کد خبر: ۶۱۸۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۷ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

غنی: برای جنگ با طالبان پس از خروج نیروهای خارجی آماده‌ایم

رییس جمهور افغانستان گفت با ادامه روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان اگر طالبان حاضر به پذیرش صلح نشوند، آماده مقابله با آنها هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس:  رییس جمهور افغانستان از آمادگی‌های دولت این کشور برای جنگ با طالبان پس از پایان روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد.

غنی در گفت‌وگو با تلویزیون پی بی اس آمریکا گفت که کلید گفت‌وگوها در پذیرفته شدن سرنوشت نظام آینده بر بنیاد انتخابات نهفته است.

رییس جمهور افغانستان افزود که اگر درباره یک نظام انتخاباتی توافق به دست نیاید، تمامی دستاوردهای دودهه گذشته از جمله حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها زیر سوال خواهند رفت.

اشرف غنی همزمان با ادامه روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان به این نگرانی‌ها پاسخ داد و از آمادگی‌ها برای از میان برداشتن تهدیدها پس از پایان خروج نیروهای خارجی اطمینان داد.

وی گفت: «تهدید هراس افگنی تغییر کرده است، اما از بین نرفته است. همه ما در این باره توافق کرده ایم. دوم این که ایالات متحده متعهد به پشتیبانی مالی در بخش های امنیتی ، اقتصادی  و بشردوستانه  است. زیرا خوشبختانه ایالات متحده ارزش حمایت از دستاوردهای بیست سال گذشته را می داند و بحث ما بسیار یک بحث پر بار بوده است.»

رییس جمهور غنی پذیرفته شدن انتخابات را از سوی طالبان کلیدی برای پیروزی مذاکرات صلح دانست.

آقای غنی افزود: «کلید گفتگوی سیاسی این است که طالبان بپذیرند که نظام  سیاسی آینده افغانستان مبتنی بر انتخابات است. این مسئله اصلی است. سایر موارد قابل بحث و گفتگو اند ، اما اگر آن مسئله اساسی یعنی انتخابات پذیرفته نشود ، حقوق و مسئله دستاوردهایی که در بیست سال گذشته اتفاق افتاده اند ، به ویژه حقوق ودستاوردهای  زنان ، جوانان ، اقلیت ها و همه اقشار جامعه زیر پرسش خواهند رفت.»

با این همه رییس جمهور غنی هشدار داد که طالبان از راه جنگ نمی‌توانند قدرت را به دست بیاورند.

رییس جمهور افغانستان در حالی از مدیریت اوضاع پس از پایان روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان اطمینان داد که روز گذشته فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان از شدت خشونت ها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داده بود.

نظرات بینندگان