کد خبر: ۶۱۸۴۰۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۸ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

«پدر» از بلغارستان به جشنواره فیلم فجر جهانی می آید

فیلم سینمایی «پدر» نماینده سینمای بلغارستان در بخش بهترین فیلم بین‌الملل اسکار، در سی‌ و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فیلم سینمایی «پدر» نماینده سینمای بلغارستان در بخش بهترین فیلم بین‌الملل اسکار، در سی‌ و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.

 به نقل از ستاد خبری سی‌ و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، «پدر» ساخته کریستینا گروزوا و پیتر یالچانوف در مقام نماینده سینمای بلغارستان در رقابت بهترین فیلم بین‌المللی اسکار، در بخش نمایش‌های ویژه سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی‌آید.

گروزوا و یالچانوف برای مخاطبان جدی جشنواره جهانی فجر نام‌هایی آشنا هستند. فیلم «گلوری» ساخته این ۲ کارگردان، پیش‌تر و در دوره سی‌ و پنجم جشنواره فجر به نمایش درآمد و توانست سیمرغ‌های بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد این رویداد را از آن خود کند.

«گلوری» جایزه سینمای نوین جشنواره لوکارنو، جایزه بهترین فیلم جشنواره کلکته، جایزه بهترین فیلم‌نامه فیپرشی، جایزه بزرگ آستریاس جشنواره فیلم گیخون و بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم دابلین را نیز دریافت کرده بود.

فیلم «پدر» که به گفته کارگردانان، سومین بخش از سه‌گانه‌ای است که با «درس» و «گلوری» آغاز شده بود، برنده جایزه بهترین فیلم در جشنواره‌های کارلووی واری و تیرانا شده و در جشنواره‌های تورنتو، ال گونا، مینسک و وایادولید در بخش رقابتی حضور داشته است.

در خلاصه داستان «پدر» آمده است: پس از مرگ والنتینا، همسایه‌اش ادعا می‌کند که زنی درگذشته، با او تماس تلفنی گرفته است. پس از این اتفاق، پسر والنتینا، پاول و پدر سوگوارش، واسیلی، که مدت‌ها هیچ‌گونه ارتباطی با یکدیگر نداشته‌اند، سفری آغاز می‌کنند که به رابطه آن ۲ با هم و با محیط پیرامونشان مفهومی جدید می‌بخشد.

اشتفان دوبرویی در «سینه اروپا» درباره این فیلم نوشته است: «پدر همزمان می‌تواند به مخاطب اجازه دهد تا با معنای آن بازی کند، زیرا بینندگان متفاوت، فیلم را براساس تجربیات شخصی خود به شکل متفاوتی دریافت و درک می‌کنند.»

سی‌ و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.

نظرات بینندگان