arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۲۱۰۳
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۰ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

از انهدام باند فروش سلاح تا پلمب سفره‌خانه در شمال تهران

انهدام باند فروش سلاح جنگی، دستگیری ۱۰ متهم و پلمب یک سفره‌خانه حوالی خیابان "بهشتی" از مهمترین اخبار پلیس پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

انهدام باند فروش سلاح جنگی، دستگیری ۱۰ متهم و پلمب یک سفره‌خانه حوالی خیابان "بهشتی" از مهمترین اخبار پلیس پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته است.

به گزارش  پایگاه خبری پلیس، رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد: ماموران این پایگاه با اشراف کامل اطلاعاتی موفق به شناسایی یک باند فروش سلاح و مهمات غیر مجاز را در فضای مجازی شدند.

سردار "علی ذوالقدری" افزود: با شناسایی هویت اعضای این باند و مخفیگاه آن‌ها در حوالی "خلیج فارس"، چهار متهم دستگیر و ۲ قبضه سلاح جنگی، فشنگ، ادوات و تجهیزات نظامی و مفادیری مواد مخدر کشف شد.

وی تصریح کرد: متهمان در بازجویی صورت گرفته محل تهیه این سلاح‌ها را یکی از استان‌های جنوبی کشور اعلام کردند که تلاش برای دستگیری آنان نیز در دستور کار قرار دارد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه هر چهار متهم برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شدند. خاطرنشان کرد: از آنجا که وجود سلاح غیرمجاز بسترساز جرایم خشن اعم از تیراندازی، قتل و سرقت‌های مسلحانه است، نیروی انتظامی با جدیت تمام و قاطعانه با قاچاقچیان سلاح و مهمات برخورد می‌کند.

پلمب سفره‌خانه سنتی متخلف در "بهشتی"

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس تهران بزرگ بیان داشت: در راستای طرح ارتقای امنیت عمومی و جلوگیری از بروز تخلفات صنفی شیوع بیماری منحوس کرونا، روز گذشته تیم‌هایی از ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی پایتخت، کنترل و نظارت بر صنوف را با جدیت و با به کارگیری تمام توان و استعداد موجود در دستور کار قرار دادند.

سرهنگ‌ "نادر مرادی" ادامه داد: در این طرح نظارتی، مأموران یک واحد سفره‌خانه در حوالی خیابان "بهشتی" مشکوک شدند و در بازدید صورت گرفته دریافتند، متصدی سفره. خانه با بستن درهای ورودی و خروجی صنف خود بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضمن استعمال قلیان این محل را به پاتوقی برای افراد مجرم و انجام برخط رفتارهای هنجارشکن کرده که با اخذ دستور قضائی واحد صنفی مذکور به علت تخلفات صنفی و غیراخلاقی پلمب شد.

وی با اشاره به اینکه متصدی این سفره خانه برای سیر مراحل قضائی به دادسرا معرفی شد، خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا حفاظت از سلامتی شهروندان از اولویت‌های اصلی پلیس بوده و از شهروندان تقاضا دارم تا در صورت مشاهده اینگونه موارد سریعاً از طریق سامانه ۱۱۰ با پلیس در میان بگذارند.

کلاهبرداری به بهانه جابجایی ‌یار

رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ اظهار داشت: اواخر فرودین ماه پرونده‌ای از شعبه دوم بازپرسس دادسرای ناحیه ۱۰ تهران با موضوع کلاهبرداری به پایگاه چهارم پلیس آگاهی ارجاع شد که شاکی اعلام کرد برای خرید خشکبار و حبوبات به بازار رفتم و پس از خرید اجناس به ارزش ۴۳۰ میلیون تومان برای حمل آن‌ها از شبکه‌های اجتماعی اقدام به کرایه یک‌ دستگاه نیسان آبی رنگ کردم.

به گفته سرهنگ کارآگاه "سعید مجیدی"، شاکی افزود: پس از برقراری تماس تلفنی راننده به محل بارگیریی اجناس مراجعه و پس از توافق اولیه برای حمل آن‌ها به مقصد، تمامی بار را تحویل دادم و به محل تحویل رفتم ولی متاسفانه راننده خودرو مذکور، دیگر پاسخگوی تلفن نبود و تلفن همراه خود را خاموش کرده بود.

این مقام انتظامی تصریح کرد: با توجه به اظهارات شاکی، پرونده در دستور کار تیم کارآگاهان مبارزه با جعل و کلاهبرداری این پایگاه قرار گرفت و کارآگاهان با مراجعه به محل وقوع بزه و بررسی دوربین‌های مداربسته موفق می‌شوند شماره خودرو را استخراج و مالک خودرو به نام "حمید" را شناسایی کنند.

وی ابراز داشت: تصاویر به دست آمده از حمید به رویت شاکی رسید و او به عنوان کلاهبردار شناسایی شد؛ با عنایت به شناسایی متهم و مکاتبات قضایی مربوطه دستور توقیف خودروی نیسان و جلب متهم اخذ و کارآگاهان با کسب آدرس متهم او را دستگیر کردند.

