کد خبر: ۶۱۸۳۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۳ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

مزاحم اینترنتی در اینستاگرام شناسایی شد

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران از شناسایی و دستگیری فردی که در اینستاگرام ایجاد مزاحمت می‌کرد خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران از شناسایی و دستگیری فردی که در اینستاگرام ایجاد مزاحمت می‌کرد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ سیدنظام موسوی افزود: با شکایت یکی از شهروندان، با ارائه مرجوعه قضایی به پلیس فتا مراجعه و در اظهارات خود کتباً عنوان داشت؛ چند روز پیش فردی با هویتی معلوم که قبلاً با یکدیگر بصورت اینترنتی آشنا شده بودیم و پس از مدتی به مشکل برخوردیم و برای بنده ایجاد مزاحمت کرد.

رئیس پلیس غرب استان تهران ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، کارشناسان پلیس فتا در بررسی های صورت گرفته و با انجام اقدامات مربوطه و تحلیل مستندات جمع‌آوری شده و با بررسی اطلاعاتی و تخصصی، موفق به شناسایی متهم در یکی از روستاهای رباط کریم شدند و در نهایت طی یک اقدام پلیسی و هماهنگی با مرجع قضایی، اقدام به دستگیری متهم نموده و اظهارات وی را ثبت نمودند.

این مقام انتظامی تشریح کرد: متهم در ابتدا منکر بزه انتسابی شده بود که پس از روبرو شدن با مستندات ادله دیجیتال جرم، چاره ای جز اعتراف نداشت و در اظهارات خود عنوان کرد بله قبول دارم بنده بعلت دوستی صمیمی که با شاکیه داشتم از کلیه اطلاعات شخصی او با خبر بودم و زمانی که با یکدیگر به مشکل برخوردیم اقدام به گذاشتن اطلاعات شخصی وی در فضای مجازی نمودم.

وی در ادامه افزود : متهم پس از اعتراف به بزه ارتکابی خود اظهار پشیمانی نمود و در نهایت پرونده به همراه متهم جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی گردید.

این مقام مسئول تصریح کرد: در این باره باید بدانید که قانون‌گذار ساکت نمانده است و اگر فردی از اطلاعات خصوصی افراد سوء استفاده کند و آن را از طریق خدمات رایانه‌ای منتشر کند، طبق قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸، به مجازات خواهد رسید.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران بیان داشت : طبق ماده ۱۶ این قانون: «هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگران را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال، یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد».

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : در ماده ۱۷ این قانون آمده است: «هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.» بنابراین اگر فردی دچار چنین مشکلی شد باید به دادسرا مراجعه و از فرد مورد نظر شکایت کند.

وی از هموطنان درخواست کرد: ازآنجایی‌که همکاران بنده به صورت شبانه‌روز در خدمت شهروندان بوده و با رصد و پایش فضای مجازی به دنبال برقراری امنیت سایبری شهروندان می‌باشند، لذا هرگونه محتوا و برنامه مشکوک را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارید.

نظرات بینندگان