arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۱۹۵۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۳ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

خطر ابتلا به سنگ صفرا با چاقی و اضافه وزن

عضو انجمن گوارش و کبد ایران گفت: چاقی و اضافه وزن می‌تواند سبب ابتلا به سنگ صفرا شود و خطر ابتلا به این بیماری به ویژه در زنان همزمان با افزایش سن و چاقی بیشتر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو انجمن گوارش و کبد ایران گفت: چاقی و اضافه وزن می‌تواند سبب ابتلا به سنگ صفرا شود و خطر ابتلا به این بیماری به ویژه در زنان همزمان با افزایش سن و چاقی بیشتر است.

به گزارش  انجمن گوارش و کبد ایران، احمد شواخی به مناسبت هفته سلامت گوارش ( ۲ تا ۸ خرداد) افزود: اضافه وزن و چاقی می تواند سبب بروز مشکلات زیادی در دستگاه گوارش از جمله ریفلاکس، کبد چرب، سنگ صفرا و سرطان‌های مختلف شود بنابراین پیشگیری و درمان به موقع چاقی می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های گوناگون بسیار حائز اهمیت باشد.

وی اظهار داشت: سنگ صفرا به ویژه در زنان همزمان با افزایش سن و چاقی بیشتر بروز می یابد و این مشکل می‌تواند در آینده برای بیمار مسائلی مانند عفونت مجاری صفراوی، التهاب کیسه صفرا، درد صفراوی، التهاب لوزالمعده و سرطان پانکراس را به همراه داشته باشد.

شواخی ادامه داد: در بسیاری از مواقع افراد مبتلا به سنگ صفرا بدون علامت هستند اما به طور کلی دردهای فوق‌العاده شدید که در ۲۰ دقیقه شروع و به پیک می‌رسند و اصولاً دو تا چهار ساعت به طول می‌انجامد از علائم ابتلا به سنگ صفرا است همچنین این درد با درد معده متفاوت بوده و بسیار شدید و آزاردهنده است و می‌تواند فرد را به بیمارستان کشاند.

این پزشک تصریح کرد: در کنار درد ناشی از سنگ صفرا ممکن است التهاب و عفونت هم بروز یابد و گاهی فرد با علایمی مانند تب، حال عمومی بد، شکم درد هم چنین استفراغ مکرر همراه شود.

به گفته وی، سنگ‌هایی که بدون علامت باشند معمولاً درمان خاصی نیاز ندارند اما اگر درد شدید باشد و کیسه صفرا نیز ملتهب شود نیاز به جراحی است همچنین اگر سنگ وارد مجاری صفراوی شود علاوه بر برداشتن کیسه صفرا باید سنگ از طرقی خارج شود که در حال حاضر با استفاده از روش هایی از طریق روده با دستگاه آندوسکوپ سنگ را از مجاری صفراوی خارج می‌کنند.

شواخی در پایان تاکید کرد: بهتر است افراد پیشگیری را حائز اهمیت قرار دهند و با کنترل وزن، تحرک بدنی، سبک زندگی سالم و استفاده از غذاهای مناسب مانع از بروز چاقی و اضافه وزن خود و افراد خانواده‌شان شوند.

 ایرنا 

نظرات بینندگان