کد خبر: ۶۱۷۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰

بلومبرگ: ۱۳ درصد کل بودجه پادمانی آژانس اتمی در سال ۲۰۲۰ صرف اقدامات نظارتی در ایران شد

یک رسانه آمریکایی با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فاش کرد که در سال گذشته میلادی ۱۳ درصد کل بودجه پادمانی آژانس صرف بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران شده و یک‌پنجم کل بازرسی‌های پادمانی آژانس تنها در ایران صورت گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: شبکه خبری بلومبرگ روز جمعه در گزارشی فاش کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال گذشته میلادی 13 درصد کل بودجه پادمانی خود را صرف نظارت‌های پادمانی ایران کرده و بازرسان آژانس تقریباً یک رکورد را در بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران به ثبت رسانده‌اند.

بر اساس گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دیپلمات‌های کشورهای عضو ارائه کرده و نسخه‌ای از آن به رؤیت بلومبرگ رسیده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال گذشته میلادی حدود 13 درصد از کل بودجه پادمانی خود (22.3 میلیون یورو از 172 میلیون یورو) را در ایران صرف کرده است، در حالی که ایران [در مقایسه با بسیاری از کشورهای عضو آژانس] سهم بسیار کوچکی از مواد هسته‌ای قابل استفاده در ساخت سلاح هسته‌ای دارد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تعداد بازرسان آژانس در ایران طی سال 2020 با افزایش 6 درصدی در مقایسه با سال 2019 به 285 نفر رسیده است و به‌طور متوسط هر ماه تقریباً 3 مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران صورت گرفته است.

در این گزارش اعلام شده است که در سال 2020 بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 161 مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای کشورهای عضو آژانس بعمل آورده‌اند که بیش از  یک‌پنجم این بازرسی‌های سرزده سهم ایران بوده است.

نظرات بینندگان