کد خبر: ۶۱۸۸۰۳
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰

روسیه: توافق درباره احیای برجام در دسترس است / امیدوارم نشست آتی آخرین دور مذاکرات باشد

رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام پس از پایان دور چهار نشست کمیسیون مشترک نسبت به توافق اعضا در خصوص احیای توافق با ایران ابراز امیدواری کرد و گفت که دستیابی به توافق در دسترس است. وی افزود که نشست اتی کمیسیون مشترک برجام هفته آینده از سر گرفته می‌شود. این مقام روس ابراز امیدواری کرد که دور پنجم آخرین دور مذاکرات باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام پس از پایان دور چهار نشست کمیسیون مشترک نسبت به توافق اعضا در خصوص احیای توافق با ایران ابراز امیدواری کرد و گفت که دستیابی به توافق در دسترس است.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه روز چهارشنبه این مطلب را در توئیتی اعلام کرد و افزود: دورچهارم مذاکرات وین به پایان رسید. مشارکت کنندگان برجام در جلسه امروز خود پیشرفت‌های خوب یا قابل توجه را مورد توجه قرار داده و دست یابی به یک توافق در دسترس است.

وی افزود که نشست اتی کمیسیون مشترک برجام هفته آینده از سر گرفته می‌شود. این مقام روس ابراز امیدواری کرد که دور پنجم آخرین دور مذاکرات باشد.

در نشست امروز که با حضور هیأت‌های ایران و کشورهای عضو برجام در محل گراندهتل وین برگزار شد، روسای هیات ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند.

هیات ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.

گفتنی است در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی های مختلف میان هیات ها چه در سطوح معاونین و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ از جمله ساعاتی پیش از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیات های همه کشورهای عضو برجام دریک نشست مشترک تلاش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیات ها و سپس گزارش به پایتخت ها آماده کنند.

در نتیجه این رایزنی ها و نیز تلاش های هیات های کارشناسی طرف های درگیر در گفتگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن تقریبا آماده است.

هیات ها در پایان این دور از گفتگوها عازم پایتخت های خود شدند.قرار است دور دیگر گفتگوها هفته آینده مجددا از سر گرفته شود.نظرات بینندگان