arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۳۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۱ - ۲۹ فروردين ۱۴۰۰

یارانه ماه رمضان کم واریز شد؛ چرا؟

چهارشنبه گذشته بسه معیشتی یا یارانه ماه رمضان به حساب سرپرستان خانوار ۶۰ میلیون نفر واریز شد، اما مبلغ پرداختی با مبلغی که وعده داده شده مطابقت ندارد. در این طرح باید برای خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز می‌شد؛ اما مبلغ واریزی حدود ۲۰ هزار تومان کمتر بوده است که در مجموع ۶۰ میلیون نفر رقم قابل توجهی می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تجارت نیوز: وزیر کار وعده واریز یارانه رمضان به میزان یارانه معیشتی را داده بود اما مبلغی کمتر واریز شد، حالا این کسری یارانه را چه کسی جبران می‌کند؟

چهارشنبه گذشته بسه معیشتی یا یارانه ماه رمضان به حساب سرپرستان خانوار ۶۰ میلیون نفر واریز شد، اما مبلغ پرداختی با مبلغی که وعده داده شده مطابقت ندارد.

وزیر کار در این خصوص گفته بود که تمامی افراد یارانه‌بگیر معیشتی که حدود ۶۰ میلیون نفر از مردم هستند و از سبد حمایتی استفاده می‌کنند، معادل آن یارانه معیشتی را یک‌ماه مازاد بر آنچه که در ماه رمضان دریافت می‌کنند، در اختیارشان قرار گیرد.

در این طرح باید برای خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز می‌شد؛ اما مبلغ واریزی حدود ۲۰ هزار تومان کمتر بوده است که در مجموع ۶۰ میلیون نفر رقم قابل توجهی می‌شود.

دولت ماهانه بیش از ۲۸۷۰ میلیارد تومان یارانه معیشتی بنزین می‌پردازد اما برای این طرح ۲۵۰۰ میلیارد تومان بودجه تخصیص داده شده، یعنی حدود ۳۷۰ میلیارد تومان کمتر، که دلیل کم واریز شدن هم به خاطر بودجه کمتر آن است.

اما به نظر می‌رسد وزیر کار که وعده واریز یارانه معیشتی را داده باید درباره این موضوع پاسخگو باشد. روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توئیتر در واکنش به این سوال تجارت‌نیوز که چرا بین وعده وزیر کار و مبلغ واریزی اختلاف وجود دارد نوشت که این واریزی‌ها به عهده وزارت کار نیست.

این پاسخ روابط عمومی در مقابل اظهارات صریح وزیر کار قانع‌کننده نیست و به این سوال پاسخ داده نشده که چرا علی‌رغم اعتراض مردم به مبلغ کسر شده، کسی پاسخگو نیست؟

نظرات بینندگان