مجیدی افزود: حمید پس از دستگیری ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابب شد اما پس از تحقیقات اولیه و به کارگیری شیوه های پلیسی به کلاهبرداری حبوبات اعتراف کرد و بیان داشت اموال را نزد فرزند خوو به اسم "مجتبی" مخفی کرده‌ام.

رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهین گفت: با اخذ دستور قضایی محل اختفاء اموال شناسایی و بیش از ۹۰ درصد آن‌ها کشف و به پایگاه منتقل شد که متهم با صدور قرار مجرمیت روانه زندان و تمامی اموال نیز با هماهنگی با مرجع قضائی تحویل شاکی شد. لذا با توجه به شیوه و شگرد متهم تلاش‌ها برای شناسایی سایر شکات کماکان در دستور کار کارآگاهان این پایگاه است.

سرقت باجناق در شب تولد

رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی گفت: بیست و هفتم اردیبهشت ماه پرونده‌ای با موضوع سرقت از منزل در کلانتری ۱۲۸ "تهران نو" تشکیل و برای رسیدگی تخصصی به پلیس آگاهی ارجاع شد.

سرهنگ کارآگاه "علی کنجوریان" ادامه داد: براساس محتوای پرونده، عصر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه شاکی به مناسبت جشن تولد فرزندش مراسم تولدی با دعوت از اقوام در منزل خود برگزار و پس از پایان مراسم در اواخر شب و رفتن مهمانان همسرش قصد داشته زیورآلات و طلاهایی را که به این مناسبت استفاده کرده بود را داخل گاو صندوق بگذارد و در این حین متوجه کم شدن بخشی از طلاهای موجود در گاو صندوق به ارزش تقریبی ۱۸۰ میلیون تومان می‌شود.

این مقام انتظامی تصریح کرد: بررسی ابعاد مختلف موضوع برای دستیابی به کشف حقیقت بصورت ویژه در دستور کار کارآگاهان تیم مبارزه با سرقت منزل پایگاه قرار گرفت که در این راستا کارآگاهان با بررسی محل سرقت و تحقیقات میدانی متوجه می‌شوند، گاو صندوق در کمد دیواری اتاق خواب وجود دارد و سارق یا سارقان از محل نگهداری گاو صندوق و کلید آن اطلاع کافی داشته‌اند و در یک فرصت مناسب اقدام به سرقت کرده‌اند.

وی گفت: تحقیقات کارآگاهان این فرضیه را مطرح کرد که سارق یا سارقان جزء همان مهمانان حاضر در جشن تولد هستند، با استعلام از مهمانان مشخص شد شخصی به اسم «محمد» ساکن کرج که جدای از نسبت فامیلی (باجناق) با شاکی نیز دوست صمیمی بوده و بین سایر اقوام بیشترین مراوده را نیز با شاکی داشته، دارای سوابق متعدد کیفری در جرایم مختلف از جمله سرقت است.

کنجوریان افزود: با توجه به شواهد و قراین موجودو با هماهنگی با مرجع قضائی، دستگیری "محمد" در دستور کار قرار گرفت؛ پس از دستگیری، وی قصد فرار از بزه انتسابی را داشت اما در تحقیقات جامع پلیسی و مواجهه با سرنخ های موجود ناچار لب به اعتراف گشود و اظهار داشت: به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده و به همین خاطر از کار اخراج شده ام و برای تامین هزینه های زندگی و اعتیاد، دست به سرقت زدم و اموال را به یکی از دوستانم به نام "فرید" فروختم و در ازای آن نیم کیلو تریاک و ۱۱ میلیون تومان پول دریافت کردم.

رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی در پایان گفت: به دنبال اظهارات متهم و هماهنگی با مرجع قضائی، دستگیری مالخر نیز دستور کار قرار گرفت و در بازرسی از منزل وی اموال مسروقه کشف و به جرم خود اعتراف کرد؛ پرونده پس از تکمیل تحقیقات به دادسرا ارسال که متهمان با قرار مجرمیت روانه زندان شدند.

دستگیری سارقان پس از ۲۰ دقیقه تعقیب و گریز

رئیس مرکز عملیات پلیس آگاهی تهران بزرگ اظهار داشت: ظهر جمعه هفتم خرداد ماه، واحد گشت پلیس آگاهی حین گشت‌زنی در محدوده بزرگراه "بسیج" به یک‌ دستگاه خودروی پراید با پلاک دست‌نویس دارای سه نفر سرنشین مظنون شده که پس از استعلام از مرکز پیام مشخص شد خودرو دارای سابقه سرقت از کلانتری ۱۱۶ مولوی است.

سرهنگ کارآگاه "کرم یوسفوند" گفت: راننده خودرو مسروقه با مشاهده واحد گشت و بلافاصله پس از شنیدن دستور ایست با افزایش سرعت متواری و با لایی‌کشی در بین خودروها باعث رعب و وحشت شهروندان شد و با حرکات مخاطره آمیز و مارپیچ قصد متوقف کردن خودروی پلیس را داشت و به چندین خودروی در حال حرکت نیز خسارت وارد کرد.

