سیاست‌های نادرست عوامل اساسی در بالا رفتن آمارهای فوتی است. البته در کنار همه اینها بخشی از آن هم مرتبط می‌شود به ساختار بیولوژی سلولی و جهش‌های ویروس. اما با این همه آنچه در کشور نمود بیشتری دارد، عادی‌انگاری شرایط است. سوری پیش‌بینی می‌کند تا پایان فروردین، روند فوتی‌ها افزایش قابل‌توجهی پیدا می‌کند و ادامه‌دار بودن این وضعیت بستگی به سیاست‌هایی دارد که اعمال می‌شود: «اینکه آمار و وضعیت مانند آذر سال گذشته شود، سرنوشت محتومی برای کشور نیست، اما همه عددها تابع رفتارها و سیاست‌هاست؛ بنابراین برای مدیریت شیوع کرونا، باید واکنش‌های سریع‌تری انجام شود. نسخه موجود است، اما باید سیاستگذاری‌های درستی صورت گیرد.»


شهرهای قرمز، نشانی از بحرانی بودن شرایط ندارند

این سومین‌باری است که محدودیت‌های کرونایی به شکل گسترده اجرا می‌شود. بار اول و دوم، فروردین و آذر سال گذشته بود و حالا هم فروردین امسال. هر چند که شهرهای قرمز، ازجمله تهران، بنا بر گزارش‌های میدانی همشهری، هیچ نشانی از وضعیت بحرانی ندارند. این را سوری هم تأیید می‌کند و می‌گوید، حتی در شهرهای دیگر هم وضعیت به همین شکل است: «روند برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها باید متوقف شود؛ گویی عده‌ای در حال دهن‌کجی کردن به پروتکل‌های بهداشتی‌اند. ماجرا برای مردم عادی شده است؛ هر چند که واریانت ویروس هم عاملی در جهش آمارها بوده و سرعت انتقال آن متفاوت شده است.

اما سفرهای نوروزی و رعایت‌نکردن‌ها، این روند را تشدید کرد.» رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کوویدـ 19که در هفته‌های گذشته بازدیدهایی از خوزستان و استان مرکزی داشته، می‌گوید که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این شهرها، بسیار کم است و اصلا نمودی از وضعیت قرمز و طغیان کرونا دیده نمی‌شود. مقصر هم سازمان‌هایی هستند که تنها هنرشان تعطیل‌کردن و اعمال دورکاری است: «اجرای پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها وظیفه وزارت بهداشت نیست، باید با سیاست‌های درست این محدودیت‌ها اعمال شود.

اگر سیاست‌ها با توصیه‌های فنی وزارت بهداشت ناسازگار باشد و قوه نظارتی هم وجود نداشته باشد، مؤثرترین سیاست‌ها هم بی‌نتیجه می‌ماند.» سوری از اظهارنظرهای غیرکارشناسی در سیاست‌های کرونایی انتقاد می‌کند. به اعتقاد او، افرادی در وزارت کشور و حتی هیأت دولت وجود دارند که تخصص و تبحری ندارند، اما اظهارنظر می‌کنند و براساس همان اظهارنظرها، تصمیم‌گیری می‌شود. باید برنامه جدیدی برای کنترل شیوع کرونا داشت که همین برنامه در فاز دوم شهید سلیمانی، پیاده شده است.


 روزنامه همشهری 

نظرات بینندگان