کد خبر: ۶۱۷۵۶۴
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۴ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

کمیسیون اروپا: حوزه یورو امسال ۴.۳ درصد رشد می‌کند

همزمان با تلاش کشورهای اروپایی برای پیشبرد طرح‌های واکسیناسیون و کاهش محدویت‌ها، کمیسیون اروپا در تازه ترین برآوردها، رشد ۴.۳ درصدی کشورهای حوزه یورو و رشد ۴.۲ درصدی اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: کمیسیون اروپا در تازه ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ میلادی در منطقه یورو به ۴.۳ درصد و در اتحادیه اروپا به ۴.۲ درصد خواهد رسید.

همچنین بروکسل در نگاهی خوش‌بینانه، رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی هم در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا و هم در منطقه یورو را برای سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرد.

بر اساس برآوردهای حاضر هرچند انتظار می‌رود با افزایش آمار واکسیناسیون و کاهش محدودیت‌ها و تدابیر کرونایی، روند بهبودی اقتصادی کشورهای قاره سبز حاصل شود، اما کمیسیون اروپا معتقد است بازیابی اقتصادی در برخی کشورها تا پیش از پایان سال ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران بیماری همه‌گیر باز نخواهد گشت.  

تا امروز (۲۲ اردیبهشت) کشورهای اتحادیه اروپا ۱۷۵.۳ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ تزریق کرده و حدود ۳۰درصد شهروندان اروپایی دست‌کم دوز نخست واکسن را دریافت کرده اند.

کمیسیون اروپا در گزارش ماه فوریه (بهمن- اسفند) رشد تولید ناخالص داخلی ۳.۸ درصدی کشورهای حوزه یورو در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ را پیش‌بینی کرده بود.

صندوق بین المللی پول ماه گذشته اعلام کرد، انتظار می‌رود که در سال جاری میلادی رشد ۴.۴ درصدی در منطقه یورو را شاهد باشیم.

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی کرد رشد تولید ناخالص داخلی اروپا تا پیش از سال ۲۰۲۲ به سطح قبلی آن در دوره پیش از همه‌گیری ویروس کرونا باز نخواهد گشت و شرط اصلی تحقق این برآورد نیز پایان موفقیت‌آمیز کارزارهای واکسیناسیون عمومی در تابستان ۲۰۲۱ و در دسترس بودن واکسن کرونا در طول سال ۲۰۲۲ است.

اقتصاد منطقه یورو در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر، سقوط ۶.۸ درصدی را تجربه کرد. منطقه یورو شامل ۱۹ کشور عضو پیمان پول واحد اروپایی شامل بلژیک، آلمان، استونی، جمهوری ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است.

نظرات بینندگان