کد خبر: ۶۱۷۴۵۲
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰

محمدرضا باطنی، مترجم و فرهنگ‌نویس برجسته، درگذشت

محمدرضا باطنی، استاد پیشین دانشگاه، زبان‌شناس و مترجم برجسته شامگاه سه‌شنبه (۲۱ اردیبهشت) در سن هشتادوهفت سالگی درگذشت. محمدرضا باطنی (۱۳۱۳ در اصفهان) زبان‌شناس، نویسنده و مترجم بود. از آثار او در حوزه زبان‌شناسی می‌توان به «توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی»، «مسائل زبان‌شناسی نوین»، «مسائل زبان‌شناسی نوین»، «نگاهی تازه به دستور زبان»، «چهار گفتار درباره زبان» و ... اشاره کرد. وی بعد از مدت ها مطالعه و کتاب نوشتن سال گذشته برنده جایزه موقوفات افشار نیز شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا:  محمدرضا باطنی، استاد پیشین دانشگاه، زبان‌شناس و مترجم برجسته شامگاه سه‌شنبه (۲۱ اردیبهشت) در سن هشتادوهفت سالگی درگذشت.

این نویسنده، مترجم و فرهنگ‌نویس در پی دوره‌ای بیماری ساعتی پیش دامن از جامه خاکی درکشید.

شماری از نزدیکان وی خبر درگذشت او را تایید کردند. انتشارات فرهنگ معاصر، ناشر برخی از آثار محمدرضا باطنی نیز با اعلام خبر درگذشت او نوشته است: «یار دیرین سال‌های دور تا به امروزمان دکتر محمدرضا باطنی را از دست دادیم».

محمدرضا باطنی (۱۳۱۳ در اصفهان) زبان‌شناس، نویسنده و مترجم بود. از آثار او در حوزه زبان‌شناسی می‌توان به «توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی»، «مسائل زبان‌شناسی نوین»، «مسائل زبان‌شناسی نوین»، «نگاهی تازه به دستور زبان»، «چهار گفتار درباره زبان» و ... اشاره کرد.

از آثارش در زمینه ترجمه نیز «زبان و زبان‌شناسی» رابرت هال، «زبان‌شناسی جدید» مانفرد بی یرویش و «درآمدی بر فلسفه» اشاره کرد. فرهنگ معاصر پویا نیز از آثار مهم اوست.

وی بعد از مدت ها مطالعه و کتاب نوشتن سال گذشته برنده جایزه موقوفات افشار نیز شده بود.نظرات بینندگان