arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۲۵۶۲
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۷ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۰

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده‌ای و عبور از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو و چرای دام در مناطق مرتفع توصیه می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در ۱۱ استان و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا ۲ متر هشدار داد.

به گزارش انتخاب؛ سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ وقوع رگبارو رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد رخداد تگرگ را امروز (۲۴ فروردین ماه) در استان‌های فارس، کرمان، یزد، بوشهر، نیمه غربی خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان و شمال سمنان، فردا (۲۵ فروردین ماه) در استان‌های فارس، کرمان، یزد، خراسان رضوی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، شمال سمنان، جنوب و شرق اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد پیش‌بینی می‌کند.

حاکمیت این شرایط جوی پنج‌شنبه (۲۶ فروردین ماه) در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و شمال و شرق سمنان و جمعه (۲۷ فروردین ماه) در استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال سمنان قابل پیش‌بینی است و لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن آب در مسیل‌های خشک و نفوذ ناپذیر، احتمال آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی و احتمال برخورد صاعقه دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده‌ای و عبور از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو و چرای دام در مناطق مرتفع توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید تا خیلی شدید موقتی همراه با خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد برخورد صاعقه و بارش تگرگ فردا (۲۵ فروردین ماه) در استان خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

از اثرات حاکمیت این شرایط جوی می‌توان به احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها، احتمال آسیب به محصولات کشاورزی اشاره کرد و سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از اتراق در اطراف رودخانه‌ها، بازگشایی آبراه‌ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، آمادگی دستگاه‌های اجرایی خدمت‌رسان و عدم قرارگرفتن عشایر کوچ‌رو و چرای دام در مسیل‌ها و ارتفاعات اشاره کرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل تا ۲ متر پنج‌شنبه (۲۶ فروردین ماه) در خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و شرق دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، غرب هرمزگان و سیستان و بلوچستان، جمعه (۲۷ فروردین ماه) در نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شنبه (۲۸ فروردین ماه) در نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و شرق دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل وجود داد بنابراین سازمان هواشناسی به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه‌سبک و فعالیت‌های شیلاتی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.هشدار زرد رنگ نیز به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

نظرات بینندگان