arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۹۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۰ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

اولیانوف: احیای کامل برجام به نفع همه است

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین تأکید کرد که احیای کامل برجام به نفع تمامی طرف‌‌های امضا‌کننده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در «وین» پایتخت اتریش در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، احیای کامل برجام را به نفع تمامی طرف‌های امضاکننده و منطقه توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: «احیای کامل برجام برای تمامی‌ طرف‌ها و همچنین برای عدم اشاعه هسته‌ای و امنیت منطقه‌ای مفید است. برای ایران، احیای توافق به لغو تحریم‌ها و توسعه بدون مانع روابط روابط تجاری و اقتصادی منجر می‌شود».

پیش از این نیز نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین طی مصاحبه‌ای با روزنامه «اکو مسکو» تأکید کرد که هدف فقط به بازگشت ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران به برجام محدود نمی‌شود و هدف اصلی احیای کامل برجام به شکل اولیه آن است.

وی در این خصوص توضیح داد: «تنها چیزی که می‌گویم این است که مسئله فقط بازگشت ایالات متحده و ایران (به تعهدات برجامی نیست)، بلکه احیای کامل برجام به شکل اولیه آن است».

نشست کمیسیون مشترک‌ برجام روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۹ اردیبهشت ماه) با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) و «انریکه مورا» نماینده اتحادیه اروپا در گرند هتل شهر وین برگزار شد و پس از حدود یک ساعت پایان یافت.

در نشست ۲۹ اردیبهشت ماه کمیسیون مشترک برجام در وین، روسای هیأت‌ها مروری بر پیشرفت‌های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن‌ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند. هیأت‌ها با اشاره به متن‌های تهیه شده که در نتیجه نشست‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده‌، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده ابراز رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاب آهنگ کنونی در ادامه گفت‌وگوها تاکید کردند.

طبق این گزارش، در نتیجه رایزنی‌ها در روزهای اخیر، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله‌ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم‌های سیاسی در پایتخت‌های کشورها است، بقیه بخش‌های متن تقریبا آماده است.

مقرر شد دور بعدی مذاکرات هفته جاری از سر گرفته شود و هیأت‌ها بعد از نشست اخیر به پایتخت‌ها بازگردند.

نظرات بینندگان