arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۹۱۶۳
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۲ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۰

معاون دانشگاه تهران: امیدواریم از مهر ماه شاهد بازگشایی حضوری دانشگاه ها باشیم

معاون آموزشی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر ضرودت انجام واکسیناسیون دانشجویان و اعضای هیات علمی توسط وزارت بهداشت گفت: امیدواریم با در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون دانشجویان از مهر ماه جاری شاهد بازگشایی حضوری دانشگاه ها باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: معاون آموزشی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر ضرودت انجام واکسیناسیون دانشجویان و اعضای هیات علمی توسط وزارت بهداشت گفت: امیدواریم با در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون دانشجویان از مهر ماه جاری شاهد بازگشایی حضوری دانشگاه ها باشیم.

سید حسین حسینی در در هشتمین جشنواره آموزش دانشگاه تهران با گرامی‌داشت یاد و خاطره استادان فقید دانشگاه بیان کرد: جشنواره آموزش فرصتی را فراهم می‌کند تا ضمن تکریم جایگاه علم و عالم، توجه ما به فعالیت‌های اصلی دانشگاه یعنی آموزش و سرآمدی آموزش نیز جلب شود. سرآمدی آموزش خود مستلزم نظامی نوین، پویا، خلاق و به‌روز است. وظیفه سنگین همه ارکان دانشگاه این است تا دانشگاه تهران را همچنان به‌عنوان دانشگاه سرآمد آموزش کشور نگه دارند.

وی با اشاره به گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام در زمینه جایگاه و ارزیابی شاخص‌های دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس این گزارش دانشگاه تهران با توجه به شاخص آموزشی همچنان رتبه نخست کشور را دارد که برای ما مایه افتخار است که دانشگاهی توانسته نزدیک به ۹۰ سال این سرآمدی را برای خود حفظ کند، بر این اساس وظیفه همه ما در مقابل حفظ، تداوم و ارتقا کیفیت آموزشی بسیار سنگین است.

دکتر حسینی با بیان اینکه تلاش همه ارکان دانشگاه بر این است تا برای حفظ و ارتقای کیفیت آموزشی دانشگاه اقدام‌های لازم را صورت دهند، افزود: وجه ویژه دانشگاه در چند سال اخیر به حوزه بین رشته‌ای را می‌توان از اقدام‌هایی برشمرد که از سوی معاونت آموزشی دانشگاه انجام گرفته است. تدوین برنامه‌هایی با رویکردهای بین رشته‌ای منجر شد تا عناوین بسیار خوبی در شورای برنامه‌ریزی دانشگاه به تصویب رسد که البته بخش‌هایی از آن نیز در شورای برنامه‌ریزی وزرات علوم تصویب شده است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در ادامه ایجاد فضای آموزش برای دانشجویان در حوزه بین رشته‌ای را از جمله نکات قابل توجه دانست و عنوان کرد: در گذشته و در زمینه برگزاری دوره‌های کهاد دانشگاه فعالیت‌هایی را داشته است و در سال‌های اخیر این برنامه‌ها با وسعت بیشتری در حال اجراست. اقدامی که در سال‌های اخیر صورت گرفته توجه به سمت اجرای رشته‌ها با مدل دو وجهی بوده است که براین اساس برای همه دانشجویان دانشگاه تهران شرایطی را فراهم کردیم تا در چهارچوب برنامه‌های مصوبی که دارند بتوانند از رشته‌های دیگر هم واحد اخذ کنند و آموزش ببینند.

حسینی تاکید کرد: مطابق آئین‌نامه، دانشجویان می‌توانند پانزده تا بیست واحد درسی را در رشته‌های دیگر بگذرانند که اجرای آن از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و ۸۰ برنامه از ۱۰۰ برنامه کارشناسی طبق این مدل مورد بازنگری قرار گرفته است.

وی تشویق و تسهیل فعالیت‌های بین رشته‌ای را از دیگر اقدام‌های صورت گرفته توصیف کرد و گفت: بر اساس مصوبه‌ای که هیأت ممیزه دانشگاه تهران در این خصوص داشته استادان می‌توانند با دانشگاه‌های دیگر داخلی و همچنین دانشگاه‌های خارجی پایان‌نامه‌هایی را به‌صورت مشترک داشته باشند، این مسیر و این‌گونه اقدام‌ها می‌تواند در ارتقای کیفی آموزش دانشگاه تهران بسیار مؤثر واقع شود.

دکتر حسینی در ادامه سخنان خود با اشاره به مجموعه فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه اجرایی معاونت آموزشی تصریح کرد: یکی از این مسائل تنقیح، اصلاح و بازنگری مقررات آموزشی در دانشگاه تهران بوده که مدت‌ها طول کشیده و ثمره آن به‌صورت کتابی منتشر شده و در این مراسم رونمایی خواهد شد. دانشگاه تهران در طول سالیان قدمتی که دارد قوانین و مقررات بسیاری را وضع کرده است، این بازنگری کار بسیار دشواری بوده که به همت معاونان آموزشی واحدها و ستاد به سرانجام رسیده است.

به گفته وی، همچنین در حوزه قوانین و مقررات هیأت علمی نیز همین مباحث مطرح بوده است، آئین‌نامه استخدامی دانشگاه نیاز به بازنگری جدی داشته که این اقدام انجام شد و تمامی پیوست‌های آئین‌نامه آموزشی و مقررات خاص دانشگاه تهران در خصوص ارتقا و ترفیع مورد بازنگری قرار گرفته است. خوشبختانه این بخش هم که به‌صورت یک کتاب تدوین شده امروز به رونمایی خواهد رسید.

معاون آموزشی دانشگاه با اظهار اینکه سامانه‌سپاری فعالیت‌های آموزشی دانشگاه که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته کار بسیار مغتنم و با ارزشی بوده است افزود: به‌ویژه در دورانی که موضوع کرونا پیش آمد، اگر این اقدام‌ها در زمان خود انجام نمی‌شد، بسیاری از فعالیت‌ها تحت تأثیر این بحران قرار می‌گرفت. در دوران کرونا نیز که در حال حاضر دانشگاه سه ترم درگیر این مسأله است، همت و توجه ویژه همه ارکان دانشگاه که جای قدردانی و تشکر دارد، منجر شد تا چرخ آموزش همچنان بچرخد و در جریان باشد و فعالیت‌های آموزشی و اجرایی دانشگاه در این حوزه متوقف نشود، هر چند ممکن است بحث کیفیت آموزش تحت تأثیر بحران کرونا قرار گرفته باشد. در فروردین و اردیبهشت ماه ۹۹ طبق نظرسنجی که از دانشجویان به‌عمل آمد رضایتمندی آنها حدود ۳۸ درصد بود، اما در آذرماه همان سال این رضایتمندی به حدود ۸۰ درصد رسیده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر حسینی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم وزارت بهداشت و درمان موضوع واکسیناسیون دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها را در اولویت قرار دهد تا ما در مهر ماه آینده شاهد حضور دانشجویان و برگزاری کلاس‌های حضوری باشیم. در این فرصت به همه برگزیدگان به‌ویژه استادان پیشکسوت تبریک می‌گویم.

نظرات بینندگان