کد خبر: ۶۱۶۹۲۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۵ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰

واکسن عامل اصلی مهار شیوع کووید-۱۹ است

نتایج یک مطالعه بزرگ نشان داده است که واکسیناسیون عامل اصلی کاهش عفونت‌های کووید-۱۹ است و قرنطینه تاثیر چندانی در این زمینه ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نتایج یک مطالعه بزرگ نشان داده است که واکسیناسیون عامل اصلی کاهش عفونت‌های کووید-۱۹ است و قرنطینه تاثیر چندانی در این زمینه ندارد.


 مشخص شده است که با تزریق دو دوز واکسن به بیش از ۹۵ درصد مردم، از آنها در برابر ابتلا به عفونت کووید-۱۹، موارد شدید این بیماری و مرگ و میر ناشی از آن محافظت می کند.


اولین ارزیابی از یک برنامه واکسیناسیون ملی نشان داد که موارد ابتلا به کرونا زمانی که مردم دو دوز واکسن کرونای شرکت فایزر را دریافت کردند، نسبت به زمان آغاز قرنطینه به شدت افت کرد.


به گزارش روزنامه دیلی میل،همچنین پس از تزریق دو دوز واکسن، میزان عفونت ها و موارد بستری در بیمارستان در سنین بالای ۶۵ سال به سرعت کاهش یافت و مهمتر اینکه این روند در افراد جوان تر نیز ادامه داشت که این موضوع نشان می دهد این واکسن در متوقف کردن گسترش کلی به شدت موثر است.


کارشناسان گفتند، این یافته ها نشان می دهد که تزریق واکسن های کرونا می توانند منجر به ایجاد مصونیت گروهی شود و در صورتی که این واکسن ها به اندازه کافی تزریق شوند، تدابیر قرنطینه در آینده غیرضروری است.


پروفسور «تیم اسپکتور» متخصص اپیدمیولوژی از «کالج کینگ لندن»، گفت: شکی ندارد که واکسیناسیون کرونا عامل کاهش سریع شیوع این بیماری در انگلیس بوده است.


بر اساس یافته های این مطالعه که در مجله The Lancetمنتشر شده است، دو هفته پس از دریافت هر دو دوز واکسن فایزر، احتمال ابتلای یک فرد به عفونت کووید-۱۹، ۹۶.۵ درصد، احتمال بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به این بیماری ۹۸ درصد و احتمال مرگ ناشی از کووید، ۹۸.۱ درصد کاهش می یابد.


این نتایج در میان افراد مسن نیز به همان اندازه قوی بود؛ به طوری که افراد بالای ۸۵ سال به ترتیب ۹۴.۱ درصد، ۹۶.۹ درصد و ۹۷ درصد محافظت داشتند. همچنین محافظت در برابر ابتلا به عفونت علامت دار و عفونت بدون علامت ۹۷ درصد و ۹۱.۵ درصد بود.


بر اساس نتایج این مطالعه، حتی تزریق یک دوز از این واکسن سطح بالایی از محافظت در برابر کووید را ارائه می دهد، شانس بستری شدن در بیمارستان را کم کرده و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را تا سه چهارم کاهش می دهد.


کارشناسان امیدوارند که این یافته ها شواهد بیشتری باشد که نشان دهد انگلیس می تواند انتظار یک تابستان عادی را داشته باشد. دو سوم از بزرگسالان انگلیس، تقریباً ۳۴.۸ میلیون نفر از مردم این کشور، اکنون دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و حدود ۱۵.۹ میلیون نفر اکنون کاملاً مایه کوبی شده اند.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.


ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.


«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند. در بسیاری از کشورها در حال حاضر این ویروس شیوع دارد.


 ایرنا

نظرات بینندگان