arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۲۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۳ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

مقام‌های آمریکایی: انتظار توافق اساسی از دیدار بایدن-پوتین نمی‌رود

یک مقام ارشد دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت که ایالات متحده به دنبال بهبود روابط با روسیه همزمان با برگزاری اولین نشست بین سران دو کشور نیست. یک مقام دیگر آمریکایی گفت: «در این نشست تلاش برای ایده دادن در تعیین پارامترهای مربوط به روابط قابل پیش بینی بین دو کشور و جلوگیری از افزایش تنش‌ها در روابط ایالات متحده و روسیه در 15 یا 20 سال گذشته است.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: یک مقام ارشد دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت که ایالات متحده به دنبال بهبود روابط با روسیه همزمان با برگزاری اولین نشست بین سران دو کشور نیست.

به گزارش خبرگزاری «تاس» این مقام ارشد دولت بایدن که به نام وی اشاره نشده به نشریه «پالیتیکو» گفت که آمریکا با هدف بهبود روابط با روسیه در نشست بین جو بایدن و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه حضور پیدا نمی‌کند و انتظار می رود روابط دوجانبه دو طرف کماکان با مشکلات پایدار مواجه باشد.

به گفته این مقام آمریکایی، در حالیکه سران دو کشور به احتمال زیاد درباره اختلافات کنونی و زمینه های همکاری ممکن گفت وگو می کنند، در این نشست نباید انتظار توافق اساسی داشت.

این مقام ارشد آمریکا تاکید کرد که بایدن برای تنظیم مجدد روابط با مسکو نیز تلاش نمی کند، زیرا این امرمرتبط به سال 2009 و دوره «باراک اوباما» رئیس جمهور اسبق آمریکا بود.

این مقام آمریکایی گفت: «اینک دیگر سال 2009 نیست. ما هیچ توهمی در مورد گسترش همکاری بین دو کشور نداریم و مااین [نشست] را به عنوان ابزاری مهم برای مدیریت روابط دشوار پایدار می دانیم.»

یک مقام دیگر آمریکایی گفت: «در این نشست تلاش برای ایده دادن در تعیین پارامترهای مربوط به روابط قابل پیش بینی بین دو کشور و جلوگیری از افزایش تنش‌ها در روابط ایالات متحده و روسیه در 15 یا 20 سال گذشته است.»

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اواخر ماه مه به خبرنگاران گفت که مسکو انتظار ندارد همه اختلافات به طور کامل حل شود یا در روابط بین روسیه و ایالات متحده پس از اولین دیدار بین دو رئیس جمهور گشایشی حاصل شود.

روسای جمهور ایالات متحده و روسیه قرار است ۱۶ ژوئن (چهارشنبه ۲۶ خرداد) اولین نشست بین خود را در یک ویلا در سوئیس و مشرف به دریاچه ژنو در حالی برگزار کنند .

خبرگزاری «رویترز» نیز در این باره نوشت، اختلافات بر سر مداخله در انتخابات، حملات سایبری، حقوق بشر و مسئله اوکراین از جمله موارد مورد بحث مهم بین بایدن و پوتین است. این در حالی است که ثبات راهبردی هسته ای و درگیری‌های منطقه‌ای نیز از دیگر مسائل مورد بحث بین طرفین است.

بایدن که قرار بود روز چهارشنبه در آغاز اولین سفر خود به خارج از کشور به انگلیس برود، گفته است که برای احترام به حقوق بشر به پوتین فشار خواهد آورد. پوتین جمعه گذشته گفت که انتظار دارد مذاکرات در جو مثبتی برگزار شود، هرچند پیش بینی کرد این مذاکرات هیچ پیشرفتی نداشته باشد.

پیش از این نیز «ولادیمیر شیزوف» نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا در واکنش به اخباری در خصوص دیدار رؤسای جمهور روسیه و آمریکا گفته بود که نباید انتظار معجزه از دیدار پوتین و بایدن داشت.

سخنگوی وزارت دفاع سوئیس نیز از احتمال بستن حریم هوایی شهر «ژنو» در جریان نشست سران روسیه و ایالات متحده خبر داد. «میریل فلوری» سخنگوی وزارت دفاع سوئیس گفت این مسئله در دست بررسی قرار دارد و هنوز نهایی نشده است.

نظرات بینندگان