کد خبر: ۶۱۷۴۷۸
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۰۹ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
العرب:

انتخابات ایران؛ نامزدهای نظامی چقدر شانس پیروزی دارند؟

انتخاباتی که قرار است در تاریخ هجدهم ژوئیه در ایران برگزار شود، یکی از مهمترین آزمونهای جدی در سطح تغییر خط مشی ریاست جمهوری محسوب می شود، بویژه آنکه پیش بینی ها از احتمال بالای رئیس جمهور شدن یک شخصیت نظامی حکایت دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

العرب نوشت: انتخاباتی که قرار است در تاریخ هجدهم ژوئیه در ایران برگزار شود، یکی از مهمترین آزمونهای جدی در سطح تغییر خط مشی ریاست جمهوری محسوب می شود، بویژه آنکه پیش بینی ها از احتمال بالای رئیس جمهور شدن یک شخصیت نظامی حکایت دارد. در این بین در حالی که برخی تحلیلگران بر این عقیده اند که یک انتخاب نظامی، می تواند وجهه خارجی ایران را تقویت کرده و از آن در برابر چالش های خارجی بویژه فشارهای آمریکا حمایت کند، عده ای دیگر به پیامدهای منفی این سناریو اشاره می کنند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: از جمله نظامیان نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ایران، سعید محمد است که تا آغاز مارس، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء بود و با وجود اعلام استعفایش، رسما همچنان مشاور فرماندهی سپاه است.

رستم قاسمی، که منصب معاونت امور اقتصادی فرمانده سپاه قدس را بر عهده دارد نیز از جمله نامزدهای نظامی ورود به رقابت ریاست جمهوری است. اما نامزدهای نظامی به همین دو اسم منحصر نمی شوند و سردار حسین دهقان وزیر دفاع دولت روحانی و مشاور رهبر جمهوری اسلامی از نخستین نظامیانی محسوب می شود که عزم خود برای نامزدی در انتخابات را اعلام کرده است. در ادامه، عزت الله ضرغامی و همچنین محسن رضایی مطرح هستند. با اینکه شمخانی، قالیباف و لاریجانی هنوز نامزدی خود را اعلام نکرده اند، اسامی شان بعنوان نامزدهای احتمالی شنیده می شود.

پیامدهای منفی

افراد مایل به نامزدی در انتخابات، باید پرونده های خود را به وزارت کشور ارائه دهند، تا توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت شوند.

روی آوردن شخصیتهای نظامی به نامزدی در انتخابات، باعث جدال سیاسی در ایران شده و روزنامه اعتدال گرای جمهوری اسلامی نیز معتقد است که انتخاب یک فرد نظامی در رأس حکومت، تبعات منفی به دنبال دارد. علی مطهری، نماینده اصلاح طلب سابق که پذیرش خود بعنوان نامزد توسط شورای نگهبان را بعید می دارند، با بیان الگوی نظامهای گذشته در ترکیه و امارات، تصریح کرده این دو کشور که حکومتهای نظامی داشتند، با دشواری های متعددی برای رهایی از سیطره نظامی مواجه بودند.

اما دهقان با رد اینگونه نگرانی ها، از افرادی که معتقدند پیروزی یک شخصیت نظامی در انتخابات منجر به از بین رفتن آزادی ها می شود، انتقاد کرده و تاکید می کند در ایران امکانی برای نظامی سازی دولت نیست. تحلیلگران بر این عقیده اند که کاهش نسبت رأی دهندگان، منجر به پیروزی اصولگرایان می شود.

تمایل شخصی

بنیانگذار جمهوری اسلامی، نظامی ها را به عدم دخالت در سیاست تشویق می کرد.

در این میان، سخنگوی شورای نگهبان، تاکید می کند که نامزدی شخصیت های نظامی و دخالت نظامی ها در سیاست، دو امر کاملا جدا هستند. به عقیده وی، قانون منعی برای مشارکت نظامیان در انتخابات ندارد.

کدخدایی همچنین پس از انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف، در مورد نقش نظامیها در سیاست در دوره گذشته صحبت کرد. فایل صوتی ظریف جدال گسترده و انتقاداتی را متوجه وزیر خارجه ایران کرد که البته بیشتر انتقادات از سوی اصولگرایان بود. در ادامه ظریف از اظهارات خود ابراز تاسف نمود و کمی بعد، محسن رضایی ضمن انتقاد از ظریف، از نیت خود برای نامزدی در انتخابات پرده برداشت.

در همین رابطه، فرمانده سپاه پاسداران تاکید کرد که نامزدی شخصیتهای نظامی تصمیمی است که به خود آنها مربوط است و ایشان از سوی هیچ نهادی مأمور به این کار نشده اند. وی تصریح کرد که حضور هر یک از شخصیتهای سپاه یا نظامیان دیگر در انتخابات، به معنای تمایل شخصی آنهاست.

زید آبادی، روزنامه نگار معتقد است که منتقدان نامزدی نظامی ها، بیم آن دارند که یک ریاست جمهوری نظامی، منجر به تمرکز و انحصار بی سابقه قدرت شود. اما ترکاشوند از اهمیت این نگرانی ها کاسته و هدف از آن را انتخاباتی می داند و معتقد است این انتقادات تلاش برای تاثیرگذاری روی جریان اصولگراست که به نظر می رسد پس از پیروزی آنها در انتخابات مجلس، در جایگاه بهتری قرار دارند، این در حالی است که افکار عمومی از ائتلاف اعتدال گرایان و اصلاح طلبهای حامی روحانی نا امید هستند.

نظرات بینندگان