arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۳۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۲ - ۳۱ فروردين ۱۴۰۰

فرانسه: تعدادی از موانع فنی و سیاسی باید در مذاکرات برجام کنار گذاشته شود

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود به اظهار نظر درباره نشست کمیسیون مشترک برجام پرداخت. وی در این کنفرانس خبری گفت: «مذاکراتی که در وین روی داد با هدف یافتن راه حل دیپلماتیک از طریق بازگشت ایران و آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک است». این مقام فرانسوی اضافه کرد:‌«تعدادی از موانع فنی و سیاسی باید کنار گذاشته شوند تا مذاکرات هدفمند و سازنده‌تر شوند».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود به اظهار نظر درباره نشست کمیسیون مشترک برجام پرداخت.

وی در این کنفرانس خبری گفت: «مذاکراتی که در وین روی داد با هدف یافتن راه حل دیپلماتیک از طریق بازگشت ایران و آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک است».

این مقام فرانسوی اضافه کرد:‌«تعدادی از موانع فنی و سیاسی باید کنار گذاشته شوند تا مذاکرات هدفمند و سازنده‌تر شوند».

نشست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر امروز در «گرندهتل» وین برگزار شد، دقایقی پیش پایان یافت و قرار شد گفت‌وگوها در هفته آینده ادامه یابد. در این نشست، روسای هیات‌های مذاکره کننده کشورهای طرف ‌برجام به بحث و بررسی در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوهای فنی و پیش‌نویس‌های اولیه متون و نحوه تداوم گفت‌وگوها پرداختند.

در نشست امروز کمیسیون مشترک، «سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه و رئیس هیأت ایرانی ضمن تأکید مجدد اصول و مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برجام و مسیری که باید طی شود، روند کنونی گفت‌وگوها را به رغم دشواری‌ها و چالش‌های موجود رو به جلو ارزیابی کرد.‌

عراقچی در عین حال تأکید کرد که هیات ایرانی هر زمان که روند گفت‌و‌گوها به سمت زیاده خواهی، وقت کشی و چانه زنی‌های غیرمنطقی برود، گفت‌و‌گوها را متوقف خواهد کرد.

در این نشست، کشورهای مشارکت کننده در برجام توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود. هیأت‌ها پس از مشورت در پایتخت‌های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت‌و‌گوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

نظرات بینندگان