arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۲۹۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۷ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

علائم ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا

محققان می‌گویند شواهد نشان می‌دهد که علائم ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا با علائم شناخته‌شده قبلی متفاوت است و بیشتر شبیه سرماخوردگی است. سردرد، گلودرد و آب‌ریزش بینی علایم غالبی است که در ارتباط با موارد جدید ابتلا به کرونا در بریتانیا گزارش شده است. به گفته مقام‌های این کشور در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از موارد کرونا مربوط به سویه دلتا است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: محققان می‌گویند شواهد نشان می‌دهد که علائم ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا با علائم شناخته‌شده قبلی متفاوت است و بیشتر شبیه سرماخوردگی است.

سردرد، گلودرد و آب‌ریزش بینی علایم غالبی است که در ارتباط با موارد جدید ابتلا به کرونا در بریتانیا گزارش شده است. به گفته مقام‌های این کشور در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از موارد کرونا مربوط به سویه دلتا است.

پروفسور تیم اسپکتر، که سرپرستی یک گروه مطالعاتی درباره علایم کووید-۱۹ را بر عهده دارد می‌گوید ابتلا به سویه دلتا در جوانان "بیشتر شبیه یک سرماخوردگی شدید" است.

به گفته دکتر اسپکتر اگرچه ممکن است جوان‌های مبتلا دچار بیماری شدید نشوند، اما همچنان ناقل هستند و می‌توانند بقیه را با خطر مواجه کنند. او توصیه کرده که هرکس فکر می‌کند به کرونا مبتلا شده باید آزمایش بدهد.

سویه دلتا در بعضی کشورها مانند ایران به سویه غالب تبدیل شده یا در حال شیوع است.

روز یکشنبه یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران شیوع سویه دلتا در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان را "نگران‌کننده" خواند.

علائمی که کار را سخت می‌کند

سرفه، تب و از دست دادن حس بویایی و چشایی به عنوان علائم اصلی ابتلا کرونا شناخته می‌شوند.

اما پروفسور اسپکتر می‌گوید این علائم بر اساس داده‌های جدید از هزاران مبتلایی که وضعیت خود را خود را گزارش کرده‌اند، اکنون شیوع کمتری دارد.

به گفته محققان شواهد نشان می‌دهد که این تغییر الگو به افزایش موارد ابتلا به سویه دلتا مربوط می‌شود که ابتدا در هند شناسایی شد.

به گفته آقای اسپکتر مبتلایان "ممکن است فکر کنند دچار نوعی سرماخوردگی فصلی شده‌اند و همچنان به مهمانی بروند و ویروس خود را به شش نفر دیگر بدهند. از نظر ما این موضوع مشکل را حادتر می‌کند."

او به کسانی که احساس می‌کنند سرما خورده‌اند یا حال خوشی ندارند توصیه کرده که در خانه بمانند و آزمایش بدهند.

نظرات بینندگان