کد خبر: ۶۱۸۸۱۸
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۲۱ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰

رسمی؛ قانون منع جذب خارجی در لیگ برتر لغو شد

فدراسیون فوتبال ایران در قانونی عجیب که با هجمه زیادی نیز همراه بود، قانون منع بکارگیری بازیکنان و اعضای فنی خارجی را در لیگ برتر وضع کرده بود. این قانون اکنون با اعلام منصور قنبرزاده برای فصل آینده با شروطی برداشته خواهد شد. در این رابطه یک اتفاق مهم دیگر هم رخ داده که سرپرست دبیرکلی فدراسیون درباره‌اش می‌گوید: طبق مصوبه رسمی و تصمیم اتخاذ شده، باشگاهی که بخواهد از بازیکن و مربی خارجی استفاده کند، باید ده درصد از حق الزحمه مندرج در قرارداد بازیکن را در صندوقی بگذارد که زیر نظر فدراسیون برای آکادمی‌های فوتبال و استعدادیابی با اولویت مناطق کم‌برخوردار هزینه شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ورزش سه: قانون منع جذب بازیکن و اعضای فنی که پیش از این از سوی فدراسیون فوتبال ارائه شده بود، در فصل آینده برداشته خواهد شد.

 فدراسیون فوتبال ایران در قانونی عجیب که با هجمه زیادی نیز همراه بود، قانون منع بکارگیری بازیکنان و اعضای فنی خارجی را در لیگ برتر وضع کرده بود. این قانون اکنون با اعلام منصور قنبرزاده برای فصل آینده با شروطی برداشته خواهد شد.


دبیرکل فدراسیون فوتبال در توضیح این اقدام فدراسیون فوتبال گفت: هیات رئیسه سازمان لیگ با حضور جناب آقای عزیزی‌خادم ریاست مجمع فدراسیون و سازمان لیگ تشکیل جلسه داد. در این نشست ما مصوبات بسیار مهمی را داشتیم که از فصل آینده لیگ برتر می‌تواند تاثیرگذاری بسیار زیادی در فوتبال ایران داشته باشد. اولین موضوع استفاده از بازیکنان و مربیان خارجی بود که موارد مختلف مربوط به آن مورد بحث کارشناسی قرار گرفت. طبق دستور آقای عزیزی‌خادم مقرر شد شاخص و معیارهایی قابل توجه برای جذب مربی و بازیکن خارجی تعیین شود. این کار توسط یک گروه کارشناسی انجام و موارد قانونی تدوین خواهد شد و پس از نهایی شدن دستورالعمل‌های لازم موارد به تصویب هیات رئیسه خواهد رسید و در فوتبال ایران اجرا خواهد شد.


وی در توضیح این موضوع که شاخص‌ها به شکلی تعریف خواهد شد، گفت: شاید برای خیلی‌ها این سوال به وجود بیاید که شاخص‌های مورد نظر مدیریت فوتبال ایران برای صدور مجوز حضور خارجی‌ها در فوتبال کشور چه خواهد بود. سرپرست دبیرکلی در این رابطه پاسخ می‌دهد: درباره مباحث مالی قطعا باید تضامینی اخذ و صندوقی درست شود که شاهد باز شدن پرونده حقوقی جدید در فیفا علیه فوتبال ایران نباشیم. یعنی ساز و کار بسیار محکمی برای تسویه حساب مالی قراردادها در نظر گرفته می‌شود. در بخش فنی اما تلاش این خواهد بود که به عبارت عامیانه از ورود بازیکن بنجل به فوتبال کشور جلوگیری شود. به همین دلیل معیارهایی تعیین خواهد شد که مربی و بازیکنان با کیفیتی که سطح‌شان از فوتبال ایران بالاتر باشد وارد باشگاه‌های ما شوند. این موارد بر اساس استانداردهای کیفی تدوین خواهد شد و ما با تعیین قوانین شفاف و فیلترگذاری، با وسواس خاصی اجازه حضور مربی و بازیکن خارجی در فوتبال کشور را خواهیم داد و دیگر نمی‌گذاریم اتفاقات گذشته تکرار شود.


در این رابطه یک اتفاق مهم دیگر هم رخ داده که سرپرست دبیرکلی فدراسیون درباره‌اش می‌گوید: طبق مصوبه رسمی و تصمیم اتخاذ شده، باشگاهی که بخواهد از بازیکن و مربی خارجی استفاده کند، باید ده درصد از حق الزحمه مندرج در قرارداد بازیکن را در صندوقی بگذارد که زیر نظر فدراسیون برای آکادمی‌های فوتبال و استعدادیابی با اولویت مناطق کم‌برخوردار هزینه شود. پس 10 درصد کل هزینه‌ها برای جذب بازیکن و مربی خارجی باید صرف تیم‌های پایه، آکادمی و آموزش در فوتبال شود.

نظرات بینندگان