این مقام انتظامی تصریح کرد: در ادامه افسر اکیپ برای هشدار و جلوگیری از خسارت‌های بیشتر و حفظ جان شهروندان با رعایت قانون به کارگیری سلاح و حقوق شهروندی اقدام به شلیک تیر هوایی و تیر به سمت لاستیک عقب خودرو در فواصل زمانی و مکانی معین کرد که بعد از طی کردن مسافتی در موقعیتی مناسب نیز لاستیک دوم نیز با شلیک تیر مورد اصابت قرار گرفت اما متاسفانه با وجود نقص فنی هر دو چرخ عقب خودرو، هیچ‌گونه تاثیری در اعمال و رفتار راننده خودرو مسروقه وجود نداشته و همچنان با گمراه کردن و حرکات بسیارخطرناک به فرار خلاف جهت جنوب به شمال بزرگراه یاسینی ادامه داد.

رئیس مرکز عملیات پلیس آگاهی گفت: علیرغم مخاطره جدی حرکات راننده خودرو مسروقه برای شهروندان و اعضای اکیپ با سرعت بسیار زیاد به یکباره مسیر خود را تغییر داد و همچنان به فرار جنون آمیز و دور زدن در هفت مرحله در بزرگراه یاسنی ادامه داد که در نهایت افسر اکیپ به صورت پیاده لاستیک‌های دیگر خودرو را با شلیک سه گلوله مورد هدف قرار داد که پس از گذشتن مسافتی در تقاطع پل خاقانط خودرو پراید متوقف و هر سه سرنشین آن با سرعت فراوان در جهت‌های مختلف به صورت پیاده متواری شدند.

یوسفوند افزود: سریعاً اعضای اکیپ به تعقیب به صورت پیاده ادامه و راننده که قصد داشت از طریق خودروهای عبوری متوارط شود پس از مسافتط دستگیر و خود را «مراد» معرفی کرد و سرنشینان آن به هویت «شهروز» و «ندا» نیز دستگیر شدند.

رئیس مرکز عملیات پلیس آگاهی گفت: با انتقال متهمان به پلیس آگاهی مشخص شد هر سه متهم دارای سوابق متعدد کیفری هستند که پرونده اولیه تشکیل و برای رسیدگی تخصصی در اختیار معاونت مبارزه با سرقت خودرو پلیس آگاهی قرار گرفت.

انهدام کانال کرونایی تلگرام در تهران بزرگ

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ اعلام کرد: فردی به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه و مدعی شد در فضای مجازی اقدام به خرید داروی مربوط به کرونا کرده و زمانی که جهت استفاده آن با پزشک مشورت کرده متوجه شده داروها فاسد و تاریخ گذشته است.

سرهنگ "داود معظمی گودرزی" گفت: شاکی در ادامه اظهارات خود گفت با توجه به نیاز مادرم به این داروها، در فضای مجازی جستجو کردم و در فضای تلگرام با شخصی ناشناس که خود را از وارد کنندگان این دارو معرفی کرد آشنا شدم و پس از صحبت‌های اولیه بنده مبلغ زیادی جهت خرید این داروها برای وی واریز کردم و پس از دریافت داروها با بررسی پزشک مشخص شد این داروها به هیچ عنوان قابل استفاده نیست.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا پایتخت تحقیقات خود را آغاز کردند و با بهره گیری از روش‌های علمی و اقدامات فنی فرد مذکور را در فضای مجازی شناسایی و متوجه شدند مجرم با ایجاد یک کانال تلگرامی در فضای مجازی اقدام به فروش داروهای فاسد و غیرقابل استفاده تحت عنوان داروهای کرونا به افرادی که نیازمند این دارو هستند می کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با به دست آمدن اطلاعات هویتی متهم و پس از تشریفات قضایی، در نهایت مجرم در مخفیگاه خود در یکی از مناطق غربی تهران دستگیر و بیش از ۳۰۰ قلم داروی غیرقابل استفاده مربوط به کرونا از محل اختفای وی کشف شد.

گودرزی اظهار داشت: متهم پس از انتقال به پلیس فتا هرگونه جرمی را انکار میکرد اما پس از روبه رو شدن با شاکی پرونده و ادله دیجیتال ضمن پذیرش بزه انتسابی به فروش داروهای فاسد اعتراف کرد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: باید توجه داشت که خرید و فروش هرگونه دارو در فضای مجازی ممنوع است و علاوه بر جرم بودن این اقدام، غالب این افراد نیز کلاهبردار هستند، بسیاری از این افراد اصلا دارویی در اختیار ندارند و با یک جست و جوی ساده در فضای مجازی به اطلاعاتی دست پیدا می کنند و مدعی داشتن داروهای نادر هستند. شهروندان همچنین در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی می توانند مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir گزارش کنند.

 ایرنا 

نظرات بینندگان