arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۳۵۲۷
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۳ - ۳۰ فروردين ۱۴۰۰

تجهیز پایتخت به سنسورهای سنجش باد و طوفان/ تسهیل در تشخیص منشاء بوهای نامطبوع

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از نصب حسگرهای سنجش سمت و سرعت باد در پایتخت خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از نصب حسگرهای سنجش سمت و سرعت باد در پایتخت خبر داد.

رضا کرمی محمدی   دراین باره گفت: در راستای توسعه سامانه‌های پیش‌بینی پایش و هشدار مخاطرات جوی نظیر سامانه پیش بینی و هشدار سیل، یخبندان و ... که در سال گذشته در پایتخت رونمایی شد، امسال نیز طرح خرید و راه اندازی تجهیزات سنجش سمت و سرعت باد که از سال گذشته در دستور کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران قرار گرفته بود، به مرحله اجرا رسید.


وی با بیان اینکه نقاط اولویت‌دار و جانمایی برای نصب این سنسورها شناسایی شده است، افزود: در همین راستا تعدادی سنسور و ملزومات ایستگاه سنجش سمت و سرعت باد خریداری شده که حدود 10 ایستگاه به طور کامل راه اندازی شده و مابقی در سال جاری نصب و به بهره برداری خواهد رسید.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: البته این تعداد ایستگاه برای تهران و اطراف آن کافی نیست و از برنامه های امسال سازمان این است با توجه به محدودیتی که در بودجه داریم تا جایی که بتوانیم تعداد آن را افزایش دهیم.

به گفته کرمی محمدی، با توجه به افزایش اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر نظیر وزش بادهای شدید و وقوع طوفان های موقت در تهران می تواند مشکلات و خطرات مختلفی را ایجاد کند، از این رو موضوع سنجش سمت و سرعت باد از دغدغه های مدیریت بحران شهر تهران است و این سامانه نیز بر همین راستا اجرایی می شود.

به گفته رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با استفاده از این سنسورها و دانش فنی متخصصان این حوزه، می توان در پیش بینی سرعت وزش باد و احتمال وقوع طوفان و یا آلودگی هوا از آن استفاده کرد. همچنین برای تشخیص جهت بوی نامطبوع شهر تهران چنانچه مسیر حرکت باد مشخص باشد می توان فهمید که چه مناطقی تحت تاثیر قرار گرفته و منشا آن را نیز پیدا کرد.

کرمی محمدی با بیان اینکه با کمک این سنسورها اطلاعات بر اساس داده های واقعی و نه بر اساس حدس و گمان تقریبی بدست می‌آید، افزود: با پیش بینی احتمال وقوع طوفان نسبت به پیش آگاهی مجموعه مدیریت شهری در این زمینه نیز اقدام خواهد شد.

ایسنا

نظرات بینندگان